Jubileusz 30 lat STIEBEL ELTRON w Polsce

STIEBEL ELTRON POLSKA rozpoczęło swoją działalność w 1991 roku, dokładnie 30 lat temu. Spółka matka w Niemczech powstała w 1925 roku. Jaką część tego blisko 100-letniego bagażu doświadczeń udało się przenieść i wykorzystać w Polsce? Prezes zarządu STIEBEL ELTRON POLSKA Andrzej Maciejewski opisuje drogę od początku po dziś.

To co zaczęło się w 1924 roku od innowacyjnego – na tamte czasy – wynalazku grzałki zanurzeniowej rozwinęło się w międzynarodową firmę, która jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie technologii budownictwa i energii odnawialnej. Grzałka zanurzeniowa jest dzisiaj przeszłością, jednak wizja założyciela dra Theodora Stiebla realizuje się dalej w technologiach grzewczych opartych na elektryczności i służących podniesieniu komfortu życia.

Andrzej Maciejewski, prezes zarządu STIEBEL ELTRON POLSKA

Wiele etapów rozwoju Europy Zachodniej ominęło Polskę. Mieliśmy zawsze dobrze rozwiniętą sieć energetyczną, pełen dostęp do prądu trzyfazowego, a mimo to przez lata dominowało przekonanie, że ogrzewanie wody i pomieszczeń energią elektryczną to ostateczność.
W rezultacie udział energii elektrycznej w ogrzewaniu pozostawał na symbolicznym poziomie.
Mimo to doświadczenia z Niemiec przyjmowały się w Polsce. Jesteśmy jedynym rynkiem na świecie, na którym zbudowaliśmy wysokie pozycje we wszystkich grupach asortymentowych produkowanych przez koncern: w elektrycznych podgrzewaczach wody, konwektorach, piecach akumulacyjnych, a obecnie we wszystkich rodzajach pomp ciepła.
Historia wielu spółek zagranicznych na polskim rynku wydaje się podobna: rozpoczęcie działalności w pierwszych latach 90., a później stosunkowo stabilny rozwój. Jednak nie każda firma zagraniczna, przyjęła się w naszym kraju. Rynek jest bardzo zróżnicowany. Wszystko zależy od naturalnych uwarunkowań klimatycznych, od zamożności mieszkańców czy stylu życia.
Polska jest ciekawym przypadkiem, jak wyprzedzić konkurencję, zbliżyć się do zachodu i inwestować po tak burzliwej przeszłości.
Nie zostajemy w tyle, jesteśmy krajem rozwojowym. Baczniej i uważniej przyglądamy się nowinkom technicznym. Wprowadzamy rozmaite udogodnienia w naszych domach i jesteśmy coraz bardziej świadomymi klientami. Jak każda historia, ta również ma wzloty i upadki. Początkowo z racji mniejszych zasobów inwestycyjnych ciężko było zbudować profesjonalną sieć dystrybucyjną czy serwisową.
W ostatnich latach rynek budowniczy się rozrasta. Z pomocą Unii Europejskiej, Polska gospodarka się rozwija. Odnotowano aż 50-procentowy wzrost w zakupie i montażu pomp ciepła rocznie. Wynika z tego, że pompy ciepła to przyszłość, a dystrybucja produktów PREMIUM to stale rosnąca szansa.

Cała rozmowa dostępna na: https://bit.ly/3iknkI7

Materiał prasowy Stiebel Eltron

Bezpłatna prenumerata