Jak wybrać dobry zawór kątowy?

Regulacyjne zawory kątowe pełnią w instalacji wodnej ważną rolę przy ograniczaniu ciśnienia przepływu i odcinaniu dopływu wody w razie awarii lub prac serwisowych. Ich jakość i trwałość ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo użytkowania całego systemu. Na pierwszy rzut oka dwa zawory wyglądają podobnie, jednak różnice mogą być znaczące…
Najwięcej korzyści z użytkowania dostarczają zawory regulacyjne, które oprócz tradycyjnej funkcji odcinania wody w razie awarii urządzenia lub wodociągu, pozwalają także na wstępne ograniczenie ilości wypływającej wody. Dostępne na rynku zawory są zwykle wykonywane z mosiądzu, mogą jednak znacząco różnić się między sobą składem stopu, technologią wykonania, czy wykończeniem powierzchni. Jakie ma to znaczenie w praktyce?

Kuty czy odlewany?
Zawory kątowe są obecnie produkowane w technologii odlewu lub formowane w prasie z kutego mosiądzu. Druga z tych metod pozwala uzyskać korpus o bardzo dobrych parametrach, gdyż w procesie formowania w prasie zostają zachowane wszystkie właściwości wysokiej jakości kutego mosiądzu, jak odporność na pękanie pod wpływem ciśnienia, korozja czy w końcu neutralność chemiczna w kontakcie z wodą pitną. Produkt jest odprężony termicznie i nie występują w nim żadne naprężenia. W kolejnych operacjach usuwany jest tylko nadmiar materiału, a następnie zawory są polerowane, co sprawia że ich powierzchnia staje się jednolicie gładka, bez widocznych nierówności. Cały proces jest automatyczny i przebiega tak samo w przypadku każdego egzemplarza. Tak uformowane korpusy zaworów są poddawane galwanizacji, w wyniku której uzyskują lśniącą, chromowaną powierzchnię, która jest gładka i dzięki temu łatwa w czyszczeniu. Kolejnym etapem jest montaż elementów mechanizmu.

Jakość tkwi w technice
Zawór kątowy to element pracujący w ciągłym kontakcie z wodą, dlatego o jego trwałości w dużej mierze stanowi nie tylko materiał, z jakiego został wykonany, lecz również sposób zabezpieczenia mechanizmu i szczelność obudowy. Przykładowo w zaworach SCHELL zastosowano konstrukcję, w której wrzeciono zostało umieszczone w oddzielnej komorze smarnej, dzięki czemu nie ma kontaktu z wodą i zawartymi w niej zanieczyszczeniami. Dzięki temu nie ulega ono zatarciu, a zawór jest praktycznie bezawaryjny. W odróżnieniu od tradycyjnych mechanizmów nie ma problemów z regulacją pokrętła nawet po bardzo długim czasie użytkowania. Kolejną ważną kwestią jest sposób uszczelnienia zaworu – najlepszą obecnie technologią są tzw. uszczelki o-ring o przekroju kołowym. Warto również zwrócić uwagę, że zawór kątowy można dopasować do rodzaju armatury czerpalnej, przed którą jest montowany. Na przykład wrażliwą elektronikę stosowaną w bateriach sterowanych na podczerwień można skutecznie chronić przed wpływem zanieczyszczeń z sieci wodociągowej, montując zawór kątowy z filtrem wyłapującym bardzo małe cząsteczki o wielkości 500 mikrometrów.
Fot. Schell

Odpowiedzi udzielił: Sławomir Chajec
Dyrektor handlowy SCHELL Polska

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017