Jubileusz 25 lat Immergas – biznes odpowiedzialny ekologicznie

wywiadu udzielił Maciej Czop, prezes zarządu Immergas Polska

Ćwierć wieku działalności Immergas Polska to szmat czasu i dobry moment, by wspomnieć początki i pokazać np. w liczbach dzisiejszy potencjał firmy.
25 lat funkcjonowania firmy to niezwykły bagaż doświadczeń, emocji i przeżyć. To, w jakim miejscu się dziś znajdujemy, jest wypadkową konsekwencji, intuicji, kompetencji, doświadczenia i zaangażowania.
Początki Immergas to marzenia dwóch pierwszych dyrektorów, którzy z pomocą włoskich właścicieli stworzyli filię w Polsce, a dokładniej w Łodzi. Biuro mieściło się na ul. Wróblewskiego, zespół składał się z kilku osób, a towar magazynowany był w firmach zewnętrznych. Teraz zespół liczy prawie 70 osób i jest systematycznie powiększany, mamy własny budynek z magazynem wysokiego składu, nasze produkty dostępne są w prawie 1000 miejsc w Polsce, współpracujemy z 400 serwisami i ponad 1000 instalatorów.
Przez te 25 lat rynek instalacyjny zmieniał się bardzo dynamicznie – zmieniał się klient i jego potrzeby, zmieniał się sposób komunikacji, technologia, legislacja, warunki techniczne. W tym procesie zmian kluczowa jest otwartość i odwaga, ale także spójna misja i wizja firmy. Dla Immergas Polska jest to obietnica dostarczania komfortu, którą złożyliśmy naszym klientom, która od kilku lat motywuje nas do ciągłego rozwoju i poszukiwania nowych rozwiązań.


Jak określiłby Pan pozycję firmy Immergas na rynku grzewczym? W jakim sektorze produktów czujecie się najmocniejsi?
Korzenie firmy to kotły gazowe, później wraz z rozwojem technologicznym kotły kondensacyjne, a teraz także pompy ciepła i kotły gazowe o dużej mocy, czyli do 900 kW i z tymi urządzeniami jesteśmy najczęściej kojarzeni. Natomiast to nie jest tak, że znamy się tylko na kotłach.
Włoska technologia pomp ciepła już od wielu lat jest dostępna w sprzedaży. Także to, że w naszej ofercie pompy ciepła wydają się być nowością, to nie znaczy, że jest to technologia niesprawdzona, nieprzetestowana.
Nie chcemy jednak zrezygnować ze sprzedaży kotłów. Wręcz przeciwnie. Jako pierwsza firma w Polsce promujemy i mamy dostępne w swojej ofercie rozwiązanie hybrydowe, które łączą ze sobą kotły i pompy w jeden zintegrowany system, łatwy w obsłudze ekonomiczny i przyjazny dla środowiska.

Właśnie chciałam o ten produkt zapytać. Jest to rozwiązanie, którym możecie się pochwalić jako nieźle wpisującym się w oczekiwania rynku i przyznam, że troszkę chyba mniej docenianym przez konkurencję. Jakie jest zainteresowanie klientów tymi urządzeniami i jakie są Państwa plany odnośnie ich dalszego rozwoju?
Blisko 5 milionów budynków w Polsce ma bardzo niski lub niski standard izolacji. Do 2022 roku 90% Polaków będzie mieszkać na terenach zgazyfikowanych. Dlatego należy brać pod uwagę rozwiązania, które również korzystają z tego źródła i są dopasowane do warunków technicznych budynków. O ile zastosowanie rozwiązania typu pompa ciepła w nowym budownictwie jest relatywnie proste, o tyle budynki podlegające termomodernizacji, czy inwestorzy stojący przed wyborem wymiany źródła ciepła na nowe, mają nieco więcej dylematów. Konieczność modernizacji instalacji i koszty z tym związane bywają często barierą przed podjęciem decyzji i wyborze pompy ciepła. Hybrydowa pompa ciepła jest odpowiedzią na potrzeby rynku wymian, bez konieczności rezygnowania z zalet, jakie daje kocioł gazowy lub pompa ciepła. Hybrydowe pompy ciepła zyskują coraz większą popularność nie tylko na południu Europy, ale także w Holandii.
Smog, zła jakość powietrza, wyczerpujące się konwencjonalne źródła energii to tematy poruszane w ostatnim czasie coraz częściej. Rozwój ekologicznych technologii grzewczych, właśnie takich jak hybrydowe pompy ciepła, to kierunek, w którym będziemy podążać.
Technicznie hybrydowe pompy ciepła to połączeniem przynajmniej dwóch urządzeń – kotła gazowego i pompy ciepła – korzystających z różnych źródeł ciepła. To obecnie najbardziej ekologiczny sposób na ogrzanie budynku i produkcję ciepłej wody użytkowej, przy jednocześnie najniższych kosztach eksploatacji. W dobie rosnących rachunków za prąd i podwyżek cen żywności poszukujemy różnorodnych sposobów na optymalizację domowego budżetu. Coraz więcej osób rozumie długofalową perspektywę i jest w stanie zainwestować w rozwiązanie, które w przyszłości przyniesie wymierne oszczędności. Zmiana tradycyjnego ogrzewania na hybrydowe pozwala użytkownikowi na uniezależnienie się od cen i dostępności paliw tradycyjnych, a także umożliwia swobodne korzystanie ze źródła ciepła, które w danym momencie bardziej się opłaca. Niezależność i ekonomia to nie jedyne zalety takiego rozwiązania. Hybrydowe pompy ciepła pozwalają także na rozbudowę systemu grzewczego w przyszłości o dodatkowe rozwiązania, jak fotowoltaika, czy klimakonwektory, dzięki którym mamy możliwość nie tylko ogrzania domu, ale również w upalne dni schłodzenia go. Nie bez znaczenia pozostaje ekologiczny wymiar rozwiązań hybrydowych dla środowiska i redukcja emisji szkodliwych substancji (CO2 o 42%, NOx o 82%) Urządzenia hybrydowe są najlepszym rozwiązaniem w drodze do dekarbonizacji budownictwa mieszkalnego.

