Stiebel Eltron. Przyszłość energii. 100 lat doświadczeń.

Rozwój firmy w oparciu o energię odnawialną

Firma została założona 5 maja 1924 roku przez dra Theodora Stiebla, który wynalazł i rozpoczął produkcję grzałki zanurzeniowej. Na przestrzeni lat w biurach projektowych Stiebel Eltron powstawały kolejne typy urządzeń, z których korzystają obecnie miliony ludzi na całym świecie. W 1949 roku na rynek trafił pierwszy hydrauliczny przepływowy podgrzewacz wody, a w 1987 pierwsze w pełni elektroniczne urządzenie tego typu. Z kolei w 1999 opracowano pierwsze urządzenie łączące w sobie funkcje ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i ciepłej wody. Stiebel Eltron może również pochwalić się sporym dorobkiem w technologii pomp ciepła, które produkuje od połowy lat 70., co oznacza już prawie 50 lat doświadczeń z tymi urządzeniami. Na przestrzeni lat wdrożono wiele przełomowych dla rynku rozwiązań, jak na przykład opracowana w 2020 roku pompa ciepła do modernizacji, dla każdego systemu dystrybucji ciepła o temperaturze zasilania do 75°C.

Kamienie milowe, czyli najważniejsze daty z historii firmy:
1924 – wynalezienie pierścieniowej grzałki zanurzeniowej i założenie firmy przez dra Theodora Stiebla
1949 – wprowadzenie na rynek pierwszego hydraulicznego podgrzewacza wody
1976 – rozwój i produkcja pomp ciepła
1987 – pierwszy w pełni elektroniczny podgrzewacz przepływowy
1999 – po raz pierwszy w jednym urządzeniu połączono funkcje ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i przygotowania cieplej wody (centrale wentylacyjno-grzewcze)
2007 – otwarcie największej i najnowocześniejszej fabryki pomp ciepła w Europie
2015 – otwarcie centrum szkoleniowo-komunikacyjnego Energy Campus w Holzminden
2020 – pompa ciepła do modernizacji dowolnego systemu, o temperaturze zasilania do 75oC
2020 – pierwszy jednofazowy kompaktowy przepływowy ogrzewacz wody z odkrytą grzałką i technologią 4i zapewniająca stałą, dokładną i wydajną produkcje ciepłej wody
2021 – automatyczna wentylacja z odzyskiem ciepła do modernizacji sal lekcyjnych i przedszkoli
2022 – partnerstwo na rzecz zrównoważonego rozwoju z Borussia Dortmund
2024 – STIEBEL ELTRON obchodzi 100-lecie

Jako firma rodzinna nastawiona na innowacje, STIEBEL ELTRON kieruje się jasną wizją w produkcji i rozwoju produktów – w celu uzyskania przyjaznej dla środowiska, wydajnej i wygodnej technologii budowlanej. Zatrudniając ponad 6000 pracowników na całym świecie, konsekwentnie polega na własnym know-how, od rozwoju produktu po produkcję. Rezultatem są wydajne i innowacyjne rozwiązania w zakresie ciepłej wody, ogrzewania, wentylacji i chłodzenia. Świadczą o tym również wzorcowe projekty budynków. W centrum badawczo-rozwojowym – Energy Campus w Holzminden działa od 2015 roku – nieustannie rozwijane są kolejne innowacje oraz nowoczesne rozwiązania w zakresie ogrzewania, ciepłej wody, wentylacji i chłodzenia. W zlokalizowanym tam budynku plus-energetycznym prezentuje możliwości inteligentnej technologii we wspomnianych obszarach.

Zrównoważony rozwój jest częścią tożsamości firmy. Dotyczy to nie tylko produktów marki, ale także lokalizacji i procesów produkcyjnych: STIEBEL ELTRON dąży do całkowitej neutralności klimatycznej do 2040 roku.

Pierwszym krokiem będzie całkowita konwersja wszystkich systemów ogrzewania budynków i hal na odnawialne źródła energii do 2030 roku. We flocie pojazdów stale zwiększany jest udział pojazdów z napędem elektrycznym. Ponadto określany jest ślad CO2 produktów wytwarzanych w Niemczech, w tym bilans łańcucha upstream. W ten sposób STIEBEL ELTRON tworzy również wiarygodną przejrzystość CO2 dla swoich procesów produkcyjnych.

STIEBEL ELTRON

100 lat doświadczeń w projektowaniu i produkcji innowacyjnych urządzeń grzewczych
Prawie 50 lat doświadczeń z pompami ciepła
Ponad 30 lat doświadczeń w dziedzinie wentylacji

Co 15 sekund, gdzieś na świecie, urządzenie naszej firmy jest oddawane do użytku
Około 6 000 pracowników na całym świecie
Ponad 1,2 mld euro obrotu; ok. 50% z zagranicy

STIEBEL ELTRON w Polsce

STIEBEL ELTRON POLSKA Sp. z o.o. rozpoczęła swoją działalność w 1991 roku, dokładnie 33 lata temu. Obok głównej siedziby w Warszawie funkcjonują centra szkoleniowe we Wrocławiu, Gdyni i Gdańsku. Współczesne systemy grzewcze i wentylacyjne wymagają montażu przez specjalistów i w odpowiedzi na te potrzeby STIEBEL ELTRON prowadzi program Fachowy Instalator.

