Grzegorz Zuchmański, Zastępca dyrektora SBS Sp. z o.o.

Grzegorz Zuchmański, Zastępca dyrektora SBS Sp. z o.o.

Jaki był rok 2019 dla branży HVAC w ocenie Grupy SBS

Jak ocenia Pan rok 2019 dla branży HVAC?
Patrząc globalnie – rok 2019 był bardzo dobry dla naszej branży, a tym samym i dla naszej Grupy. Odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost sprzedaży. To wielki sukces naszych Partnerów. Grupa cieszy się także bardzo dobrymi notowaniami w rankingach i plebiscytach. Jednym z najważniejszych tytułów jest Firma Przyjazna Instalatorom. Bardzo ważną jest także obecność w rankingu magazynu „Polish Market”. W tym roku w kategorii Perły Duże Grupa SBS znalazła się na 4. pozycji. To awans o kolejne cztery lokaty w stosunku do roku poprzedniego. Rok 2019 upłynął nam w dużej mierze pod hasłem digitalizacji. To ona jest jednym z głównych kierunków, w jakim idzie biznes. Cały czas jednak wspieramy kanał trzystopniowej dystrybucji. Pomimo galopujących technologii i cyfryzacji relacje biznesowe na poziomie: producent – hurtownia – firma instalatorska nadal są bardzo ważne. Dbałość o nie to niewątpliwie sekret naszego sukcesu, dlatego też ważnym jest dla nas, aby nowe technologie wspierały tradycyjny model dystrybucji w kolejnych latach.

Co Pana zdaniem w roku 2019 było najważniejsze lub na tyle przełomowe, że już ma lub będzie miało znaczący wpływ na kierunki rozwoju branży?
Co do trendów rynkowych w roku 2019 niewątpliwie silną pozycję zyskały pompy ciepła i trend ten zgodnie z naszymi przewidywaniami będzie kontynuowany. Zainteresowanie nimi jest tak ogromne, że wzrosty sprzedaży tych produktów zadziwiają samych producentów. Generalnie cała grupa produktów związanych z nowymi technologiami, służących do oszczędzania energii, cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Co może przynieść przełom w naszej branży? Cały czas w mediach, na arenie międzynarodowej mocno eksponowany jest temat ekologii, odnawialnych źródeł energii, zmian klimatycznych. Niewątpliwie chcąc przewidzieć przyszłość naszej branży w Polsce i Europie, warto śledzić plany Unii Europejskiej w zakresie polityki klimatyczno-ekologicznej. UE w najbliższej perspektywie (do 2050 roku) planuje kontynuację prac nad tzw. „neutralnością energetyczną”.

Czego możemy spodziewać się w 2020 roku i kolejnych latach?
Budownictwo, ustawodawstwo i tym samym rynek instalacyjno-grzewczy będzie dążył do maksymalizacji efektywności energetyczej (domy zeroenergetyczne jako standard to naprawdę kwestia czasu), wykorzystania w pełni potencjału OZE oraz elektryczności i pełnej dekarbonizacji w energetyce w Europie (o węglu będziemy już czytać jedynie z podręczników od historii). Naszą branżę czeka więc ciągła, acz sukcesywna ewolucja.

Grzegorz Zuchmański, zastępca dyrektora Grupa SBS

Bezpłatna prenumerata