Pozycja Bosch w Polsce i na świecie – z raportów przedstawionych na konferencji prasowej

W Warszawie w dniu 21 maja 2013 roku odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono pozycję firmy Bosch w Polsce i na świecie w podsumowaniu roku 2012. Najważniejsze wyniki i strategię koncernu zaprezentowała  Krystyna Boczkowska, prezes zarządu Robert Bosch sp. z o.o.

Osłabienie gospodarki światowej spowodowało w roku 2012 wyhamowanie sprzedaży koncernu. Obroty w całym roku wzrosły o 1,9% do poziomu 52,5 miliarda euro i były niższe od oczekiwanych. Zysk z działalności operacyjnej (EBIT) wyniósł 2,5%.

W ubiegłym roku liczba pracowników Grupy Bosch na całym świecie wzrosła nieznacznie o 3400, do prawie 306 000 osób.

Mimo niekorzystnej koniunktury gospodarczej Bosch nie tylko osiągnął wzrost, ale też umocnił swoją pozycję rynkową, szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej i w Europie Wschodniej. Wydatki inwestycyjne Boscha na całym świecie w 2012 roku wyniosły 3,2 miliarda euro. Pierwotne plany inwestycyjne były bardziej ambitne, jednak w ciągu roku kwota inwestycji została dostosowana do bieżącego poziomu sprzedaży.

Akwizycje oraz sprzedaż części biznesu dały negatywny efekt konsolidacyjny w obrotach w wysokości ok. 300 mln euro. Dzięki akwizycjom nastąpił co prawda wzrost obrotów w wysokości ok. 300 mln euro, jednak sprzedaż Foundation Brakes oraz rozwiązanie południowokoreańskiej spółki joint venture Kefico, zajmującej się technologią wtrysku benzyny, przyniosła negatywne efekty w wysokości
ok. 600 mln euro. Największa akwizycja w 2012 roku jaką było przejęcie działu branżowego Service Solutions amerykańskiego przedsiębiorstwa SPX Corporation miała tylko niewielki wpływ na zeszłoroczne obroty, ponieważ  nastąpiła w grudniu 2012. W sumie w ubiegłym roku Bosch przeznaczył na akwizycje ok. 1,5 mld euro.

W dziale Techniki Motoryzacyjnej obroty wzrosły o 2,1%..

Dział Techniki Przemysłowej obejmujący dywizje: Techniki Napędów i Sterowań, do której należy Bosch Rexroth, Techniki Pakowania oraz Solar Energy po udanym początku roku odczuł spadek koniunktury w branży dóbr inwestycyjnych w drugiej połowie roku. Obroty działu zatrzymały się na poziomie 8 mld euro.

 BOSCH rezygnuje z fotowoltaika

Wyjątkowo trudna była sytuacja działu Solar Energy, który ze względu na bardzo słabą kondycję całej branży i ok. 40-procentowy spadek cen odnotował stratę w wysokości jednego miliarda euro. Cała branża fotowoltaiki ponosi dotkliwe straty. Bosch w ubiegłym miesiącu ogłosił plany zakończenia działalności w obszarze fotowoltaiki krystalicznej ze względu na brak możliwości przywrócenia stabilności ekonomicznej działu i ryzyko dalszych wysokich strat.

Dział Dóbr Użytkowych i Technicznego Wyposażenia Budynków obejmujący dywizje Elektronarzędzi, Termotechniki, Systemów Zabezpieczeń i Sprzętu Gospodarstwa Domowego, zwiększył obroty
o 2,5%, do 13,4 mld euro. Pomimo znaczących strat w Europie Południowej, dział osiągnął dobre wyniki w Ameryce Północnej, regionie Azji i Pacyfiku oraz w kilku krajach Europy Wschodniej.

Rozwój obrotów koncernu w poszczególnych regionach był zróżnicowany. W Europie, gdzie Grupa Bosch osiąga ponad połowę przychodów, wzrost był niezadowalający. Również w Ameryce Południowej musieliśmy pogodzić się ze znaczącymi spadkami obrotów spowodowanymi poważnym osłabieniem koniunktury. Udało nam się znacznie podwyższyć obroty w Ameryce Północnej, gdzie nastąpił wzrost produkcji samochodów. W regionie Azji i Pacyfiku osiągnęliśmy ogółem wzrost obrotów o 5,6% i jest to wynik znacznie niższy niż w latach poprzednich. Wprawdzie w krajach Azji Południowo-Wschodniej udało się osiągnąć dwucyfrowe wskaźniki wzrostu, jednak poziom wzrostu w Chinach oraz Indiach kształtował się poniżej oczekiwań. W Chinach, oprócz produkcji pojazdów użytkowych, zmniejszył się także rynek maszyn budowlanych.

Utrzymanie pozycji innowacyjnej firmy jest możliwe dzięki nakładom na badania i rozwój. W 2012 roku wyniosły one 4,8 mld EUR, czyli 9,1% globalnego obrotu. Bosch zgłosił w ubiegłym roku prawie 4 800 wniosków patentowych, czyli 19 w każdym dniu roboczym. Na całym świecie w działach R&D Bosch zatrudnia prawie 43 000 pracowników w 86 ośrodkach. Ale na tym nie koniec – w Renningen pod Stuttgartem trwa budowa nowego centrum badawczo-rozwojowego Boscha. Na liczącym około 100 hektarów terenie powstanie 14 budynków o całkowitej powierzchni użytkowej niemal 110 000 m2. Koszt budowy kampusu wyniesie około 300 mln euro, a oddanie do użytku jest planowane w przyszłym roku.

Omówienia wyników i strategii Grupy Bosch w Polsce

W Polsce Grupa Bosch jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch, Bosch Rexroth oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, w której udział firmy Bosch wynosi 50%.
Osłabienie koniunktury w 2012 roku stało się przyczyną wyhamowania tempa wzrostu Grupy Bosch również w naszym kraju, gdzie obrót wyniósł 753 mln EUR i był o 5,8 % niższy niż w roku poprzednim. Było to spowodowane przede wszystkim zmniejszeniem sprzedaży bezpośredniej Boscha do producentów samochodów w Polsce z uwagi na znaczący spadek produkcji.
W 2012 roku nakłady inwestycyjne w spółkach Grupy Bosch w Polsce utrzymały się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego i wyniosły 20 mln euro. Środki te zostały przeznaczone głównie na inwestycje
w infrastrukturę oraz na rozbudowę linii produkcyjnych w fabryce układów hamulcowych w Mirkowie.
Zatrudnienie w Grupie Bosch utrzymuje się na stabilnym poziomie: 1 stycznia 2013 roku zatrudnionych było prawie 2 000 pracowników, o 43 osoby więcej niż w roku poprzednim.
Spółki Grupy Bosch działające w Polsce: Robert Bosch, Bosch Rexroth i BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego zanotowały prawie 9% wzrost obrotów, do 793 mln Euro, wliczając dostawy poza granice kraju.
Rok 2012 przebiegał pod hasłem konsolidacji biznesu Boscha w Polsce.
Do struktury Robert Bosch zostały włączone spółki Holger Christiansen oraz Buderus Technika Grzewcza. Spółka Buderus została włączona do struktur działu Bosch Termotechnika, przy zachowaniu dwóch odrębnych marek i kanałów dystrybucji: Buderus i Junkers. Konsolidacja Buderusa pozwoliła na stworzenie bardziej kompleksowej oferty urządzeń i systemów grzewczych oraz na rozbudowę oferty dedykowanej dużym inwestycjom LSS (Large Specified Systems).

Bezpłatna prenumerata