Nowe Mobilne Centrum Szkoleniowe Wilo

…czyli jak pokazać pompę z pompą?

Z Kamilem Skałeckim rozmawiała redakcja

Kamil Skałecki, Inżynier Sprzedaży Wilo Polska

Jaki cel przyświecał tworzeniu Mobilnego Centrum Szkoleniowego Wilo?
Mobilne Centrum Szkoleniowe Wilo powstało w odpowiedzi na rosnącą potrzebę podnoszenia swoich kwalifikacji przez naszych partnerów, w tym głównie instalatorów.
Stworzyliśmy przestrzeń, gdzie instalator może dobrać pompę i ustawić odpowiedni tryb pracy dla danej instalacji.
Zamontowane i działające pompy umożliwiają ćwiczenia na żywym organizmie, minimalizując potencjalne nieprawidłowości.

…na żywym organizmie, czyli wystawa nie ma charakteru jedynie poglądowego, a są to w pełni działające pompy i układy?
Pompy są zamontowane na napełnionej instalacji i podłączone do zasilania elektrycznego, dodatkowo zainstalowano tu zbiornik przeponowy, manometr, przepływomierz i zawór regulacyjny, wszystko po to, żeby jak najpełniej odtworzyć codzienne warunki pracy instalatora. Dzięki temu można doskonalić się w doborze i ustawieniach odpowiedniego trybu pracy pompy.

Czy Mobilne Centrum Szkoleniowe jest pomysłem polskiego oddziału Wilo i przeznaczone tylko na polski rynek?
Koncepcja Mobilnego Centrum Szkoleniowego Wilo narodziła się w Wilo Polska i jest kontynuacją kilkuletniego doświadczenia w organizacji szkoleń Wilo Tour, podczas których dzieliliśmy się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu techniki pompowej z instalatorami, serwisantami, ale też i projektantami.

Jak został tematycznie zaprojektowany Wasz automobil szkoleniowy?
Mobilne Centrum Szkoleniowe Wilo składa się z dwóch części: w pierwszym segmencie zamontowane są pompy do zimnej wody, takie jak: centrala deszczowa Wilo-RAIN1, hydrofor kompaktowy Wilo-Isar BOOST5-3, pompa głębinowa, zestaw stabilizujący ciśnienie z falownikiem i pompą do tłoczenia wody szarej Wilo-HiDrainlift. Urządzenia stanowią kompletną instalację wodną zasilaną ze zbiornika. Pozwala to odwzorować faktyczne warunki pracy domowej instalacji zimnej wody.
W drugim segmencie zamontowane zostały pompy, między innymi do instalacji c.o. i c.w.u.: Wilo-Star-Z NOVA T, Wilo-Yonos PICO plus, Wilo-Stratos PICO, Wilo-Varios PICO-STG, Wilo-Yonos MAXO, Wilo-Stratos MAXO. Tutaj instalator praktykuje na żywym organizmie, poznaje zasady działania urządzeń Wilo, ćwiczy i testuje ustawienia i uruchomienie urządzeń.

Gdzie odbyła się premiera Mobilnego Centrum Szkoleniowego Wilo i jaki jest plan związany z jego wykorzystaniem?
Premiera odbyła się na początku roku 2022 przy okazji wydarzenia WorldSkills Poland w Poznaniu, którego strategicznym partnerem jest Wilo Polska. Od tego czasu nasza mobilna wystawa nieprzerwanie wypełnia swoją misję edukacyjną, szkoląc instalatorów/wykonawców w całej Polsce.

