HERZ – ponieważ bez serca nic nie działa

Rok 2021 to czas, kiedy HERZ świętuje 125 urodziny i wspomina burzliwe wydarzenia ze swojej historii. Długa droga, jaką przebyliśmy od wiedeńskiej fabryki armatury założonej przy ul. Herzgasse, do działającej na arenie międzynarodowej grupy firm z branży budowlanej, była procesem ciągłym, wypełnionym wieloma kamieniami milowymi i punktami zwrotnymi.

Armatura, żyrandole i lampy
W 1896 roku Franz Gebauer i Viktor Lehrner – założyciele firmy – rozpoczęli pracę z dwunastoma pracownikami, a dynamiczny rozwój miasta spowodował, że już wkrótce ponad 300 osób pracowało w fabryce armatury Gebauer&Lehrner, w wiedeńskiej dzielnicy Favoriten.
Katalog z 1908 roku zawierał tysiące produktów: zawory odcinające, armaturę i baterie sanitarne, armaturę do pary i gazu, ale również elementy mosiężne do żyrandoli i lamp. Zawory wykonywano metodą odlewania piaskowego, dlatego pod koniec zmiany pracownicy byli bardzo brudni i oblepieni piaskiem. Rysunki techniczne nie istniały, a w warsztacie mechanicznym elementy były wykonywane według próbek. Obróbka elementów odbywała się początkowo na tokarkach nożnych, a następnie coraz częściej na tokarkach liniowych. Tokarki te były napędzane za pomocą skórzanych pasów, połączonych z biegnącym nad maszynami wałem z przekładnią. Moc dla wału napędowego zapewniał silnik parowy.

Tam, gdzie ogrzewanie, jest też HERZ
Firma przetrwała trudny okres wojny i lata międzywojenne. W latach 50. XX wieku firma zaczęła specjalizować się w produkcji armatury grzewczej.
Znajomo brzmiące hasło „Gdzie ogrzewanie – tam HERZ” pochodzi właśnie z tego okresu, ale już dawno stało się nieaktualne ze względu na systematyczny rozwój oferty produktowej. Spółka Gebauer&Lehrner zwróciła na siebie uwagę mediów w latach 70., kiedy doszło do przekształcenia firmy w spółkę HERZ Armaturen AG i zgodnie z duchem czasu jej udziałowcami stali się pracownicy. W tym okresie działalność firmy kształtowała się poprzez udział pracowników w procesie zarządzania, który obejmował pracę grupową, burze mózgów oraz eksperymenty i seminaria związane z koncepcją dynamiki grupowej. Jednak ta nowa forma zarządzania przedsiębiorstwem nie przyniosła oczekiwanego sukcesu gospodarczego. Rodzina Lehrnerów, która przez siedemdziesiąt lat była współwłaścicielami spółki, musiała sprzedać swoje udziały nowemu inwestorowi, a pracownicy-akcjonariusze stopniowo również zwracali swoje udziały.

Gerhard Glinzerer, prezes zarządu HERZ Armaturen GmbH

Burzliwe lata. HERZ wkracza na rynek międzynarodowy
W historii spółki HERZ nastały burzliwe lata. Inwestor, który odkupił udziały w spółce od rodziny Lehrnerów, stracił zainteresowanie firmą i rozpoczęły się poszukiwania nowego kupca. Ogłoszony przetarg wygrał Gerhard Glinzerer z dwoma wspólnikami („miłośnikami mosiądzu i obróbki skrawaniem”). W kwietniu 1989 została podpisana umowa kupna i zaczął się kolejny, wyjątkowo istotny okres w historii spółki HERZ. Konkurencja, która cały czas miała oko na rodzinną spółkę, na szczęście pomyliła się w swoich przewidywaniach, że „nie trzeba pomagać w eutanazji, a problem serca (Herz w języku niemieckim znaczy serce) sam się rozwiąże”. Na początku lat 90. XX w. biznes nabrał nowego tempa wraz ze stopniową internacjonalizacją. I chociaż w Europie Zachodniej nie było pieniędzy na ofensywę rynkową, to całkiem nowe możliwości pojawiły się w Europie Wschodniej.
To tutaj, po upadku żelaznej kurtyny i na bazie intensywnej termomodernizacji można było szybko wystartować z małym zespołem pracowniczym, budując równocześnie sieć partnerskich firm handlowych. Pierwszym celem była Polska, a niedługo potem powstały filie w ówczesnej Czechosłowacji, na Węgrzech i w innych krajach tej części Europy.

Dekadę później
Dziesięć lat później miała miejsce pierwsza akwizycja firmy produkcyjnej, a wkrótce potem nastąpiły przejęcia kolejnych przedsiębiorstw oraz rozpoczęła się budowa nowych zakładów produkcyjnych. Rezultatem kolejnych etapów ekspansji jest grupa HERZ – grupa firm, która wytwarza tysiące produktów z zakresu techniki budowlanej i branży budowlanej, w czterdziestu lokalizacjach wyłącznie na terenie Europy. Niezależnie od tego, czy mówimy o technologii sterowania, kotłach na biomasę, pompach ciepła czy też materiałach izolacyjnych, zawsze stawiamy na zrównoważony rozwój, ekologię i efektywność energetyczną. Nasze własne spółki dystrybucyjne i partnerzy handlowi działają na całym świecie, a dla licznych klientów produkty marki HERZ są synonimem najwyższej europejskiej jakości.

Bezpłatna prenumerata