Panasonic przyspiesza inwestycje w fabrykę na terenie Czech

Spółka Panasonic Corporation ogłosiła 2 września 2022 r., że do roku obrotowego kończącego się w marcu 2026 zamierza zainwestować ponad 20 mld jenów (ok. 145 mln euro) w swój zakład produkcyjny w Czechach. Środki te mają zwiększyć możliwości produkcyjne fabryki w odpowiedzi na rosnący w Europie popyt na pompy ciepła powietrze-woda.

Popyt na te ekologiczne systemy grzewcze w Europie cały czas rośnie. Pompy ciepła powietrze-woda, które wykorzystują ciepło z powietrza, emitują mniej CO2 niż konwencjonalne kotły pracujące na paliwach kopalnych. W pompach ciepła powietrze-woda firmy Panasonic zastosowano technologię, dzięki której urządzenia zachowują swoją moc grzewczą nawet w niskiej temperaturze zewnętrznej.
Produkcję jednostek wewnętrznych pomp ciepła powietrze-woda w mieszczącej się na terenie czeskiego Pilzna fabryce Panasonic (Panasonic AVC Networks Czech [PAVCCZ]) uruchomiono w 2018 r. Zakład cały czas szybko reaguje na potrzeby europejskiego rynku, jednocześnie ograniczając emisje dzięki miejscowej produkcji na lokalne rynki europejskie.
W Europie zachodzą obecnie dynamiczne zmiany związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną przy jednoczesnym odchodzeniu od paliw kopalnych i gazu jako źródeł energii. W kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i aktualnej sytuacji związanej z dostawami energii oraz idącym za nimi wzrostem popytu na pompy ciepła powietrze-woda firma Panasonic będzie zwiększać swoje moce produkcyjne. Inwestycja pozwoli PAVCCZ dodatkowo uruchomić w kolejnym roku obrotowym produkcję jednostek zewnętrznych. Spółka zamierza zwiększyć roczną moc produkcyjną do 500 tys. urządzeń do roku obrotowego kończącego się w marcu 2026 r.
Także w minionym roku obrotowym Panasonic otworzył w Danii firmę konserwacyjną bazującą na rozwiązaniach IoT (internet rzeczy), a także kontynuował rozwój działalności poprzez rozbudowę struktur sprzedaży w poszczególnych państwach. Panasonic zamierza kontynuować swoją ekspansję w branży urządzeń grzewczych, chłodniczych i wentylacyjnych, która stanowi jeden z trzonów jej działalności, dbając jednocześnie o stan środowiska na świecie.

Bezpłatna prenumerata