Na RENEXPO Poland 2014 o energetyce wodnej

Woda jest m.in. przedmiotem zainteresowania 4. Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland, które odbędą się w dniach 23-25 września 2014 r. w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Przez trzy dni targi stanowić będą nowoczesną platformę umożliwiającą zaprezentowanie najnowszych innowacji z branży OZE, także w sektorze hydroenergetycznym. Producenci, społeczności lokalne, inwestorzy, planiści, deweloperzy projektów czy operatorzy elektrowni wodnych będą mieli okazję zapoznać się z aktualnymi trendami i nowinkami z tego obszaru. Wstęp na targi będzie bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, którzy dokonają uprzedniej rejestracji na stronie: http://www.renexpo-warsaw.com/404.html?&L.

Jak co roku targom RENEXPO® Poland  towarzyszyć będzie cały szereg profesjonalnych konferencji i forów biznesowych, podczas których krajowe i międzynarodowe organy publiczne, stowarzyszenia, naukowcy oraz firmy związane na co dzień z branżą OZE zaprezentują najnowsze trendy, wyniki badań, technologie i innowacje w swoich dziedzinach. Atrakcyjnym punktem programu tegorocznej odsłony RENEXPO® Poland będzie m.in. 4. Konferencja – Energia Wodna w Polsce, organizowana 23 września 2014 r. przez Towarzystwo Elektrowni Wodnych wspólnie z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN, Towarzystwem Rozwoju Małych Elektrowni Wodnych i REECO Poland.

Woda zajmuje 72% powierzchni naszej planety, a jej globalne zasoby szacuje się na blisko 1,4 mld km3. Szacuje się, że ok. 16% wykorzystywanej na świecie energii elektrycznej pochodzi właśnie z elektrowni wodnych. Hydroenergetykę na tle innych odnawialnych źródeł energii cechuje bardzo wysoka produktywność. W wielu krajach, tj. w Norwegii, Szwajcarii, Brazylii, czy też Wenezueli, stanowi ona podstawowe źródło energii elektrycznej, które jest w stanie zaspokoić niemal całkowity popyt kraju.

W Europie energetyka wodna zachowuje nadal wiodącą pozycję wśród odnawialnych źródeł energii. Niestety, wiele lokalizacji o preferencyjnych warunkach do budowy dużych elektrowni wodnych zostało już wykorzystane. Nie oznacza to jednak, że potencjał w zakresie wykorzystania wody do produkcji energii elektrycznej został wyczerpany. Wyraźnym trendem w Europie jest od wielu lat rozwijanie tzw. małych elektrowni wodnych (MEW) o mocy zainstalowanej nie większej niż 10 MW. Wykorzystują one zazwyczaj potencjał niewielkich rzek, rolniczych zbiorników retencyjnych, systemów nawadniających czy kanałów przerzutowych. Pod tym względem na starym kontynencie przodują Włochy, Francja oraz Hiszpania.

Także w Polsce, z powodu narzuconych uwarunkowań środowiskowych, rozwój hydroenergetyki w najbliższych latach będzie stymulowany przez mniejsze obiekty o mocy zainstalowanej nie większej niż 5 MW. Zasoby energetyczne polskich wód szacuje się na około 12 TWh/rok – około 8 % energii elektrycznej produkowanej w naszym kraju. Potencjał ten wykorzystujemy zaledwie w 20%, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Liczba wszystkich funkcjonujących w Polsce elektrowni wodnych nie przekracza ośmiuset. Mimo ograniczonej liczby miejsc o warunkach preferencyjnych do inwestycji w duże hydroelektrownie, szacuje się, że istnieje blisko 6000 lokalizacji, w których warto rozważyć budowę małych elektrowni wodnych. Około75% polskich zasobów hydroenergetycznych znajduje się w obszarze dorzecza Wisły. Na dorzecze Odry przypada około 20%. Sprzyjające warunki do budowy małych elektrowni wodnych istnieją w Karpatach, Sudetach, na Roztoczu, a także na rzekach Przymorza. NFOŚiGW przewiduje wsparcie finansowe dla tego typu inwestycji.

Bezpłatna prenumerata