NIBE z nową fabryką i nowym Centrum Szkoleniowym

Relacja z otwarcia

Uroczyste otwarcie nowego Centrum Szkoleniowego NIBE-BIAWAR, miało miejsce podczas Spotkania Partnerów NIBE 2020 i zbiegło się 20-leciem sprzedaży pomp ciepła NIBE w Polsce. Wydarzenie odbyło się 28 lutego 2020 r. w nowej fabryce BIAWAR Produkcja, która mieści się na rogu ulic Solnickiej i Karpińskiego w Białymstoku w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

W trakcie uroczystości partnerzy NIBE, przedstawiciele lokalnych mediów i inni zaproszeni goście, mogli obejrzeć pierwszy etap inwestycji,
w skład którego wchodzi m.in. kompleksowe centrum szkoleniowe dla ponad 50 osób, przestronna sala ekspozycyjna z pokazową kotłownią, hale magazynowo-produkcyjne z laboratoriami.

Centrum Szkoleniowego z pompami ciepła NIBE, kotłami na pelet PELLUX oraz zasobnikami c.w.u. BIAWAR itp.

Nowe centrum szkoleniowe NIBE-BIAWAR to nie tylko przestrzeń do otwartej wymiany wiedzy i doświadczeń, ale także miejsce prezentujące w pełni funkcjonalną technologię zgodną z założeniami zrównoważonego i ekologicznego budownictwa.

Uroczystego przecięcia wstęgi przed Centrum Szkoleniowym dokonali Mariusz Maliborski, prezes spółki NIBE-BIAWAR i Małgorzata Smuczyńska, Business Unit Manager OZE
Kaskada 4 gruntowych pomp ciepła NIBE F1345 60 kW pracujących na potrzeby ogrzewania budynku

Przyszłościowe rozwiązania produktowe i systemowe zostały połączone w wielozadaniowy i inteligentny system grzewczy. Kompleks produkcyjno-szkoleniowy ogrzewany jest za pomocą nowoczesnej instalacji grzewczej, w skład której wchodzi kaskada 8 powietrznych pomp ciepła NIBE F2120-20 oraz kaskada 4 gruntowych pomp ciepła NIBE F1345 60 kW. Łączna moc grzewcza instalacji to około 400 kW. Dolnym źródłem gruntowych pomp ciepła jest umieszczone pod halą produkcyjno-magazynową 60 odwiertów pionowych o łącznej długości 6000 m.b. W tym budynku wiedza i doświadczenie NIBE została w pełni wprowadzona w życie, a dzięki nowoczesnej pokazowej kotłowni, firma może przekazać ją partnerom handlowym i wszystkim odwiedzającym. Nowy, imponujący budynek fabryki BIAWAR Produkcja w Białymstoku jest częścią Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwszy etap inwestycji to ponad 10 tys. m2 powierzchni, na których powstało nowoczesne centrum szkoleniowe z salą ekspozycyjną, a także hala produkcyjna z kompleksem laboratoryjnym. Docelowo powierzchnia fabryki wyniesie ponad 30 tys. m2, gdzie rozwinięta zostanie produkcja ogrzewaczy wody, kotłów peletowych oraz pomp ciepła. W pierwszym etapie inwestycji uruchomiona zostanie linia produkcyjna jednostek wewnętrznych pomp ciepła oraz kotłów peletowych, bo właśnie na te urządzenia jest obecnie największy popyt.
Po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji, rozpocznie się budowa kolejnego, gdzie docelowo przeniesiony zostanie cały zakład, który obecnie mieści się przy Alei Jana Pawła II w Białymstoku. Zwiększenie powierzchni hal produkcyjnych umożliwi skokowe zwiększenie zatrudnienia – w nowej lokalizacji w SSSE znajdzie pracę ponad 70 osób.

Zwiedzanie fabryki

Bezpłatna prenumerata