Program Mój Prąd

• można już składać wnioski online

Miliard złotych – to budżet programu „Mój Prąd”. Do tej pory wnioski o dofinansowanie w jego ramach można było składać jedynie w formie papierowej. Teraz można to zrobić online – na portalu GOV.pl.

– Nowa e-usługa to dowód na to, że nie tylko stale pracujemy nad dostarczaniem Polakom nowych i wygodnych możliwości załatwiania spraw urzędowych, ale i sprawnie reagujemy na bieżące potrzeby – powiedział podczas konferencji 21 października minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Mój Prąd to prawdopodobnie największy w Europie program dedykowany finansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV) dla osób fizycznych. To aż miliard złotych na rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej (np. niewielkiej elektrowni słonecznej).

– Po raz pierwszy zastosowaliśmy tak duże wsparcie o zasięgu ogólnopolskim dla osób indywidualnych. Dzięki oferowanemu dofinansowaniu coraz więcej osób będzie mogło produkować i wykorzystywać odnawialną energię na własne potrzeby – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. – Pierwszy nabór wniosków trwa od 30 sierpnia 2019 r. Zakończy się 20 grudnia 2019 r. Kolejny nabór jest zaplanowany na początku 2020 roku – dodał.

Oferowane dofinansowanie w formie dotacji może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5 tysięcy złotych na jedno przedsięwzięcie. Przy dostępnym budżecie i założonym poziomie wsparcia może to pozwolić na dofinansowanie nawet 200 tysięcy instalacji, które pozwolą wygenerować nawet 1 TWh zielonej energii.

Źródło: NFOŚiGW

Więcej: kliknij

  • Wartość wypłaconych dotacji przekroczyła 8 milionów
    25 września Narodowy Fundusz ogłosił, że po 26 dniach od rozpoczęcia zbierania wniosków, wydane dotacje przekroczyły 2 miliony złotych. Dziś, po 42 dniach dotacje przekroczyły 8 milionów! To oznacza, że wydawanie dotacji znacznie przyspieszyło, a po 16 dniach przybyło 6 milionów.

Wartość wypłaconych dotacji przekroczyła 8 milionów, a liczba wniosków które zostały już zatwierdzone przez ministerstwo do wypłaty, opiewają na 12 milionów złotych.

Liczba wypłaconych dotacji wynosi 1611 sztuk. Dotowane instalacje pozwalają na wyprodukowanie 9,2 GWh/rok oraz na redukcję 7,5 tysiąca ton dwutlenku węgla rocznie.

Źródło: GLOBEnergia

Więcej: kliknij

Bezpłatna prenumerata