Immergas ma duże osiągnięcia na polu szkoleń online. Za świetny pomysł uważam chociażby filmy instruktażowe…
O tak! Szkolenia online chodziły nam już po głowie wiele lat. Paradoksalnie dzięki pandemii ten pomysł zrealizowaliśmy w niespełna trzy miesiące. Było to niełatwe wyzwanie, natomiast pozytywny odezw, z jakim spotkały się szkolenie i filmy, przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Przeszkoliliśmy ponad 5500 serwisantów, instalatorów i użytkowników końcowych. W normalnych warunkach zajęłoby nam to 11 lat. W zeszłym roku powstał nawet film o tym, jak powstają nasze webinary i firmy instruktażowe. Zapraszam do obejrzenia: https://youtu.be/zEBc2kIQNSM
I choć liczby są już nieaktualne to doskonale pokazuje on, ile pracy jest przy takich realizacjach.
Webinary dały również nam możliwość dotarcia do użytkownika końcowego, który coraz częściej poszukuje technicznej wiedzy, chcąc lepiej poznać urządzenie zamontowane w jego domu.

Czy jednak są takie rodzaje szkoleń, które najlepiej sprawdzają się jako stacjonarne i kontakt personalny nie zastąpi wirtualnego?
Zdecydowanie wirtualny kontakt to nie to samo co personalny. Stacjonarnie przeprowadzamy również szkolenia, a przede wszystkim egzaminy i szkolenia praktyczne. Nowoczesna sala szkoleniowa z pracującymi produktami ułatwia nam zadanie. Chętnie z naszych szkoleń korzystają nie tylko instalatorzy czy serwisanci, ale również pracownicy hurtowni czy projektanci instalacji grzewczych.
Do szkoleń zawsze przykładaliśmy sporo uwagi i zawsze był to ważny element naszych działań. Uczymy nie tylko obsługi czy budowy urządzeń, ale również zwracamy uwagę społeczeństwa na problem smogu i pokazujemy, co można zrobić, aby było lepiej. Ekologiczna odpowiedzialność biznesu to dla nas nie tylko frazes, to prawdziwe działania, dzięki którym zwiększamy świadomość społeczeństwa, edukujemy i wskazujemy rozwiązania. Już drugi rok prowadzimy kampanię pod hasłem „Razem dla czystego powietrza”, do której teraz zaprosiliśmy znanych sportowców: Adama Bieleckiego – himalaistę i Macieja Janowskiego – kapitana drużyny żużlowej z Wrocławia. Wyszliśmy z założenia, że kiedy działamy razem dla czystego powietrza, różnice nie mają znaczenia. Chcemy pomóc Polakom złapać oddech. Wierzymy, że właśnie teraz jest czas zmian i podejmowania odpowiedzialnych decyzji w kontekście ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań w każdym gospodarstwie domowym. Kampania odbiła się bardzo pozytywnym echem wśród naszych klientów i nie tylko, strona kampanii przez 4 miesiące doczekała się 4 mln wejść. Te działania wizerunkowe otworzyły przed nami nowe możliwości. Zacieśniliśmy współpracę z Urzędem Miasta w Łodzi i wspólnie zorganizowaliśmy 12.12.2021 event, który ma zwrócić uwagę na problem smogu oraz wesprzeć promocję dofinansowań miejskich i rządowych do wymiany kopciuchów na nowoczesne urządzenia.

