Mirosław Wiktorczyk, doradca techniczny Instal-Konsorcjum

Jaki był rok 2019 dla branży HVAC w ocenie Instal-Konsorcjum

Jak ocenia Pan rok 2019 dla branży HVAC?
Mamy za sobą kolejny rok szybko rosnących obrotów w branży zarówno grzewczej, jak i klimatyzacji. Podane do powszechnej wiadomości zmiany w przepisach wytycznych odnośnie wymagań cieplnych nowo budowanych budynków – WT 2021 wymuszają skokowe poniekąd zmiany w filozofii projektowania i wykonawstwa wszystkich instalacji naszej branży. Pojawia się konieczność odzysku ciepła z wentylacji, czyli obowiązkowy rekuperator, praktycznie tylko ogrzewanie płaszczyznowe z rozstawem rur co 10 cm z uwagi na zamianę w realnej (rzędu 15 lat) przyszłości źródła na pompę ciepła oraz modne i bardzo ekologiczne zasilanie domu z paneli PV na dachu. Usilne działania sfery rządowej wzmacniające zainteresowanie fotowoltaiką spowodowały logarytmiczny wzrost liczby montowanych instalacji, których łączna moc w Polsce przekroczyła w listopadzie tego roku 1 GW (dane z portalu Wysokie Napięcie). Te trendy i działania będą motorem dalszych przeobrażeń pozyskania energii już ze źródeł czysto odnawialnych. Budowa naprawdę energooszczędnych budynków z wykorzystaniem topowych materiałów i nowej wiedzy o sposobach „uszczelnienia cieplnego” da efekty zarówno dla otoczenia, jak i wzrostem sprzedaży nowoczesnych, coraz bardziej elektrycznych systemów zarówno grzania, jak i chłodzenia.

Co Pana zdaniem w roku 2019 było najważniejsze lub na tyle przełomowe, że już ma lub będzie miało znaczący wpływ na kierunki rozwoju branży?
Rok 2019 był bardzo charakterystyczny dla zachowań rynku materiałów naszej branży. Trend przestawiania wreszcie naszej gospodarki na wyraźne cele ekologiczne wsparte istotnymi działaniami wspomagającymi spowodował skokowy o 150% (wg PORT PC) wzrost sprzedaży pomp ciepła oraz jeszcze większy w segmencie fotowoltaiki. Żeby optymizm miał jakieś ograniczniki, zauważalny jest spadek sprzedaży kotłów na paliwa stale, zwłaszcza peletowych. Powodem jest cena peletu i trudności zdobycia dobrego jakościowego peletu, którego zastosowanie zapewnia długoterminową bezobsługową pracę kotłów automatycznych. Gorące lato wymusiło wzrost zastosowań urządzeń klimatyzacyjnych, które zeszły z poziomu luksusu do poziomu komfortu w znacznie szerszym zakresie ilościowym. Zaistniał problem z dostępnością instalatorów uprawnionych do instalacji urządzeń z F-gazami. To też sygnał dla uruchomienia szkoleń w tym rozwijającym się segmencie rynku.

Czego możemy spodziewać się w 2020 roku i kolejnych latach?
Myślę, że następne lata będą znaczone wyraźną ścieżką, by dzisiejsze zabawne określenia polskiego samochodu elektrycznego na węgiel odchodziło w przeszłość. By polskie pompy ciepła, klimatyzatory i elektryczne samochody były zasilane energią pozyskaną ze źródeł niepowodujących szkodliwych, niechcianych emisji pyłów i gazów. Czego sobie i naszym dzieciom życzmy.

Mirosław Wiktorczyk, doradca techniczny Instal-Konsorcjum

Bezpłatna prenumerata