Danfoss na Europejskim Kongresie Gospodarczym

W katowickim Spodku w dnach 14-15 maj odbył się Europejski Kongres Gospodarczy. W dwóch  panelach udział wzięli przedstawiciele Danfoss Poland. Dorota Jezierska, odpowiedzialna za sprzedaż ogrzewnictwa w Danfoss Poland dyskutowała o energetycznej rewolucji w budownictwie, a Aleksandra Stępniak konsultanka ds. efektywności energetycznej – o technologiach przyszłości w energetyce.

Zgodnie ze specjalnych raportem IPCC (Międzyrządowy Panel ds. zmian klimatu) do roku 2030 powinnyśmy zredukować emisję CO2 o 45%, tak aby w roku 2050 być net zeroemisyjni (net zero – ponieważ bardzo trudna jest całkowita eliminacja emisji emisji pod uwagę bierze się również wychwytywanie CO2 z atmosfery).

Ogrzewając i chłodząc budynki wykorzystujemy 30% całkowitego zużycia energii w UE, a tym samym odpowiadamy za 36% całkowitej emisji dwutlenku węgla. W gospodarstwach domowych, aż 80% zużywanej energii stanowi ciepło i chłód, dlatego tak istotne są nie tylko odpowiednie parametry sprzętu elektrycznego, ale również efektywność energetyczna samych budynków.

Należy pamiętać, że efektywność energetyczna budynków opiera się na trzech filarach –  izolacji

i zastosowaniu stolarki o odpowiednich parametrach, efektywnym energetycznie i czystym źródle ciepła i/lub chłodu oraz regulacji przepływu energii wewnątrz budynku. I właśnie potencjał kryjący się w optymalizacji systemów technicznych budynku – ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, ciepłej wody użytkowej i oświetlenia dostrzegła Komisja Europejska poświęcając zagadnieniu znaczną część zmienionej Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Sama optymalizacja systemów technicznych budynków w skali Europy pozwoliłaby na osiągniecie do roku 2030:

  • 14% celu w zakresie efektywności energetycznej w ramach „UE 2030”,
  • redukcję emisji o 156 Mt emisji CO2 – co jest równowartością emisji wytwarzanych przez 82 mln samochodów,
  • 67 mld euro rocznej oszczędności na rachunkach za energię w 2030 r.,
  • stworzenie dodatkowych 300 000 miejsc pracy w obszarze wytwarzania i instalowania energooszczędnych produktów i usług.

Dzięki optymalizacji systemów technicznych budynku można osiągnąć średnio 30% oszczędności energii przy 2-letnim okresie zwrotu z inwestycji.

http://www.eecpoland.eu/pl/

Bezpłatna prenumerata