Zwiedzamy z Centrum Klima siedzibę Vent-Axia w Crawley

Przed siedzibą firmy w Crowley (dyrektorzy: sprzedaży – Andy Cottee i eksportu – Mars Sagario)

Centrum Klima rozpoczęła współpracę z firmą Vent-Axia od początku 2011 roku na zasadzie generalnego i wyłącznego dystrybutora tej marki w Polsce. W ten sposób firma Centrum Klima poszerzyła swoją ofertę central wentylacyjnych o rekuperatory z wymiennikiem przeciwprądowym.

Vent-Axia – na starcie i dziś

W 1936 roku Joe Akester wynalazł pierwszy na świecie elektrycznie sterowany wentylator okienny i tak narodziła się firma Vent-Axia. Dziś jest tak samo innowacyjna, oryginalna i działa ciągle w tym samym segmencie branży.
Zakres oferty Obecnie jednak zakres oferty jest nieporównywalnie bogatszy niż na starcie firmy: od urządzeń dedykowanych do zastosowań domowych, po duże gabarytowo produkty dla budownictwa użyteczności publicznej
czy przemysłu. Jest to szerokie spektrum najróżniejszych wentylatorów, central z odzyskiem ciepła, systemów chłodzenia czy elementów z tworzyw sztucznych – kanałów i kształtek. W ofercie Vent-Axia znajduje się też ogrzewanie elektryczne. Firma może również swoim klientom dostarczyć kurtyny powietrzne, suszarki do rąk i wyciągi spalin – głównie dymu z punktów przeznaczonych dla palaczy.
Obecnie Vent-Axia ma zakłady produkcyjne m.in. w Crawley, West Sussex, West Midlands. Zatrudnia w samej Wielkiej Brytanii ponad 350 osób.Produkty Vent-Axia są dostępne u dystrybutorów w Wielkiej Brytanii i Irlandii, a
także w Europie czy Ameryce Północnej. Dostarczane są do tak odległych zakątków, jak Australia czy Nowa Zelandia, spora część produkcji – szczególnie małych wentylatorów– dedykowana jest do Chin.

W trosce o jakość i utrzymanie standardów
W zakładzie produkcyjnym w Crawley – będącym także siedzibą firmy – działa laboratorium badawcze, w tym laboratorium akredytowane. Tu testowane są nowe urządzenia, przeznaczone do wdrożenia pod bardzo szerokim kątem: od pomiarów przepływu powietrza, ciśnienia, właściwości akustycznych, do pomiarów bezpieczeństwa mechanicznego i elektromechanicznego itp. Ten rygorystyczny i dość czasochłonny proces weryfikacji obejmujący praktycznie
wszystkie etapy tworzenia nowych produktów: od początkowej koncepcji projektu, aż po opracowanie produktu finalnego gwarantuje spełnienie przez dany wyrób najwyższych standardów jakości i bezpieczeństwa, w tym brytyjskich rygorystycznych regulacji w zakresie wydajności i efektywności energetycznej oraz określonych wytycznych odnośnie poziomu emisji dwutlenku węgla. Vent–Axia bierze także czynny udział w procesie certyfikacji wykonawców, poprzez szkolenia i nadanie im uprawnień.

W Wielkiej Brytanii szczególnie ceniony jest tytuł Warranty Royal. Vent-Axia otrzymała go w roku 1985, z opisem zasług: Suppliers of Unit Ventilation Equipment to the Royal Households
(dostawca urządzeń wentylacyjnych dla rodziny królewskiej). Warranty Royal to znak uznania dla osób lub firm, które regularnie dostarczają towary lub usługi, przez co najmniej pięć lat dla członków brytyjskiej rodziny królewskiej. Znak Warranty Royal traktowany jest jako symbol uznania dla doskonałości i jakości firmy. Najwcześniejsze zapiski mówią, że znak ten przyznawał już Henryk II np. firmie tkaczy w 1155 r. Obecnie około 850 przedsiębiorstw może poszczycić się posiadaniem tego tytułu.Wizyta w Crawley

Dla dziennikarzy prasy technicznej w sierpniu br. firma Centrum Klima SA zorganizowała wyjazd do Crawley. Mieliśmy więc okazję do zapoznania się zarówno z ofertą Vent-Axia, preferencjami angielskich klientów, jak i produkcją. Jednym z najciekawszych punktów było zwiedzanie laboratoriów.

Stanowisko badawcze Kinetic – kompaktowego urządzenia do mechanicznej wentylacji i odzysku ciepła wraz z okapem kuchennym

Jednym z ciekawszych małych urządzeń prezentowanych nam podczas szkolenia było Lo Carbon Tempra. Jest to pojedyncza jednostka odzysku ciepła do bezpośredniego montażu w ścianie zewnętrznej, o średnicy 100 mm, z systemem specjalnych rurek stanowiących wymiennik ciepła, zapewniająca 78% odzysku ciepła. Urządzenie dedykowane jest głównie do zastosowania w kuchniach, WC czy łazienkach – pomieszczeniach o dużych zyskach ciepła. Tempra jest dyskretna i cicha. Może działać nieprzerwanie z przepływem powietrza 6 lub 9 l/s, zwiększając go do 13 l/s, jeśli to konieczne. W zmiennej pracy urządzenie może być ustawione na 15 l/s. W Wielkiej Brytanii zyskuje wielu zwolenników.

W ofercie Centrum Klima z produktów Vent-Axia dostępne są trzy typoszeregi central: Kinetic, Totus i MVHR. Ze wszystkimi trzema seriami mieliśmy okazję dokładniej zapoznać się podczas szkolenia i zwiedzania ekspozycji. Wiele czasu poświęcono popularnym kompaktowym centralom do odzysku ciepła Kinetic zarówno w wykonaniu standardowym, z obejściem letnim, z czujnikiem wilgotności, czy z okapem kuchennym w różnym wykonaniu. Niskowęglowa seria Kinetic spełnia najnowsze wymogi Building Regulations Document F 2006 dla systemów wentylacji dla całego domu: System 4. System odzysku ciepła dla całego domu o wydajności energetycznej do 92%. Łatwo dostępny wymiennik cieplny chroniony przez dwa wymienne filtry EU3. Dwa energooszczędne wentylatory EC na prąd stały gwarantują długą pracę (zwykle ponad dwukrotnie dłuższa żywotność niż silników na prąd zmienny) i niższe zużycie energii. Konstrukcja Kinetic jest w pełni izolowana, z wbudowanym odprowadzeniem skroplin.

Wentylatory serii Lo Carbon to jedne z najpopularniejszych produktów Vent-Axia. Dostępne są opcjonalnie z silnikiem stałoprądowym DC o wiele trwalszym niż silnik AC (70 000 godzin pracy w porównaniu do 20 000 godzin). Silniki te są też bardziej energooszczędne, pobór mocy zredukowano w nich o 70%.

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017