Odpowiedzi udzielił: dr inż. Krystian Kurowski Ekspert z zakresu OZE i efektywności energetycznej

Jak wykonać przejścia przez pionową przegrodę budowlaną od dolnego źródła pompy ciepła do wnętrza obiektu?

Szczelne przejścia przez przegrodę budowlaną (w tym przegrodę pionową) stanowią istotny, a zarazem sprawiający trudności element instalacji dolnego źródła ciepła. Niepoprawnie wykonane przejście to pewna nieszczelność, tyle że niekiedy odłożona w czasie. Szczególne zagrożenie pojawia się w przegrodach mających bezpośredni kontakt z wodą. Występująca woda i nieszczelność powodują osłabienie konstrukcji budynku (poprzez podciąganie wody, jej zamrażanie) oraz pogorszenie jego „zdrowotności”.
Praktykowane są różne sposoby zapewnienia takiego przejścia, przy czym niektóre z nich są nieskuteczne.
Podczas wykonywania otworów przepustowych przez przegrodę pionową budynku należy pamiętać o:
• odpowiedniej głębokości umiejscowienia rur dobiegowych (łączących rozdzielacz z pompą ciepła) tj. poniżej strefy przemarzania (najczęściej ok. 1,2 m poniżej poziomu gruntu), bądź o dodatkowej izolacji, gdy ta głębokość jest mniejsza,
• odległości między dwoma otworami – należy ją skorelować z rozstawem rur dobiegowych (ok. 0,8 m),
• zapewnieniu osiowego charakteru przepustu z niewielkim spadkiem od maszynowni pompy ciepła.
Ponadto otwór montażowy w przegrodzie pionowej musi być odpowiednio większy od rury dobiegowej. Przeprowadzaną rurę należy zaizolować termicznie, a przejście uszczelnić hydraulicznie. Rury przechodzące przez przegrodę budowlaną ze względu na napór gruntu powinny być trwale zabezpieczone przed przesuwaniem.
Izolację cieplną (zapobiegającą wytrącaniu się wilgoci) zapewnia najczęściej przepustowa rura dobiegowa, która zbudowana jest z dwóch elementów umieszczonych współosiowo tzw. rury właściwej i elementu osłonowego, pomiędzy którymi powinna występować izolacja cieplna. Należy pamiętać, aby izolacja cieplna od strony gruntu obejmowała nie tylko izolację przepustu, ale również dołączonej rury dobiegowej na całkowitą długość ok. 2 m.
Uszczelnienie hydrauliczne realizowane może być w formie uszczelnienia gumowego lub specjalnej, plastycznej taśmy w połączeniu z dobraną zaprawą cementową.
Lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie „uszczelniania mokrego” z zastosowaniem np. taśmy bentonitowo-kauczukowej. Pęcznienie taśmy pod wpływem wilgoci zawartej w materiale budowlanym zapewnia trwałe uszczelnienie styku, niezależnie od jakości wykonanego otworu w przegrodzie budowlanej. Staranne wypełnienie przestrzeni wokół rury zabezpiecza przed naporem mas ziemi i wody (dobre efekty zapewni tzw. bezskurczowa zaprawa cementowa).

Prawidłowo wykonane przejście przez przegrodę budowlaną dolnego źródła ciepła (rzut z góry). Aby nie ograniczyć czytelności rysunku, nie pokazano koniecznej izolacji cieplnej od strony gruntu

W tym miejscu należy zwrócić jeszcze uwagę na fakt, iż powszechnie wykorzystywane rury tworzywowe przechodzące przez przegrodę nie wiążą się z zaprawą cementową (ze względu na odmienne współczynniki rozszerzalności). Aby za-pobiec możliwości ruchu w otworze, wykonuje się poprzeczne karby na rurze osłonowej.
Jak widać z powyżej przedstawionego materiału wykonanie szczelnego, izolowanego i wytrzymałego przejścia przez przegrodę nie jest sprawą prostą i oczywistą.
Szczególnie przestrzega się przed wykonywaniem przejść przez przegrody budowlane „sposobem gospodarskim” (tj. wypełnianie otworu przelotowego wokół rury czym popadnie, np. pianką PUR). Utworzony w ten sposób przepust może nawet wyglądać profesjonalnie, ale nie zapewni szczelności oraz nie zabezpieczy przed naporem gruntu.

Odpowiedzi udzielił: dr inż. Krystian Kurowski Ekspert z zakresu OZE i efektywności energetycznej

Bezpłatna prenumerata