Komfovent Domekt z obrotowym wymiennikiem II generacji – sorpcyjnym-entalpicznym

Dołącz do rewolucji w rekuperacji – wybierz rozwiązanie przyszłości

Wentylacja mechaniczna to od kilku lat standard w nowo budowanych domach. Głównym punktem każdej instalacji jest centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli popularny rekuperator. Komfovent Domekt to od lat jedne z najczęściej wybieranych przez inwestorów urządzeń ze względu na doskonałą jakość w przystępnej cenie, rozbudowaną automatykę sterującą oraz profesjonalną obsługę posprzedażową z kluczową – bezpłatną po gwarancji – usługą zdalnego wsparcia serwisowego.

Dlaczego rodzaj wymiennika ciepła jest tak ważny

Poza wspomnianymi wyżej aspektami, rekuperatory Komfovent Domekt od lat wyróżniają się wydajnymi, niezawodnymi, odzyskującymi wilgoć obrotowymi wymiennikami ciepła. To właśnie ten element jest sercem każdego rekuperatora. To właśnie wymiennik ciepła bezpośrednio odpowiada za końcowe odczucia użytkownika. Jego zadaniem jest odzyskanie jak największej ilości ciepła, które zostanie wytworzone w domu. Proces ten ma realne przełożenie na późniejsze rachunki za ogrzewanie całego domu. Im mniej ciepła jest w stanie odzyskać wymiennik, tym więcej musi wytworzyć centralne ogrzewanie. W tym miejscu większość producentów stawia kropkę. Natomiast nie my, my wymagamy od wymiennika dużo więcej!

Koszty użytkowania pod kontrolą nawet do -30°C

Nie zamarza mimo braku nagrzewnicy wstępnej!

Rekuperator ma zmniejszać rachunki, dzięki odzyskowi ciepła. Mimo to, jak każde urządzenie, sam również potrzebuje energii. W zależności od zastosowanego rodzaju wymiennika będzie mniej lub bardziej energochłonny. Inwestor odczuje to szczególnie zimą. Mając urządzenie z przeciwprądowym lub zwykłym entalpicznym wymiennikiem ciepła, musi się liczyć z pracą nagrzewnicy elektrycznej zabezpieczającej wymiennik przed zamarzaniem. Jej moc to nawet 1,5 kW. Decydując się na wymiennik obrotowy, wybiera się rozwiązanie niewymagające tego typu zabezpieczenia – po prostu fizyka nie pozwala mu zamarznąć nawet w niskiej temperaturze. Jak niskiej? Dla omawianego dzisiaj wymiennika obrotowego sorpcyjnego-entalpicznego jest to nawet -30°C.

Optymalna temperatura nawiewu

Wymienniki entalpiczne z reguły są kojarzone z wysokim odzyskiem wilgoci, ale jednocześnie niższą niż dla pozostałych rozwiązań (przeciwprądowy, klasyczny obrotowy) temperaturą nawiewu. W zimę oznacza to konieczność stosowania elektrycznych nagrzewnic wtórnych. Dzieje się tak, ponieważ sprawność wymiennika przeciwprądowego entalpicznego spada wraz ze wzrostem wydajności. Ale obrotowy sorpcyjny-entalpiczny wymiennik i na tym polu wygrywa (patrz wykres 1). Maksymalny odzysk wilgoci przy efektywnym odzysku ciepła – możliwy dla każdej wydajności.

