Dopłaty do kolektorów – zwiększenie budżetu

Uruchomiony w 2010 roku program 45% dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla właścicieli domów i wspólnot mieszkaniowych stał się tak popularny, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się o połowę zwiększyć kwotę przeznaczoną na ten cel.

Do zaplanowanych 300 mln zł, które Polakom zainteresowanym inwestowaniem w te urządzenia miały wystarczyć do 2015 roku, na rynek wpłynie dodatkowe 150 mln złotych. Chociaż program od początku cieszył się dużą popularnością, to z danych zgłoszonych przez banki oferujące funduszowe dopłaty wynika, że przez sześć ostatnich miesięcy br. zawarto o 75% umów więcej niż w analogicznym okresie 2011 r. „Gdybyśmy nie zwiększyli budżetu programu to pieniądze skończyły by się już w przyszłym roku” – powiedziała Maria Milewska – koordynator programu w NFOŚiGW.

Dodatkowe pieniądze rozwieją obawy polskich producentów kolektorów słonecznych, którzy twierdzą, że popyt na nie zmniejszy się wraz z zakończeniem 45% dopłat. Ich zdaniem to one w ubiegłym roku rozkręciły polski rynek.
Niewątpliwym sukcesem programu jest utrzymywanie się, a nawet lekki spadek o 1,6% średniej ceny za m2 dofinansowanej instalacji kolektora. Przy maksymalnym koszcie jednostkowym objętym dofinansowaniem w programie wynoszącym 2500 zł/m2 w I półroczu 2011 r. – średnia cena wynosiła 2288 zł/m2, natomiast w I półroczu 2012 r. – 2252 zł/m2. „Może to niewiele, ale to produkt, na który po wprowadzeniu przez nas dopłat producenci trzeci rok z rzędu utrzymują cenę na podobnym poziomie, a trzeba wziąć pod uwagę inflację” – powiedział Witold Maziarz – rzecznik prasowy NFOŚiGW. Liczba sprzedanych w kraju kolektorów w 2011 roku wzrosła o 70% w stosunku do 2010 roku.
Z dopłat do kolektorów słonecznych skorzystało już ponad 21 tys. rodzin, instalując na swoich budynkach prawie 160 tys. m2 paneli. Najchętniej kolektory kupują mieszkańcy Śląska i Podkarpacia, a najmniej z woj. lubuskiego i kujawsko-pomorskiego.

Z analiz przeprowadzonych wśród rodzin, które przez rok eksploatowały instalacje (1168 ankiet) wynika, że 93% respondentów potwierdziło zauważalne ograniczenie zużycia energii i prawie wszyscy wyrazili swoje rekomendacje dla tego programu. Pozytywne opinie użytkowników pozostają zbieżne z prestiżowym wyróżnieniem – Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego 2011 (Best Practice Certificate EPSA), które NFOŚiGW, jako jedyna polska instytucja, otrzymała w 2011 roku za program dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

www.nfosigw.gov.pl

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017