STIEBEL ELTRON jest mocno zaangażowany w kooperację ze stowarzyszeniami branżowymi. Zarówno w kraju, jak i za granicą STIEBEL ELTRON współpracuje z innymi firmami w celu zrównoważonego rozwoju technicznego. Udział w relacjach umożliwia komunikację i szczegółową wymianę informacji między uczestnikami rynku.

  • PORT PC Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
  • SPIUG Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych
  • SGGiK Polska Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji
  • EHPA Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła
Andrzej Maciejewski
Prezes zarządu STIEBEL ELTRON Polska Sp. z o.o.

Rozmowa z Andrzejem Maciejewskim

Już kilkukrotnie prezentowaliśmy firmę STIEBEL ELTRON na łamach InstalReportera. Rozmawialiśmy o historii, zmianach, strukturze działania i generalnie o naszym rodzimym rynku. 3 lata temu obchodziliście jubileusz 30-lecia działalności firmy w Polsce. Co przez te 3 lata zmieniło się w firmie?
Firma znacząco urosła i zwiększyła rozpoznawalność marki i produktów na polskim ryku. Dotyczy to w szczególności istotnego wzrostu sprzedaży pomp ciepła. Dużą popularność zanotowały specjalnie skonfigurowane pakiety pomp ciepła wraz z osprzętem, dedykowane dla klientów indywidualnych do ich nowych lub modernizowanych domów. Również w segmencie wentylacji i rekuperacji, w szczególności decentralnej, zanotowaliśmy podwójny wzrost sprzedaży, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu tego typu rozwiązaniami. Zwiększyliśmy nasz zespół sprzedaży, logistyki i wsparcia technicznego, dbamy o profesjonalną obsługę naszych klientów. Powstał nowy dział Doradców ds. Inwestycji Projektowych, który aktywnie wspiera biura projektowe i architektoniczne w Polsce oraz odpowiada za duże projekty inwestycyjne.
W tym obszarze odnotowaliśmy znaczny wzrost sprzedaży powietrznych i gruntowych pomp ciepła dla budynków użyteczności publicznej, komercyjnych, biurowych, osiedli deweloperskich, hoteli.

W tym roku z kolei przypada ważny jubileusz 100-lecia samej marki STIEBEL ELTRON. Czy na tak ważny jubileusz przygotowaliście Państwo jakieś specjalne działania/inicjatywy w Polsce?
O jubileuszu informujemy od początku roku. Komunikacja oraz materiały graficzne są obrandowane specjalnie zaprojektowanym na ten cel logotypem 100yrs. Od 20 maja na naszym profilu na Facebooku startuje konkurs jubileuszowy. Do udziału zapraszamy wszystkich sympatyków marki STIEBEL ELTRON. W przygotowaniu jest także specjalna akcja: 1000 pomp ciepła na 100-lecie. Szczegóły wkrótce.

Wiem, że trudno prorokować na przyszłość, ale często kolejne rocznice nasuwają myśl o przyszłości. Do jakich technologii i rozwiązań będzie należała pańskim zdaniem przyszłość instalacji? Czy STIEBEL ELTRON jest do tego przygotowany i co już dziś robicie, by być ważnym graczem na rynku?
Kierunek jest jeden: zielone technologie. Inteligentne systemy grzewcze wykorzystujące odnawialne źródła energii i ich zastosowanie dla wysokiego komfortu życia i bezpieczeństwa inwestycji to już teraźniejszość. Jesteśmy na to przygotowani i już dziś oferujemy najwyższej jakości rozwiązania na polskim rynku. Doradztwo, dobór, montaż, serwis: to kluczowe kierunki, jakie proponujemy. Naszą wizją jest długoterminowe i owocne partnerstwo, a hasło przewodnie to: HP EASY – pompa ciepła łatwiejsza, niż kiedykolwiek. Naszych Partnerów wspieramy merytorycznie i praktycznie na każdym etapie inwestycji, prowadzimy cykliczne szkolenia, udostępniamy szereg narzędzi online do codziennej pracy z naszymi urządzeniami. Sukcesywnie poszerzamy ogólnopolską bazę certyfikowanych, Fachowych Instalatorów, obsługę posprzedażną zapewnia sieć zakładów serwisowych. Dbamy, aby każdy klient czuł bezpieczeństwo swojej inwestycji.

Bezpłatna prenumerata