Bezpieczny pożarowo szkieletowy dom drewniany

Eksperyment pożarowy w skali rzeczywistej budynku wielokondygnacyjnego
Seria eksperymentów pożarowych przeprowadzona w dniach 25-27 sierpnia 2020 roku w liczącym ponad 110 m2 domu wyposażonym w takie same instalacje, jakie znajdują się w zwykłym budynku mieszkalnym ma pomóc opracować nowe przepisy przeciwpożarowe dla budynków o konstrukcji drewnianej. Eksperyment umożliwi rozwój branży budownictwa drewnianego w Polsce. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Instytut Techniki Budowlanej oraz Państwową Straż Pożarną przy współudziale Unihouse i Grupy Saint-Gobain zrzeszającej takie marki jak ISOVER, Rigips, Weber czy Saint-Gobain Building Glass Polska.
Bezpieczeństwo pożarowe jest jednym z ważniejszych wymagań podstawowych dotyczących obiektów budowlanych określonych w załączniku I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r.
Dotyczy wszystkich obiektów, niezależnie od rodzaju konstrukcji i technologii ich wykonania. Precyzyjne wymagania dotyczące bezpieczeństwa pożarowego budynków lub ich części określa Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Budownictwo w konstrukcji szkieletu drewnianego, ze względu na obecność elementów palnych w strukturze przegród, wydaje się być w trudnej sytuacji, gdy rozpatruje się je pod kątem spełnienia wymagań pożarowych. Dodatkową przeszkodą może być różnorodność rozwiązań konstrukcji szkieletu oraz rodzajów płyt poszycia czy zastosowanych materiałów zapewniających izolację termiczną. Zapewnienie odpowiedniej odporności pożarowej w przypadku tego typu konstrukcji jest trudniejsze niż w przypadku budownictwa tradycyjnego, jednakże możliwe jest spełnienie wszystkich wymagań w tym zakresie.
Źródło: Agencja Royal Brand PR
Pełna informacja: kliknij

Bezpłatna prenumerata