Komfortowa, optymalna wilgotność powietrza w domu przez cały rok

Okres zimowy – skuteczne, pasywne nawilżanie

Odpowiedni poziom wilgotności powietrza w domu jest szczególnie ważny w okresie zimowym. W tym czasie powietrze zewnętrzne zawiera w sobie mało wilgoci, a co za tym idzie powietrze nawiewane do domu jest suche. Efektem tego są znane nam objawy takie jak: przesuszona śluzówka, łzawiące oczy, kaszel czy drapiące, bolące gardło. Można temu zapobiegać wybierając rekuperator Domekt R z odzyskującym wilgoć wymiennikiem obrotowym. Do dyspozycji jest klasyczny wymiennik obrotowy (I generacja) oraz innowacyjny sorpcyjny-entalpiczny obrotowy wymiennik ciepła II generacji.
Ten drugi dzięki niezwykłej konstrukcji (jest pokryty warstwą minerału – zeolitu) potrafi skutecznie pasywnie nawilżać powietrze (bez udziału dodatkowych urządzeń) i utrzymywać dzięki temu komfortowe warunki w domu. Klasyczny wymiennik obrotowy I generacji odzyskuje ok. 50% wilgoci, podczas gdy efektywność wymiennika sorpcyjnego-entalpicznego II generacji jest na poziomie pomiędzy 80 a 90%.

Nawet o 30-50% niższe koszty klimatyzowania domu!

Okres letni – efektywne pasywne osuszanie

Rekuperacja i wpływ zastosowanego wymiennika na jej pracę latem jest bardzo często, jako zagadnienie, pomijane. Z naszej perspektywy natomiast jest to równie istotne, jak w okresie zimowym. Sorpcyjny-entalpiczny wymiennik obrotowy w okresie letnim prowadzi bowiem proces efektywnego odzysku chłodu oraz najskuteczniej ze wszystkich dostępnych rozwiązań pasywnie osusza powietrze. Robi to bowiem znacznie bardziej efektywnie od klasycznego wymiennika entalpicznego (patrz wykres 2). Pasywne osuszanie powietrza przyczynia się bezpośrednio do zmniejszenia kosztów klimatyzowania pomieszczeń nawet o 30-50% w stosunku do rozwiązań, które nie realizują tego procesu.
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że lwia część energii potrzebnej do klimatyzowania pomieszczeń zużywana jest na jego osuszanie (dlatego też klimatyzatory mają odprowadzenie skroplin). Dzięki skutecznemu pasywnemu osuszaniu powietrza klimatyzator zużywa znacznie mniej energii, ponieważ część wilgoci, pasywnie odprowadza już sorpcyjny-entalpiczny wymiennik ciepła w rekuperatorze.

Naturalna bariera dla wirusów, bakterii i pyłów PM1

Zeolit – innowacyjność z natury

Jak już wspomnieliśmy, wymienniki obrotowe sorpcyjne-entalpiczne używane w rekuperatorach Komfovent Domekt, pokryte są warstwą naturalnego minerału – zeolitu. To on odzyskuje wilgoć na zasadzie adsorpcji. Proces ten można porównać do nabierania wody przez gąbkę, woda znajduje się w porowatej strukturze gąbki, natomiast nie jest pochłaniana przez sam materiał, dlatego swobodnie możemy się jej pozbyć, wyciskając ją. Bardzo mocną stroną zeolitu jest również jego maksymalna higieniczność. Ten stosowany w wymiennikach Komfovent ma strukturę o średnicy porów nie większej niż 0,3-0,4 nm. Sprawia to, że w zasadzie nic poza parą wodną nie może dostać się do jego struktury (rys. poniżej).

Schematyczne zobrazowanie, dlaczego wymiennik obrotowy sorpcyjny-entalpiczny to rozwiązanie w 100% higieniczne

Innowacyjne, ale sprawdzone rozwiązanie

Wymienniki obrotowe sorpcyjne-entalpiczne są nowością w domowych rekuperatorach, natomiast w większych urządzeniach Komfovent stosuje je z powodzeniem od ponad 5 lat. W związku z tym możemy mówić o rewolucji w domowych rozwiązaniach, w pełni popartej doświadczeniem z rynku większych urządzeń.

Chcesz wiedzieć więcej na temat innowacyjnego wymiennika sorpcyjnego-entalpicznego?
Kliknij

Bezpłatna prenumerata