Moduły hydrauliczne do instalacji z buforem

OTTONE wyprzedza konkurencję

Obecnie coraz częściej kotłownia w budynkach jednorodzinnych to pomieszczenie wielofunkcyjne. Służy dodatkowo jako pralnia, suszarnia lub prasowalnia. Istotne w tego typu pomieszczeniach jest tzw. „czyste” źródło ciepła, którym przeważnie jest kocioł gazowy lub pompa ciepła. Ważne jest także, aby zajmowało ono jak najmniej miejsca, a instalacja wraz z osprzętem była maksymalnie zamaskowana. Firma Ottone wyszła naprzeciw oczekiwaniom rynku i wprowadziła do oferty gotowe moduły hydrauliczne.

Gotowe moduły hydrauliczne oprócz kompaktowej konstrukcji idealnie współpracują z nowoczesnymi źródłami ciepła. Dzięki temu w instalacjach z gazowymi kotłami kondensacyjnymi otrzymuje się bardzo niską temperaturę powrotu (maksymalnie wykorzystane zjawisko kondensacji), a cały układ pracuje stabilnie bez nagłych skoków temperatury. Do tej pory Ottone posiadało w ofercie dwa rozwiązania NOVAZONE i NOVACOND. Odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, od niedawna wprowadziliśmy również trzecią wersję dedykowaną do instalacji z pompą ciepła i buforem. Moduły hydrauliczne oprócz wspomnianej wcześniej wyjątkowej funkcjonalności bardzo mocno upraszczają instalatorowi wykonanie samej kotłowni.

Nowe rozwiązanie modułu hydraulicznego NOVAZONE od Ottone zbudowane jest w oparciu o rozdzielacz obiegów grzewczych. Nie jest to sprzęgło-rozdzielacz jak w standardowej wersji. Spowodowane jest to tym, że moduł przeznaczono do współpracy z buforem ciepła, a więc nie jest potrzebne sprzęgło hydrauliczne, gdyż sam bufor pełni tę funkcję. Dodatkowo nowy moduł ma w standardzie izolację termiczną każdego elementu. Jest to konieczne, ponieważ coraz częściej instalacje bazujące na pompach ciepła wykorzystywane są w okresie letnim do chłodzenia budynków. Ze względu na różnicę temperatury może wtedy wystąpić zjawisko kondensacji (roszenia) na poszczególnych elementach instalacji, jeżeli te nie będą odpowiednio zaizolowane. Oczywiście nowy moduł z Ottone można wykorzystywać do każdej instalacji z buforem bez względu na rodzaj zamontowanego źródła ciepła. Należy jednak pamiętać, aby nie przekraczać parametrów technicznych podanych w kartach katalogowych: maksymalnej wydajności zamontowanego rozdzielacza wynoszącej 2,1 m3/h, a tym samym maksymalnej mocy 35 kW przy ΔT = 20oC. Całość zabudowana jest w szafce natynkowej z możliwością zabudowy podtynkowej. Jeśli chodzi o zastosowane grupy pompowe, moduł można dowolnie konfigurować. Dostępne są trzy rodzaje grup pompowych: bez zmieszania, ze zmieszaniem opartym na zaworze 3-drogowym z siłownikiem oraz ze zmieszaniem opartym na zaworze termostatycznym. Firma Ottone oferuje 11 podstawowych konfiguracji i dodatkowo możliwość produktu na zamówienie. Aby maksymalnie uprościć montaż urządzenia w instalacji, zestaw zawiera już zawory kulowe, odpowietrznik, zawory zwrotne na powrotach z instalacji oraz pompy obiegowe. Moduł hydrauliczny Ottone oszczędza miejsce i umożliwia schowanie całej kotłowni w niewielkiej szafce o wymiarach 45x50x16 cm. Szafka zamykana jest na specjalny kluczyk, co ogranicza dostęp np. małym dzieciom. Co zyskujemy, stosując takie rozwiązanie? Cała instalacja podzielona jest na strefy grzewcze (jedna grupa – jedna strefa), dzięki czemu możemy nimi osobno sterować. Przykład takiego zastosowania to system grzewczy, w którym każda kondygnacja budynku to oddzielna strefa. Wiadomo, że największe straty ciepła będą zawsze na ostatniej kondygnacji, dlatego warto zwiększyć tam parametr czynnika grzewczego w porównaniu do pozostałych. Przy zastosowaniu modułu hydraulicznego jest to bardzo proste, ponieważ każdą strefą sterujemy niezależnie. Inny przykład to instalacja mieszana zawierająca zarówno grzejniki, jak i ogrzewanie podłogowe. Różne typy ogrzewania i różne parametry pracy. Przy zastosowaniu modułu z dwoma strefami nie ma z tym żadnego problemu.

Kolejną bardzo ważną zaletą modułów Ottone jest to, że mają wbudowane wysokowydajne pompy Grundfos UPM3. Są one w stanie pokonać duże opory hydrauliczne generowane przez długie pętle ogrzewania podłogowego.

Aby zapewnić kompleksową ofertę firma Ottone wprowadziła również kompletne sterowanie pogodowe, które łączy zestawy NOVAZONE i NOVACOND ze źródłem ciepła, a tym samym zapewnia niezależne sterowanie poszczególnymi strefami grzewczymi. Dzięki temu cały system grzewczy pracuje stabilnie, a temperatura czynnika grzewczego regulowana jest automatycznie w zależności od temperatury zewnętrznej.

Bezpłatna prenumerata