Oventrop z nową fabryką w Szydłowcu

Marka o europejskich korzeniach i światowym zasięgu

Oventrop w Szydłowcu

W maju 2022 roku Oventrop uroczyście otworzył swój trzeci w Europie zakład produkcyjny w Szydłowcu. Lokalizacja fabryki w Polsce świadczy o docenieniu potencjału naszego rynku i dużym zaufaniu do utrzymania standardów produkcyjnych. Szydłowiec jest więc drugą lokalizacją marki Oventrop w Polsce. Oventrop jako spółka-córka działa w Polsce od 1995, kiedy to został otwarty oddział w Warszawie.
Produkcja w Szydłowcu ruszyła z początkiem roku, a do końca 2022 planowane jest zatrudnienie 100 osób. Jest to duży zakład o powierzchni ponad 12 000 m2, sukcesywnie zagospodarowywany liniami produkcyjnymi, ale też i ze sporymi możliwościami rozbudowy. Choć obecnie jest to wyłącznie zakład produkcyjny, w planach marki jest też utworzenie innych działów, jak np. działu wsparcia technicznego.
Na uroczystość otwarcia fabryki przybyli przedstawiciele zarządu z Niemiec, w tym Johannes Rump, współwłaściciel firmy Oventrop, z którym InstalReporter miał przyjemność przeprowadzić wywiad. Podczas oficjalnego otwarcia był czas na zwiedzanie fabryki, prezentację firmy, uroczyste przecięcie wstęgi i symboliczne zasadzenie drzewa.
Marka Oventrop ma silną pozycję rynkową w Szydłowcu i w najbliższej okolicy. W samym mieście w blokach wielorodzinnych zamontowano blisko 100 mieszkaniowych węzłów cieplnych Regudis, w pobliskim Radomiu armatura równoważąca Oventrop została użyta przy rozbudowie obiektów lotniska, a w lokalnych spółdzielniach mieszkaniowych montuje się duże ilości zaworów termostatycznych Oventrop.

Kazimierz Mróz – dyrektor Oventrop sp. z o.o. i Johannes Rump – właściciel koncernu Oventrop
Od prawej: Paweł Jabłoński – prezes zarządu Oventrop Polen Systeme Sp. z o.o. (dyrektor fabryki) i Artur Ludew – burmistrz Szydłowca

Oventrop z korzeniami europejskimi i zasięgu światowym

Oventrop to firma rodzinna w piątym i szóstym już pokoleniu. Firma została założona w 1851 roku w Altena (Sauerland) w Niemczech i nadal jest w całości własnością spadkobierców założyciela, rodzin Fähnrich i Rump. Oventrop ma zasięg światowy. Działa poprzez 7 spółek zależnych, głównie w Europie, ale także m.in. w USA, czy w Chinach i poprzez 24 agencje. W ostatnich latach marka zaczęła być także obecna na rynkach wschodnioazjatyckich.

Fakty, liczby i dane
Roczny obrót: 222 mln euro
Produkty w portfolio: 7700
Pracownicy: 1200
Studenci i stażyści: 86
Lokalizacje międzynarodowe: 34

3 zakłady produkcyjne marki Oventrop są zlokalizowane w Niemczech i w Polsce. W lokalizacjach tych oprócz produkcji mieszczą się także inne działy firmy.

Brilon – Niemcy
• Tłocznia
• Obróbka mechaniczna na maszynach automatycznych i półautomatycznych
• Centralne przyjęcie towarów
• Magazyn wyrobów gotowych (15 000 m²)
• Obszar logistyki i ekspedycja

Olsberg – Niemcy
• Dział rozwoju
• Sprzedaż i marketing
• Odlewnia
• Produkcja tworzyw sztucznych
• Obsługa klienta
• Administracja
• Centrum Kompetencji

Szydłowiec – Polska
Produkcja seryjna
• Zawory Cocon
• Zawory HydroControl
• Regulatory różnicy ciśnień Hycocon i Hydromat
• Rozdzielacze Multidis



Johannes Rump, współwłaściciel firmy Oventrop, w rozmowie z InstalReporterem

O produktach Oventrop sporo piszemy na łamach InstalReportera. Chcielibyśmy poznać jednak bliżej firmę, historię, strukturę właścicielską…
My, Oventropowcy, chcemy być partnerami dla wszystkich, którym zależy na efektywnym grzaniu i chłodzeniu oraz na czystej wodzie pitnej. Szczególną wagę przykładamy do rozwoju bliskiej, opartej na pełnym zaufaniu współpracy z instalatorami. Specjalną wartością dla nas – jako firmy rodzinnej – jest nasza już ponad 170-letnia historia. Jesteśmy mocno zakorzenieni w Sauerlandzie, w Niemczech, ale nasze „zasięgi” obejmują cały świat, poprzez osiem spółek-córek i liczne przedstawicielstwa. W tym gronie jest już od ponad 25 lat polska spółka.

