Od 1 stycznia 2021 r. projekty budowlane muszą spełniać nowe normy energooszczędne

Nowe zaostrzone wymagania odnośnie oszczędności energii nie będą stosowane jedynie do wniosków o pozwolenie na budowę złożonych do 30 grudnia 2020 roku. Taką zmianę przewiduje nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. By z niej skorzystać projekt musiał wpłynąć do urzędu przedostatniego dnia grudnia. Dokumenty złożone później muszą już odpowiadać nowym normom.
Budynki powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zapewniający spełnienie minimalnego wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną, tzw. EP. Krótko mówiąc, chodzi o to, aby były energooszczędne.
Po raz pierwszy wskaźnik zaostrzono w 2014 roku, potem w 2017 roku. Zgodnie zaś par. 329a rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, aktualne wskaźniki przestały obowiązywać 30 grudnia 2020 roku. Od 31 grudnia obowiązują już nowe.
Nowe wskaźniki, większe koszty. Za ich sprawą łączne zużycie energii pierwotnej przez nowe budynki ma się zmniejszyć o nieco ponad 20 proc. Dla budynków jednorodzinnych z 95 do 70, a dla wielorodzinnych z 85 do 65. Zaostrzone są też parametry przenikalności dla ścian, okien i stropów. – W praktyce oznacza to, że w projektach trzeba przewidzieć grubsze okna, izolację, tak aby spełnić minimalne normy – wyjaśnia Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Złożone do 30 grudnia projekty mogą jednak przewidywać normy niższe, zgodne z obowiązującymi przepisami.
Wniosek złożony do 30 grudnia 2020 r. będzie rozpatrywany wg przepisów obowiązujących od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 30 grudnia 2020 r. Natomiast wnioski, które wpłyną od 31 grudnia 2020 r., będą rozpatrywane wg wymagań obowiązujących od 31 grudnia 2020 r.
Żródło: portal www.prawo.pl
Pełna informacja: kliknij

Bezpłatna prenumerata