Paweł Stawiński, dyrektor handlowy TROX BSH Technik Polska

Jaki był rok 2019 dla branży HVAC w ocenie firmy TROX BSH Technik

Jak ocenia Pan rok 2019 dla branży HVAC?
Myślę, że rok 2019 był udany dla branży HVAC, większość prognoz z początku roku mówiła o spowolnieniu dynamiki względem 2018 r. Panowały nastroje umiarkowanego pesymizmu, na całe szczęście nie spełniły się one. Jednak patrząc szerzej, widać było pewną tendencję do umiarkowanego schłodzenia koniunktury w budownictwie względem 2018 r. Dobrym symptomem było ustabilizowanie cen usług, materiałów oraz wynagrodzeń na rynku budowlanym.
To z kolei przełożyło się na poprawę kalkulacji, opłacalność realizacji projektów, a to bezpośrednio na stan finansów firm budowlanych.

Co Pana zdaniem w roku 2019 było najważniejsze lub na tyle przełomowe, że już ma lub będzie miało znaczący wpływ na kierunki rozwoju branży?
Odpowiem krótko: KOTy. W dniu 30 czerwca 2019 r. miał się skończyć dwuipółletni okres przejściowy dla wyrobów budowlanych objętych wymaganiami tzw. systemu krajowego. Wszyscy producenci w branży wentylacyjnej oferujący przepustnice, zasuwy, nawiewniki, wywiewniki, czerpnie czy wyrzutnie poświęcili ogrom czasu i pracy, aby przygotować się do wymagań rozporządzenia. Pomimo że ustawodawca przed planowanym wejściem w życie przepisów opublikował Dz.U.19.1176 zmieniający termin z 30.06.2019 r. na 31.12.2020 r, KOTy wciąż pozostają wyzwaniem dla wielu producentów w branży HVAC.

Czego możemy spodziewać się w 2020 roku i kolejnych latach?
Przede wszystkim zmian. Obecny ustawodawca przyzwyczaił nas do tego, że zmiany w legislacji są i będą w najbliższych latach główną siłą sprawczą poprawy lub regresu koniunktury. Zaczynając od tak ważnych ustaw, jak zapowiadana od dawna nowelizacja „Prawa budowlanego”, która ma przyspieszyć i ułatwić realizację inwestycji czy ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Weszła w życie z dniem 1.11.2019 r. ustawa zmieniająca rozliczenia podatku VAT za pomocą split payment, która w mojej ocenie zaburzy niektórym firmom płynność finansową, co przełoży się na kolejny wzrost przeterminowanych należności w budownictwie. Uchwalono całkiem nowe „Prawo zamówień publicznych”, które jednak wejdzie w życie dopiero od 1.01.2021 r., bo brakuje 23 aktów wykonawczych. Sądzę, że w 2020 w branży HVAC wyzwaniem nadal będą wyżej wspomniane Krajowe Oceny Techniczne czy zmiany w warunkach technicznych dla budynków w tzw. standardzie WT 2021.

Paweł Stawiński, dyrektor handlowy TROX BSH Technik Polska

Bezpłatna prenumerata