Cyfryzacja procedur w budownictwie i mniej formalności?

Zmiany w nowym projekcie o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa.
Na stronie RCL opublikowano po konsultacjach publicznych nowy projekt ustawy z dnia 31 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. Jeśli zostanie uchwalony w tej postaci, projekt wprowadzi do Prawa budowlanego kolejne rozwiązania związane z cyfryzacją w budownictwie.

Co przyniesie cyfryzacja w budownictwie? Przede wszystkim:
• dziennik budowy w postaci elektronicznej (system EDB) – przewiduje się, że od 2 stycznia 2030 r. nie będzie już można wystąpić o wydanie dziennika budowy w postaci papierowej;
• elektroniczną książkę obiektu budowlanego (system EKOB) – zakres podmiotów zobowiązanych do prowadzenia książki obiektu budowlanego nie zmieni się, ale właściciele lub zarządcy istniejących obiektów budowlanych będą musieli liczyć się z obowiązkiem założenia EKOB do 31 grudnia 2026 r., natomiast dotychczasowe książki obiektu w postaci papierowej nadal będą zobowiązani przechowywać przez okres istnienia obiektu;
• centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane prowadzony w systemie teleinformatycznym (system e-CRUB) – ma funkcjonować od 1 marca 2022 r., wyeliminuje obowiązek dołączania w różnych procedurach dokumentu uprawnień budowlanych oraz przynależności do izby samorządu zawodowego. Osoby, które nabyły uprawnienia budowlane przed 1 stycznia 1995 r., co do których nie istnieje obowiązek wpisu do rejestru, będą mogły dobrowolnie wystąpić z wnioskiem do okręgowej komisji kwalifikacyjnej o wpis do e-CRUB.
Tekst nowego projektu ustawy: kliknij
Źródło: Polska Izba Inżynierów Budownictwa
Pełna wersja informacji: kliknij

Bezpłatna prenumerata