Robert Galara, wiceprezes Galmet

Jaki był rok 2019 dla branży HVAC w ocenie firmy Galmet

Jak ocenia Pan/Pani rok 2019 dla branży HVAC?
Przyszłość to OZE – powiedzieliśmy w Galmet już kilka lat temu. Pod tym kątem zaplanowaliśmy rozwój firmy na najbliższe lata i konsekwentnie go realizujemy. Tak też w przeciągu ostatnich blisko 10 lat zmieniały się potrzeby inwestorów budujących domy. Wzrost świadomości wpływu człowieka na środowisko naturalne w tym jakość powietrza wokół nas, a także coraz większa dostępność urządzeń zasilanych przez Odnawialne Źródła Energii przełożyły się bezpośrednio na zmianę potrzeb i oczekiwań inwestorów. Znacznie wzrosła np. ilość budujących, którzy do swoich nowych domów wybierają technologię OZE. W skali kraju 50% wniosków złożonych w programie Czyste Powietrze w tej grupie, to pompy ciepła i kotły na pellet. To duża liczba choć oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby była bliższa 100%. Rok 2019 był tutaj rokiem w pewnym stopniu przełomowym.
Odnotowaliśmy znaczny wzrost zapotrzebowania w kraju na rozwiązania OZE przede wszystkim: pompy ciepła, kotły na pellet i zestawy fotowoltaiczne. Tylko w przypadku powietrznych pomp ciepła do c.o. są to wzrosty w okolicach 100%!

Co Pana zdaniem w roku 2019 było najważniejsze lub na tyle przełomowe, że już ma lub będzie miało znaczący wpływ na kierunki rozwoju branży?
Rok 2019 to przede wszystkim sukces programu Mój Prąd i znaczny wzrost świadomości Polaków możliwości wykorzystania energii elektrycznej, pozyskanej ze źródeł naturalnych, także w ogrzewaniu i chłodzeniu domu np. poprzez pompy ciepła. Odnotowano rekordową produkcję energii elektrycznej z systemów PV. Kolejne miasta i województwa mówią smogowi STOP. Liczne, oddolne ruchy mieszkańców pokazują troskę osób mieszkających w danej okolicy o jakość środowiska, w którym żyją i potwierdzają jak dużo zmieniło się w tej kwestii w naszym kraju.

Czego możemy spodziewać się w 2020 roku i kolejnych latach?
Zgodnie z prognozami polskimi i szerzej europejskimi rok 2020 i kolejne przyniosą dalszy spektakularny rozwój branży pomp ciepła. Przybędzie dużo inwestycji, w których stosowane będą pompy ciepła także do ogrzewania budynków inwestycyjnych, czyli pompy ciepła dużej mocy. Takie są też plany rozwojowe firmy Galmet i tę gamę produktów rozwijamy najszybciej.
Przyszłość to OZE i jesteśmy na nią gotowi!

Robert Galara, wiceprezes Galmet

Bezpłatna prenumerata