265 lat Villeroy & Boch – wielka historia rodzinnej firmy

Jej produkty zachwycają jakością i wzornictwem. Historia – zdumiewa i zaciekawia. To jedna z niewielu firm o tak długiej tradycji. Villeroy & Boch – od 265 lat na rynku, w rękach tej samej rodziny.

W 1748 r. niewielkie miasteczko Audun-le-Tiche w Lotaryngii obiega zaskakująca wieść. François Boch – szanowany odlewnik, pracujący dla królewskiego dworu – rezygnuje z intratnej posady i zakłada rodzinną fabrykę porcelany. Zakład szybko zyskuje uznanie nie tylko wśród okolicznych mieszkańców. Już niespełna 20 lat później urasta do rangi Królewsko-Cesarskiej Manufaktury, a zachwycona produktami Maria Teresa pozwala na zamieszczanie swego herbu na zastawie stołowej. W 1809 r. jeden z wnuków założyciela – Jean-François Boch – kupuje byłe opactwo benedyktynów w Mettlach nad rzeką Saarą. W pięknym, barokowym budynku do dzisiaj mieści się siedziba firmy.

Od 1870 r. firma zaopatruje miejskie łaźnie i toalety w łatwe w utrzymaniu czystości płytki. W 1899 r. jako pierwsza rozpoczyna przemysłową produkcję sanitariatów: dzięki zastosowanym metodom – wylewaniu płynnej masy ceramicznej do form oraz wykorzystaniu odpornego na działanie wysokiej temperatury szamotu – niedrogie i dobrej jakości toalety trafiają do szerokiego grona odbiorców.

W latach 70. XX w. Villeroy & Boch podjął współpracę ze znanym projektantem przedmiotów użytkowych Luigim Colanim, która zaowocowała zupełnie nowym podejściem do łazienki. Pomieszczenie to zyskało na znaczeniu: staje się pełnoprawną częścią domu, funkcjonalną i estetyczną jednocześnie.

Dziś produkty Villeroy & Boch są obecne w ponad 125 krajach świata. Upiększają nie tylko prywatne przestrzenie, lecz również hotele, restauracje i znane instytucje kultury. Terakotowa mozaika zdobi fasadę amsterdamskiego Rijksmuseum, płytki z Mettlach zawitały do moskiewskiego teatru Bolshoi oraz katedry w Kolonii, a kolekcje zastawy stołowej L’Oriental, Etoile du Nord i Côte d’Azur pokonują wraz z podróżnymi trasę legendarnego Orient-Expressu.

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017