Sebastian Walerysiak, prezes Viessmann

Jaki był rok 2019 dla branży HVAC w ocenie firmy Viessmann

Jak ocenia Pan rok 2019 dla branży HVAC?
To był bardzo dobry rok tak dla całej branży, jak i dla firmy Viessmann. Wdrożyliśmy bardzo ważny dla nas produkt, jakim jest kocioł kondensacyjny nowej generacji Vitodens 200. Pod dotychczasową nazwą kryje się zupełnie nowe urządzenie o modułowej budowie. Urządzenie niezwykle proste w obsłudze, z intuicyjnym zintegrowanym interfejsem WiFi. Dodatkowo kocioł jest wyposażony w panel energetyczny do wizualizacji produkcji i zużycia energii.

Co Pana zdaniem w roku 2019 było najważniejsze lub na tyle przełomowe, że już ma lub będzie miało znaczący wpływ na kierunki rozwoju branży?
Z mojej perspektywy dostrzegam dwa kluczowe kierunki rozwoju branży. Pierwszy, stymulowany poprzez pakiet ustaw antysmogowych, wymuszający proces modernizacji starych instalacji oraz implementowanie w nowych rozwiązaniach efektywnych i przyjaznych środowisku urządzeń. Drugi kierunek to znaczący wzrost dynamiki sprzedaży pomp ciepła i fotowoltaiki. Uważam, że właśnie te dwie tendencje, wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej społeczeństwa, będą w najbliższych latach kształtowały polski rynek technik grzewczej.

Czego możemy spodziewać się w 2020 roku i kolejnych latach?
Po części odpowiedź na to pytanie znajduje się powyżej – dynamicznego rozwoju pomp ciepła i fotowoltaiki. Sądzę, że znajdzie się także spora grupa inwestorów chętnych na układy hybrydowe, szczególnie w rozwiązaniach pompa ciepła powietrzna + kocioł. W sektorze przemysłowym z kolei przyjdzie czas na coraz powszechniejsze zastosowanie kogeneracji, także trigeneracji. W tym segmencie w wielu obiektach użyteczności publicznej pracują już nasze bardzo zaawansowane technologicznie układy.
Myślę, że niedocenianym w tej chwili trendem jest coraz większe oczekiwanie komfortu i wygody użytkowników, co prowadzić będzie, moim zdaniem, w kolejnych latach do zmiany postrzegania produktu, który dostarczamy klientowi. Produktem nie będzie technologia, urządzenie, a produktem stanie się wygoda i komfort użytkowania.

Sebastian Walerysiak, prezes Viessmann

Bezpłatna prenumerata