Koniec z decyzjami o warunkach zabudowy dla OZE?

Posłowie zdecydowali, że projektem ustawy mającej na celu umożliwienie budowy odnawialnych źrodeł energii o mocy powyżej 40 kW, tylko na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, zajmie się powołana w tym celu podkomisja złożona z posłów komisji infrastruktury oraz samorządu i polityki regionalnej. Procedowany w Sejmie projekt ustawy nowelizującej Prawo budowlane i ustawę o planowaniu przestrzennym zakłada, że elektrownie OZE o mocy powyżej 40 kW będzie można budować w Polsce tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Problem w tym, że miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego ma tylko mała część gmin, a dla inwestorów chcących budować farmy wiatrowe czy biogazownie w danej gminie często jedynym rozwiązaniem jest sfinansowanie przygotowania MPZP.
Projekt ustawy nie mówi jednak wyłącznie o farmach wiatrowych, ale także o innych instalacjach zaliczanych do odnawialnych źródeł energii, których nominalna moc przekracza 40 kW. Autorzy projektu chcą ponadto, aby w MPZP nie zaznaczać tylko obiektów OZE, ale określać także ich potencjalne strefy oddziaływania na środowisko.
Proponowana nowelizacja może też umożliwić dochodzenie odszkodowań właścicielom nieruchomości sąsiadujących z planowanymi inwestycjami.
Projekt zakłada ponadto, że w przypadku wcześniejszego wydania decyzji o warunkach zabudowy dotyczącej budowy OZE o mocy powyżej 40 kW, będzie ona ważna przez 3 lata od momentu wejścia w życie procedowanej nowelizacji.
źródło: www.gramwzielone.pl

Bezpłatna prenumerata