Za nami dwa trudne lata. Jak ocenia Pan sytuację na rynku wewnętrznym i w eksporcie?
Całościowo rzecz ujmując, przeszliśmy dwa ostatnie lata stosunkowo dobrze. Skorzystaliśmy z faktu, że nasza branża pomimo pandemii nie wyhamowała aktywności na nowych budowach i w segmencie remontowym. Ale mimo to otoczenie biznesowe w całej branży mocno się zmieniło. Stoimy wobec problemu rosnących cen surowców i energii, zakłóconych łańcuchów dostaw i kooperacji oraz malejącej podaży wykwalifikowanej siły roboczej, co jest szczególnie dotkliwe na wewnętrznym, niemieckim rynku.

Jakie znaczenie ma polski rynek dla Oventrop?
Z Polską łączy firmę Oventrop szczególna historia. Tutaj po upadku żelaznej kurtyny utworzyliśmy naszą pierwszą spółkę-córkę w regionie Europy Centralnej. Od roku 1995 reprezentuje nas w Warszawie sprawdzony team, któremu przybędzie teraz towarzystwo w postaci spółki-siostry. Otwarcie zakładu w Szydłowcu czyni Polskę naszym drugim krajem macierzystym. W naszej strategii rozwoju to krok o bezprecedensowym znaczeniu.

Co zdecydowało o inwestycji w Szydłowcu?
Poszukiwania koncentrowaliśmy na obszarze położonym między Warszawą, Lublinem i Krakowem. O lokalizacji w Szydłowcu zdecydowało to, że znaleźliśmy tu dokładnie takie warunki ramowe, jakich poszukiwaliśmy: obiekt spełniający wymagania w obszarze produkcji, logistyki i potrzeb biura, dobrą komunikację z europejską siecią dróg i – przede wszystkim – obecność na lokalnym rynku wykwalifikowanych kandydatów do pracy.

Jakie są Pańskie – z punktu widzenia cudzoziemca – wrażenia i doświadczenia z procesu inwestycji w Polsce?
Doświadczenia z okresu przygotowania inwestycji oceniam jednoznacznie pozytywnie. Od samego początku otrzymaliśmy mocne wsparcie w poszukiwaniu odpowiedniej lokalizacji i momentalnie znaleźliśmy też na miejscu profesjonalistów, bez których tak szybkie uruchomienie produkcji w Szydłowcu nie byłoby możliwe. A samo miasto Szydłowiec też bardzo mocno pomogło nam w realizacji trudnego projektu.

Jakie wyzwania stoją przed firmą Oventrop i jak zamierzacie im sprostać?
Nasza branża – jak prawie żadna inna – będzie miała w najbliższej przyszłości wpływ na ograniczenie niekorzystnych zmian środowiskowych, związanych ze zmianą klimatu. Prawie ⅓ naszego zużycia energii związana jest z potrzebami domowymi: ogrzewaniem, chłodzeniem i przygotowaniem ciepłej wody. W obszarze tych zagadnień lokuje swoją ofertę firma Oventrop, a nasze rozwiązania dobrze służą celowi nadrzędnemu, jakim jest ochrona klimatu i światowych zasobów. Innym ważnym polem, na którym rozstrzyga się przyszłość techniki domowej, jest jej postępująca digitalizacja. Staramy się nie tylko nadążać, ale i wpływać na trendy w technice instalacyjnej.

Czy chciałby Pan dodać coś jeszcze, specjalnie dla naszych Czytelników?
Cieszę się bardzo, że możemy dzisiaj wspólnie świętować otwarcie naszego nowego zakładu w Szydłowcu. Jestem przekonany, że decyzja o jego lokalizacji tutaj będzie miała ogromne znaczenie dla przyszłości firmy i cieszę się też bardzo na współpracę z polskimi kolegami. Polskie spółki są już jest bardzo ważnymi ogniwami naszej organizacji, ale ich rola w nadchodzących latach będzie bez wątpienia coraz większa.

Bezpłatna prenumerata