System wentylacyjny HAVACO – bezproblemowa wentylacja na lata

Przewód wentylacyjny o przekroju kołowym HAVACO

To, jakich użyjemy materiałów w trakcie wykonywania instalacji, będzie skutkowało tym, co później z tą instalacją będzie się działo. Jeśli inwestor będzie oszczędzać, wybierając produkty najtańsze o wątpliwej jakości, zysk może się okazać bardzo pozorny. Jeśli wykonawca będzie musiał jechać do poprawek lub łatania nieszczelności, to biorąc pod uwagę czas, który mógłby wykorzystać do montażu kolejnej instalacji – będzie stratny. Warto więc wybierać produkty wysokiej jakości, takie jak kanały okrągłe typu SPIRO od HAVACO, kształtki VENTO by HAVACO czy np. wentylatory ICM Silent HAVACO.

Charakterystyka przewodu wentylacyjnego o przekroju kołowym HAVACO

Przewody wentylacyjne

Podstawowym elementem każdej instalacji wentylacyjnej są przewody/kanały. Do wyboru jest kilka rozwiązań. Przewód wentylacyjny typu spiro o przekroju kołowym z blachy stalowej to najbardziej bezproblemowe rozwiązanie, jeśli pod uwagę bierzemy, że instalacja będzie użytkowana przez wiele lat. Na rynku mamy do wyboru kilka materiałów, z których produkowane są tego typu przewody. Są to m.in. blacha ocynkowana, aluminiowa, kwasoodporna 1.4301 i 1.4404 oraz blacha czarna. Najbardziej popularne na polskim rynku są przewody wykonane z blachy ocynkowanej. Przewody wentylacyjne o przekroju kołowym powinny spełniać Polskie Normy: PN-EN 1506, PN-EN 12237.
Przewody wentylacyjne HAVACO wykonywane są z blachy stalowej ocynkowanej wysokiego gatunku DX51D+Z275. Grubość blachy uzależniona jest od średnicy elementów. Dla Ø do 315 mm grubość blachy – 0,4 mm; dla 355-450 mm – 0,5 mm; dla 500-560 mm – 0,6 mm. To co ważne, to grubości gwarantowane. Rury od średnicy 250 mm są dodatkowo wzmacniane poprzez zewnętrzne przetłoczenia podwyższające odporność na zgniatanie i podciśnienie. Standardowa długość przewodu wynosi 3000 mm.

Tabela  Klasyfikacja szczelności przewodów o przekroju kołowym

Kształtki wentylacyjne

System kształtek VENTO by HAVACO

Kolejnym ważnym elementem dobrze wykonanej, bezproblemowej w użytkowaniu, instalacji wentylacyjnej jest użycie odpowiedniej jakości i szczelności kształtek wentylacyjnych tj. kolan, nypli, trójników czy przepustnic. Daje to mniejsze zużycie energii elektrycznej, gdyż urządzenia – centrale wentylacyjne czy wentylatory – nie muszą pracować z większą mocą, aby osiągnąć założone parametry instalacji. Szczelność ma szczególne znaczenie w przypadku dużych instalacji, gdzie może dojść do znacznych strat w wyniku nieszczelności układu. Na skutek nieszczelności przewodów zmniejsza się ilość nawiewanego i wywiewanego powietrza, przez co w pomieszczeniach nie dochodzi do właściwej wymiany.
Aby mieć pewność, że instalacja będzie szczelna, optymalnym wyborem będą kształtki takie jak np. VENTO by HAVACO, z podwójną uszczelką EPDM zaciśniętą zamkiem blacharskim, która eliminuje konieczność stosowania dodatkowych taśm uszczelniających oraz zdecydowanie zwiększa
szczelność instalacji. Warto zwrócić uwagę, że wyłącznie uszczelka zaprasowywana zamkiem blacharskim nie będzie się zwijała podczas montażu i będzie spełniała deklarowaną przez producenta klasę szczelności. Należy w tym momencie podkreślić, że wszystkie kształtki z uszczelką z oferty VENTO by HAVACO, są w klasie szczelności D, czyli najwyższej z możliwych. Gwarantuje to fabryczna, komputerowa kontrola jakości i szczelności każdej pojedynczej kształtki. Produkty VENTO mają również certyfikaty TÜV NORD oraz PZH.
Wysokiej jakości kształtkę wentylacyjną VENTO poznamy także po precyzyjne zrobionym automatycznym zgrzewie liniowym, grubości blachy, wykonaniu zgodnie z PN-EN 1506, PN-EN 12237 oraz odpowiedniej grubości ocynku 275 g/m2 wg normy PN-EN 10346. Tylko spełnienie naraz wszystkich powyższych aspektów technicznych zapewnia, że użyte kształtki zagwarantują przysłowiowy „święty spokój” na lata.

Wentylator kanałowy ICM – HAVACO i jego charakterystyka

Jakościowy osprzęt

Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru wentylatora kanałowego? Przed wszystkim trzeba skupić się na ilości zapotrzebowanego powietrza nawiewanego czy wyciąganego przy danych oporach instalacji. Pomocna do tego będzie charakterystyka pracy wentylatora, która pozwoli określić odpowiedni punkt pracy. Uwaga! Nie dobierajmy wentylatorów wyłącznie na podstawie średnicy przyłącza. To klasyczny błąd – szczególnie często popełniany w domach jednorodzinnych i budownictwie mieszkaniowym.
Wentylatory kanałowe typu ICM/ICM Silent HAVACO są przystosowane do transportu powietrza o niskim stopniu zanieczyszczenia. Idealnie nadają się do instalacji nawiewnych, jak i wyciągowych budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej, biur czy sklepów.

Wentylator kanałowy ICM Silent

Dla lepszego komfortu użytkownika – tak aby cały czas iść w duchu bezproblemowego użytkowania – należy zwrócić uwagę na kolejny ważny parametr pracy wentylatora tzn. poziom hałasu. Dobry wentylator przy średnicy 100 mm powinien generować hałas w zakresie 26-31 db(A). Jeżeli inwestorowi zależy na jeszcze cichszym rozwiązaniu, warto zastanowić się nad wentylatorem kanałowym HAVACO ICM Silent, który przy średnicy 100 mm generuje hałas na poziomie tylko 22-25 db(A).
Z punktu widzenia konserwacji i serwisu istotne jest, aby była możliwość demontażu wirnika wraz z silnikiem bez konieczności ingerencji
w system wentylacyjny. Daje to możliwość szybszego i łatwiejszego dostępu do wirnika wraz z silnikiem. Wentylatory HAVACO ICM/ICM Silent mają silnik dwubiegowy, zasilany prądem jednofazowym 230 V, 50 Hz. Urządzenie jest przystosowane do regulacji napięciowej oraz wyposażone
w trwałe łożyska kulkowe. Jest również wyposażone w termiczne zabezpieczenie uzwojenia przed przeciążeniem. Obudowa wentylatora wykonana jest z polipropylenu, natomiast wirnik z tworzywa sztucznego ABS. Specjalne złącza ułatwiają montaż i demontaż urządzenia oraz jego konserwację. Urządzenie możemy instalować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej.

Obejrzyj film o VENTO by HAVACO

Bezpłatna prenumerata