Paweł Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia Firm Instalacyjnych i Serwisowych OSFIS

Paweł Kaczmarek, prezes Stowarzyszenia Firm Instalacyjnych i Serwisowych OSFIS

Paweł Kaczmarek – OSFIS

Kryzys czy niezła kondycja, czyli jak ocenia Pan rok 2022 z perspektywy swojego stowarzyszenia?
OSFIS początek 2022 roku zaczął z przytupem, gdyż już w marcu świętowaliśmy kolejny już Polski Dzień Hydraulika (PDH). Przy okazji tego wydarzenia odbyło się spotkanie firm instalacyjnych oraz producentów wspierających OSFIS. W kwietniu OSFIS był jednym ze współorganizatorów targów Instalacje 2022. Stworzyliśmy strefę praktyczną Władcy Żywiołów. Była to przestrzeń zarówno wystawiennicza, jak i networkingowa. Pierwsze półrocze minionego roku można zatem powiedzieć, że było dynamiczne i napawające nadzieją, że po wcześniejszych 2 latach obarczonych pandemią wszystko powoli wraca do normy. Trwająca za naszą granicą wojna w Ukrainie, owszem wzbudzała niepewność i lęk, jednak jednocześnie panowało ogólne przeświadczenie (nadzieja), że to wojna krótkotrwała i skończy się bardzo szybko. Mało kto przypuszczał, czy też dopuszczał myśli, że sytuacja skomplikuje się na tyle, że będzie miała wpływ na gospodarkę państw i pogłębianie się problemów. Instalatorzy coraz częściej sygnalizowali, że odczuwają skoki cen różnych materiałów oraz braki, jeśli chodzi o dostawy szczególnie pomp ciepła oraz zbiorników buforowych.

Jakie były największe wyzwania i problemy w minionym roku w branży? Jakie działania podjęliście i podejmujecie, by zaradzić zagrożeniom?
Druga połowa roku stanęła pod znakiem rosnących cen oraz oficjalnie potwierdzonej i rosnącej inflacji.
Podwyżki stóp procentowych spowodowały, iż realnie coraz mniej osób decydowało się rozpocząć remont lub inwestycję. To zaś przełożyło się na odchudzenie portfela zleceń przeciętnej firmy instalacyjnej. Sprzyjającą okolicznością dla branży jest fakt dotowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych, co w pewien sposób napędza naszą branżę.
Odchodząc od tematów gospodarczych, to w 2022 nastąpiła zauważalna zmiana wewnątrz branży w obszarze postrzegania szkolnictwa branżowego. Coraz więcej firm, zarówno producenci, dystrybucja, jak i sami instalatorzy zwracają uwagę na braki w napływie młodych kadr do branży i konieczność zadbania o to, by więcej młodych ludzi wybierało nasz zawód. Jako organizacja zajmująca się tym zagadnieniem odczuliśmy to zainteresowanie poprzez wzrost liczby wspierających nas firm producenckich oraz wstępujących do OSFIS firm wykonawczych. W sierpniu 2022 roku zostaliśmy zaproszeni przez Ministerstwo Edukacji i Nauki do wzięcia udziału w konkursie na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. Wspomniane Centrum przy pomyślnym werdykcie komisji będzie zlokalizowane w Bydgoszczy i zostanie utworzone w partnerstwie strategicznym pomiędzy OSFIS, Miastem Bydgoszcz, Politechniką Bydgoską, SPIUG, ZHI oraz MTP. Będzie to bez wątpienia przełomowy projekt w obszarze zaangażowania branży w system edukacji zawodowej.

Pańska prognoza dla rynku instalacyjnego na 2023 rok…
Nadchodzący 2023 rok to zapewne rok wyzwań dla firm wykonawczych, które chcą przejść suchą stopą przez malujący się na horyzoncie kryzys. Firmy muszą podjąć działania reorganizacyjne. Wiele młodych firm nie doświadczyło bowiem do tej pory czasów, w których musiałaby martwić się o zlecenia. Przypomnijmy, że okres hossy rynkowej trwał ponad 12 lat, zatem duża grupa firm (szczególnie młodych) nie funkcjonowała nigdy w warunkach kryzysowych. Poprzednie lata zachęcały do inwestowania, zwiększania zatrudnienia, korzystania z instrumentów finansowych, takich jak leasingi czy kredyty. W sytuacji drastycznego zmniejszenia obrotów może dochodzić do pogorszenia się warunków funkcjonowania, a w konsekwencji do bankructw firm, które nie będą na to przygotowane. Jednocześnie ten sam kryzys będzie okazją dla firm zwinnych, dobrze zrządzanych i scyfryzowanych, które zwiększając swoją atrakcyjność, będą wygrywać zlecenia przy coraz większej konkurencji rynkowej.

Bezpłatna prenumerata