Wpływ regulatora na efektywność systemu grzewczego i koszty ogrzewania

Rolą regulatorów temperatury jest oddziaływanie na pracę obiegów grzewczych i samego źródła ciepła, np. kotła grzewczego lub pompy ciepła, tak aby ich wydajność była dostosowywana do potrzeb cieplnych. Wydajność grzewcza obiegu ogrzewania lub źródła ciepła może być uzależniana od temperatury wewnętrznej, zewnętrznej lub od obydwu tych wartości. Regulatory wykorzystują także różne rodzaje algorytmów pracy, w tym funkcje samouczące (np. adaptacyjna nastawa krzywej grzewczej), ze względu na dużą bezwładność cieplną budynku i systemu grzewczego. Wpływ działania regulatora na zużycie paliwa lub energii elektrycznej przez źródło ciepła, wynika z kilku czynników, które jednak sprowadzają się do faktu wykorzystania regulacji temperatury wody grzewczej i określania czasów pracy (tryb dzienny i nocny).
Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 811/2013 definiuje wpływ regulatora temperatury na efektywność energetyczną zestawu (np. kocioł gazowy + regulator). W zależności od klasy regulatora oraz źródła ciepła z jakim on współpracuje, przyznawana jest „premia” (dodatek, bonus) do obliczanej całkowitej sezonowej efektywności energetycznej ogrzewania pomieszczeń.

Regulator zwiększa sprawność systemu
Regulator temperatury w znaczącym stopniu wpływa na sprawność pracy niskotemperaturowego źródła ciepła: kotła kondensacyjnego lub pompy ciepła. Płynne obniżanie temperatury pracy źródła ciepła jest możliwe z zastosowaniem regulatorów pogodowych, które uzależniają to od zmian temperatury na zewnątrz budynku.
Obniżenie temperatury powrotu o 3 stopnie zwiększa o około 1% sprawność gazowego kotła kondensacyjnego. Z kolei niższa o 3 stopnie temperatura wody na wyjściu z pompy ciepła, zwiększa jej efektywność COP o około 7-8 %.

Jak zwiększa się efektywność energetyczna źródła ciepła z dodatkowym regulatorem temperatury?
Na przykład jeżeli regulator pogodowy (rys. 2) wpływa na regulację mocy kotła jedynie w zależności od temperatury zewnętrznej, to premia zwiększająca sezonową efektywność energetyczną ogrzewania pomieszczeń, jest zakładana na 2% (II klasa regulatora, modulowana moc kotła). Jeśli regulator pogodowy współpracuje dodatkowo z czujnikiem temperatury wewnętrznej, premia jest zakładana na 4% (VI klasa regulatora, modulowana moc kotła). Jeżeli dla kotła kondensacyjnego o efektywności 92% zastosujemy wspomniany regulator pogodowy (klasa VI), to łączna efektywność takiego zestawu wyniesie 96% i otrzyma on specjalny wzór etykiety energetycznej.

Od czego zależy klasa regulatora temperatury?
Klasa regulatora jest zależna od rodzaju i ilości pomiarów temperatury, a także od sposobu regulacji mocy źródła ciepła (rys. 3). Wyższą klasę uzyskuje ten sam regulator temperatury współpracując np. z kotłem z palnikiem modulowanym zamiast z kotłem z palnikiem typu „włącz/wyłącz”. Najniższą klasę I uzyskują termostaty pokojowe decydujące o włączeniu/wyłączeniu źródła ciepła zależnie od temperatury wewnętrznej. Najwyższą klasę VIII uzyskują zaawansowane sterowniki obsługujące co najmniej 3 strefy temperaturowe w budynku.

Jaki jest wpływ klasy regulatora temperatury na koszty ogrzewania?
Dla przykładowego budynku (180 m2, 90 kWh/m2rok) zużycie gazu ziemnego przez kocioł kondensacyjny wynosi 2 tys. m3/rok. Składa się na to 1542 m3/rok na cele ogrzewania c.o. oraz 460 m3/rok na cele podgrzewania wody użytkowej c.w.u. (4 osoby). Przy taryfie zakupowej W-3 dla gazu GZ-50, koszty zakupu wyniosą 4677 zł/rok. Jeżeli zużycie gazu ziemnego dla ogrzewania domu (1542 m3/rok) określono dla podstawowego wariantu regulatora wbudowanego w kotle, to przy zastosowaniu dodatkowego regulatora klasy V, VI lub VIII (rys. 4), możliwe będą do uzyskania oszczędności od 3 do 5%.

Inwestycja w zakup nowoczesnego regulatora temperatury pozwala uzyskać dodatkowe oszczędności i cechuje się krótkim okresem zwrotu kosztów inwestycji. Nawet przy cenie regulatora kilkuset złotych, jeśli oszczędności roczne wynoszą 100÷200 zł, inwestycja ma szansę zwrócić się w ciągu zaledwie kilku lat.
Dodatkowym atutem pozostaje zwiększenie komfortu użytkowania systemu grzewczego poprzez poszerzenie zakresu funkcji, a także z uwagi na fakt przeniesienia obsługi z kotłowni do pomieszczenia mieszkalnego. Dodatkowy sterownik systemu grzewczego pełni jednocześnie rolę zdalnego sterowania pracy źródła ciepła i pozostałych elementów systemu grzewczego.

Porada pochodzi z portalu EKO-BLOG firmy Vaillant
www.eko-blog.pl

Bezpłatna prenumerata