Pompy i układy w Mobilnym Centrum Szkoleniowym Wilo

· Centrala Deszczowa Wilo-RAIN1 – urządzenie do wykorzystania wody deszczowej w celu zaopatrzenia w wodę urządzeń takich, jak spłuczki toaletowe czy systemy nawadniania ogrodu. Instalacja jest prostsza i szybsza dzięki zwartej, znormalizowanej konstrukcji zgodnej z normami EN 1717 i DIN 1989 oraz licznym opcjom podłączenia hydraulicznego.
· Wilo-Isar BOOST5-3 – kompaktowy hydrofor, nadaje się do uniwersalnego zastosowania w domowym systemie zaopatrzenia w wodę i zapewnia w każdym czasie i w każdym punkcie czerpalnym stałe ciśnienie wody.
· Pompa głębinowa 3-calowa Wilo-Sub TWU – w zestawie z przetwornicą częstotliwości 1~230V, naczyniem przeponowym 8 l, trójnikiem, zaworem odcinający oraz manometrem. Przewód zasilania elektrycznego o dł. 40 mb – gotowa do zamontowania.
· Wilo-HiDrainlift – kompaktowe, cichobieżne, automatyczne urządzenie do przetłaczania wody zanieczyszczonej zgodnie z EN 12050-2, wyposażone we wszystkie wymagane urządzenia przełączające i sterujące.
· Wilo-Star-Z NOVA T – pompa cyrkulacyjna do ciepłej wody użytkowej, kompletna z zaworem kulowym odcinającym i zaworem zwrotnym z gwintem G1 z zamontowanym przełącznikiem czasowym, kontrolą temperatury oraz funkcją wykrywania i wsparcia termicznego systemu załączenia funkcji dezynfekcji obiegu po stronie kotła. Pompa nie wymaga dodatkowego zewnętrznego sterownika.
· Wilo-Yonos PICO plus – widoczną cechą nowej generacji pomp o najwyższej sprawności do zastosowań w instalacjach grzewczych i klimatyzacyjnych w zabudowie jednorodzinnej i bliźniaczej jest zielone pokrętło, które wraz z nowymi funkcjami zapewnia maksymalny komfort uruchamiania i konserwacji. Ustawienia fabryczne grzejników lub ogrzewania podłogowego – przedstawione za pomocą piktogramów – oszczędzają czas w trakcie uruchamiania ogrzewania. W przypadku dokładności rzędu 0,1 m możliwe jest dokładne wyregulowanie ustawień. Sprawność energetyczna została dodatkowo ulepszona, zmniejszono zużycie prądu oraz uproszczono obsługę. Dzięki bardziej kompaktowej konstrukcji wymiana pompy będzie teraz jeszcze łatwiejsza.
· Wilo-Varios PICO-STG – uniwersalne rozwiązanie wymienne w zakresie ogrzewnictwa, chłodnictwa, klimatyzacji domów jedno- i dwurodzinnych. Umożliwia ona standardowy tryb regulacyjny lub zewnętrzny tryb regulacyjny. Za pomocą asystenta Sync możliwe jest proste przejęcie nastawień wymienianej pompy. Kompaktowa konstrukcja, przeniesienie charakterystyk pompy z poprzedniej pompy dzięki nowej funkcji synchronizacji sprawiają, że instalacja i uruchomienie są wyjątkowo łatwe.
· Wilo-Stratos PICO – wielki wyświetlacz, sprawdzona technika zielonego pokrętła i nowy asystent nastawiania powodują, że praca pompy i jej użytkowanie stają się komfortowe. Wilo-Stratos PICO plus zapewnia w połączeniu z Dynamic Adapt plus nie tylko maksymalną sprawność energetyczną, lecz również wysoką niezawodność dzięki automatycznym funkcjom ochronnym.
· Wilo-Yonos MAXO – kompaktowa pompa standardowa do zastosowania w obiektach komercyjnych. Pompa o najwyższej sprawności Wilo-Yonos MAXO nadaje się doskonale jako kompaktowa pompa standardowa do obiektów komercyjnych. Dzięki ustawieniom i funkcjom podstawowym, trzem trybom pracy i zielonemu przyciskowi nastawy pompy i obsługa są proste. Za pomocą modułu Wilo-Connect możliwe jest rozszerzenie możliwości pompy o dalsze inteligentne funkcje.
· Wilo-Stratos MAXO – inteligentna pompa do zastosowania w obiektach komercyjnych, wyposażonych w system zarządzania budynkiem, dzięki zoptymalizowanym i innowacyjnym funkcjom oszczędzania energii wyznacza nowe standardy w dziedzinie sprawności energetycznej produktom HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja) oraz innym produktom zastosowania wody użytkowej. Ponadto jej obsługa jest tak łatwa, jak nigdy wcześniej.

Co oprócz pomp i układów pompowych prezentuje jeszcze mobilna wystawa?
Podczas szkoleń w Mobilnym Centrum Szkoleniowym Wilo ćwiczymy również korzystanie z darmowych narzędzi doboru, jak aplikacja Doradca Wilo do pobrania na każdy smartfon, a także doborpompy.pl dostępny w przeglądarce www.
Aplikacja Doradca Wilo oferuje użytkownikowi takie funkcje, jak:
· instrukcje montażu i obsługi,
· interaktywną listę zamienników do pomp grzewczych i pomp do ciepłej wody użytkowej,
· kalkulator oszczędności: oblicza potencjał oszczędności kosztów energii oraz emisji CO2 w przypadku zastosowania energooszczędnej pompy o najwyższej sprawności Wilo w porównaniu z nieregulowaną pompą grzewczą,
· obliczenia pompy: według warunków pożądanego punktu pracy pompy nastąpi w ciągu kilku sekund polecenie dobrania właściwej pompy Wilo.

Z myślą o jakim odbiorcy została przygotowana mobilna wystawa? Tylko Instalatorze?
Mobilne Centrum Szkoleniowe Wilo to przedsięwzięcie skierowane przede wszystkim dla instalatorów, jako praktyczna przestrzeń do ćwiczeń. Z myślą o tej właśnie grupie została opracowana koncepcja automobilu i tak wykonane układy, by można było przekazać jak najwięcej użytkowej wiedzy.

Bezpłatna prenumerata