Jak poprawnie i szybko połączyć wiele źródeł energii?

Instalacje grzewcze w domach jednorodzinnych stają się coraz bardziej rozbudowane. Powszechne staje się instalowanie wielu źródeł energii takich, jak kocioł na gaz, węgiel, pellet, pompa ciepła i kolektory słoneczne. W przypadku obiektów istniejących instalacje są rozbudowywane o kolejne urządzenia, coraz bardziej ekonomiczne. Częstą praktyką jest pozostawienie starych kotłów – na wszelki wypadek.
Dla instalatorów, którzy muszą podłączyć dwa (lub więcej) źródła energii w domu jednorodzinnym, zintegrowanie oznacza konieczność poprawnego połączenia, wyważenia przepływów, zestrojenia sterowania tych urządzeń. Wymaga to wielkiej wprawy, a przede wszystkim czasu.
Dobrym wyjściem może być zastosowanie systemowych rozwiązań, służących połączeniu wielu źródeł energii w jeden, poprawnie działający zintegrowany system. Optymalne rozwiązanie to integrator – moduł hydrauliczny, dzięki któremu w sposób systemowy można połączyć kilka urządzeń grzewczych.

Szybki montaż i poprawne działanie całej instalacji
Integrator dedykowany jest do profesjonalnego łączenia źródeł i odbiorników ciepła w instalacjach grzewczych, a konkretnie: zarządza przepływami energii (rozdziela układy, zapobiega zakłóceniom przepływów), pełni funkcję sprzęgła hydraulicznego czy rozdzielacza kotłowego (dwa obiegi grzewcze). Ponadto zapewnia bezpieczeństwo wykorzystania instalacji w razie przestoju serwisowego, np. kotła, funkcje grzewcze realizowane są przez kominek, sterowanie odbywa się automatycznie przez sterownik kominka, pozwala na demontowanie urządzeń w trakcie awarii, zapewniając właściwy przepływ energii, zapewnia łatwy montaż, ograniczający awaryjność systemu grzewczego, zapewnia automatyczne przekierowanie energii do ogrzewania wody użytkowej lub pomieszczeń, daje możliwość etapowego podłączania urządzeń grzewczych, itd.

Schemat (integrator z kotłem gazowym i kotłem stałopalnym) i /lub pompą ciepła

Instalacja solarna z integratorem z turbokominkiem
Osobnego omówienia wymaga zastosowanie modułu integrator w instalacjach grzewczych z kolektorami słonecznymi. Energia słoneczna może być automatycznie magazynowana w płaszczu wodnym kominka, (np. latem, kiedy nie palimy w kominku) i wykorzystywana do dogrzewania pomieszczeń. Dostarczane w komplecie sterowanie pozwala na automatyczne przekazanie nadwyżek energii z zasobnika z ciepłą wodą na płaszcz wodny kominka, a w dalszej kolejności na obiegi grzewcze. Funkcja ta jest w pełni zintegrowana z działaniem reszty instalacji. Rozpowszechnienie kolektorów słonecznych ujawniło potrzebę wykorzystania ewentualnych nadwyżek ciepła bez szkody dla instalacji i bez ingerencji ze strony użytkowników. Jest to inteligentne zarządzanie energią solarną w systemach zintegrowanych.

Inteligentne zarządzanie energią solarną
•    Przekazywanie nadwyżek energii na płaszcz wodny turbokominka
•    Buforowanie energii solarnej
•    Zabezpieczenie przed przegrzaniem solarów
•    Większy komfort mieszkańców – ciepła podłoga w łazienkach
•    Autonomiczna funkcja urlopowa
•    Ochrona płynu solarnego przed przyspieszoną degradacją

Jak uzasadnić klientowi potrzebę takiego rozwiązania?
Wielu instalatorów, którzy doskonale rozumieją potrzebę profesjonalnego połączenia urządzeń grzewczych staje przed problemem przekonania właścicieli nieruchomości do „zainwestowania” w stosowny osprzęt. Kryzys gospodarczy i trudności finansowe napędzają sprzedaż produktów najtańszym, często wątpliwej jakości. Jest to o tyle niekorzystne dla instalatora, że to on odpowiada prawnie (gwarancja, rękojmia) i technicznie (wizyty serwisowe) za wykonaną instalację. W jego interesie jest posiadanie instalacji „bezproblemowej”. Integrator daje właśnie taki „święty spokój”. Po stronie użytkownika – właściciela ważnym argumentem jest wydajniejsze działanie źródeł energii, optymalna praca, która przekłada się na oszczędności idące w tysiące pln (w kilkuletniej perspektywie czasowej). Często klienci żyją w błogiej nieświadomości wynikającej z braku profesjonalnej porady i argumentacji. Warto wtedy poświęcić im trochę czasu. Na pewno się opłaci.

 

Odpowiedzi udzielił:
Witold Gleń
Makroterm

Bezpłatna prenumerata