Przyglądając się rynkowi instalacyjnemu, nie sposób nie zauważyć bardzo dużej aktywności marki Immergas. Widać Was zarówno w stowarzyszeniach branżowych, programach czy kampaniach wspierających wzrost świadomości ekologicznej i stosowanie odnawialnych źródeł energii, konferencjach i sympozjach… i to jest super, zgodne z profilem działalności. Ale… równie mocno działacie na polu sponsoringu sportowego. Skąd takie zainteresowania?
W sporcie i w biznesie liczą się te same wartości. Sukces drużyny – sportowej czy firmowej – to suma składowych sukcesów indywidualnych, które są znacznie większe dzięki współpracy, wywołując tym samym efekt synergii. Ważna jest pasja, pozytywne emocje towarzyszące klientom podczas kontaktu z marką Immergas i kibicom podczas zawodów. W ciągu roku staliśmy się sponsorem strategicznym WTS Sparty Wrocław, dołączyliśmy do grona sponsorów świetnie rokującej drużyny siatkarskiej Anioły Toruń, zostaliśmy sponsorem Cavaliady, która jest największym wydarzeniem w jeździectwie. Wspieramy małe klubu piłkarskie, w których grają dzieci i rozszerzyliśmy współpracę z Akademią Widzewa. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie są ludzie z pasją, gdzie czuć energię i chęć do działania. Tak to robimy na co dzień i sponsoring wpisuje się w naszą filozofię. Nie jest to przecież tylko sport, ale także w przypadku małych klubów i Akademii Widzewa wychowanie młodego człowieka. Sport uczy pokory, cierpliwości, pracowitości – a tego wielu ludziom teraz brakuje i mówię to również z punktu widzenia pracodawcy. Uważam, że biznes powinien czuć się odpowiedzialny społecznie, że na sam koniec dnia nie liczą się tylko pieniądze, ale także pomaganie ludziom, którzy tego potrzebują.
Radość dzieci, które mogą założyć profesjonalny strój piłkarski, na zakup którego nie stać ich rodziców, jest dla nas największą nagrodą.

O wynik finansowy firmy za rok 2021 nawet nie muszę pytać, bo pewnie jest rewelacyjny. Czy nie mam racji?
2021 rok to rok nieprzewidywalny i bardzo wymagający. Największym problemem mijającego roku była ogromna zmienność, która w tym czasie pojawiła się i w biznesie, i w gospodarce. Jeśli chodzi o naszą branżę, to w sposób umiarkowany mimo wszystko się ona rozwija, bo naszym głównym odbiorcą są klienci związani z budownictwem mieszkaniowym, a ta gałąź gospodarki trzyma się dość mocno. I dzięki temu zakładane plany udało się w pełni zrealizować.

Co uznałby Pan za największe wyzwanie na najbliższy rok/dwa lata w biznesie i technice grzewczej?
Największe wyzwania, jakie przed nami stoją, to przede wszystkim umiejętność dopasowania się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji w gospodarce i biznesie. W tym roku odczuliśmy ubiegłoroczny lockdown. Nasz biznes opiera się na relacjach, a w takiej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, kontakt z firmami, z którymi na co dzień współpracujemy, był bardzo utrudniony.
Drugim ogromnym wyzwaniem mijającego roku, którego skutki na pewno będziemy jeszcze odczuwać, było to, że nasza główna fabryka położona jest w Lombardii, a więc w miejscu wyjątkowo mocno dotkniętym przez pandemię.
Tak naprawdę od dwóch lat tam nie byliśmy, wszelkie spotkania odbywaliśmy w sposób zdalny, mieliśmy również spore problemy z dostarczaniem do nas towarów. Kryzys łańcucha dostaw to bez wątpienia największy problem. Nie ma towaru, nie ma komponentów, praca linii produkcyjnych jest ograniczona, więc wyzwania, jakie przed nami stoją, są ogromne. Nie pamiętam takiej sytuacji, a jestem związany z firmą Immergas już 18 lat.

Bezpłatna prenumerata