Drugi kwartał 2020 w branży instalacyjno-grzewczej w Polsce

Sytuacja rynkowa w branży instalacyjno-grzewczej w II kwartale 2020 miała w dalszym ciągu pozytywny charakter, pomimo że pod koniec I kwartału widać było coraz bardziej narastającą nerwowość w gospodarcze i w społeczeństwie spowodowaną pandemią koronawirusa oraz widoczne spadki obrotów w kwietniu. W II kwartale 2020 r. pomimo znacznego zmniejszenia dynamiki wzrostu i spadku wydawanych pozwoleń na budowy i liczby rozpoczynanych budów, utrzymywała się w dalszym ciągu dobra koniunktura w budownictwie, a co za tym idzie, w branży instalacyjno-grzewczej. Sytuacja finansowa firm instalacyjnych jest stosunkowo dobra. Jednym z efektów nowej sytuacji, który się utrwalił w II kwartale 2020 roku jest z pewnością wzrost znaczenia Internetu, jako narzędzia do dystrybucji urządzeń grzewczych. Dzięki podejmowanym akcjom informacyjnym na rzecz ograniczenia niskiej emisji wzrosło zainteresowanie nowoczesnymi technologiami grzewczymi, w tym OZE, szczególnie pompami ciepła, gdzie jest widoczna duża akcja promocyjna na rzecz stosowania tej technologii na każdym szczeblu.
Ogólnie można stwierdzić, że rynek instalacyjno- grzewczy w 2020 roku ma w dalszym ciągu tendencję wzrostową, chociaż wzrost ma już dużo mniejszą dynamikę jak jeszcze rok temu. Można założyć stabilną sytuację branży z niewielką tendencją spadkową w II kwartale 2020 roku na poziomie 3-5%.
Nowa ustawa o VAT – sytuacja z tzw. split-payment mocno dezorientuje mniejsze firmy instalacyjne – brakuje im wiedzy na temat prawidłowego wystawiania i płacenia faktur w ramach tzw. jednolitego pliku kontrolnego. Do tego dochodzą problemy z klasyfikacją produktów, które podlegają przepisom o mechanizmie podzielonej płatności.
Źródło: SPIUG
Pobierz cały raport

Bezpłatna prenumerata