Zamiast zasobników stacje wymiennikowe Herz

W wersji: Standard, Deluxe oraz Projekt

Stacje wymiennikowe firmy HERZ to urządzenia służące do przygotowywania ciepłej wody użytkowej w sposób dynamiczny, bez konieczności jej magazynowania. Działają znacznie sprawniej od zasobników c.w.u., które podgrzewają wodę przed użyciem i ją magazynują. Stacja wymiennikowa Herz jest załączana dopiero wtedy, gdy pojawia się pobór ciepłej wody użytkowej.
Stacje wymiennikowe HERZ zapewniają stałą temperaturę oraz stabilną ilość ciepłej wody, także w przypadku różnej liczby działających  jednocześnie punktów czerpalnych. Dodatkowo pozwalają zasilać instalację centralnego ogrzewania w systemie etażowym, co umożliwia z jednej instalacji centralnego ogrzewania budynku zasilanie instalacji centralnego ogrzewania w mieszkaniu oraz instalacje przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Stacje wymiennikowe HERZ zapewniają stałą temperaturę oraz stabilną ilość ciepłej wody, także w przypadku różnej liczby działających  jednocześnie punktów czerpalnych. Dodatkowo pozwalają zasilać instalację centralnego ogrzewania w systemie etażowym, co umożliwia z jednej instalacji centralnego ogrzewania budynku zasilanie instalacji centralnego ogrzewania w mieszkaniu oraz instalacje przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Herz od kilku już lat proponuje gotowe do montażu kompaktowe stacje wymiennikowe, wyposażone we wszystkie niezbędne do działania takiego miniwęzła elementy. Komponenty stacji są najczęściej produktami z oferty HERZ, a więc wyrobami wysokiej jakości, jak: zawory mieszające, regulacyjne, termostatyczne, kulowe, regulatory różnicy ciśnienia i inne. Mamy więc gwarancję niezawodności działania i trwałości urzadzenia.

 Jak działa stacja wymiennikowa HERZ – na przykładzie HERZ Standard?


W trybie gotowości woda grzewcza płynie przewodem obejściowym, którego temperatura jest utrzymywana na poziomie temperatury roboczej przy pomocy ogranicznika temperatury powrotu. Dzięki temu woda grzewcza jest zawsze dostępna bezpośrednio obok wymiennika ciepła (9). W razie poboru ciepłej wody w podłączonym urządzeniu odbiorczym regulator otwiera w wyniku różnicy ciśnień dopływ wody zimnej i wody grzewczej. Tym samym zimna woda przepływa przez wymiennik ciepła, następuje jej podgrzanie oraz natychmiastowe przesłanie do miejsca poboru w postaci ciepłej wody. Regulacja temperatury ciepłej wody odbywa się poprzez termostat, przy pomocy czujnika zanurzeniowego na wyjściu zimnej wody wymiennika ciepła, który steruje regulatorem ciśnienia i temperatury. Zawór mieszający do wody pitnej HERZ (6) poprzez element termostatyczny miesza wodę zimną z wodą ciepłą, uzyskując w ten sposób wodę o ustawionej wstępnie temperaturze, tak aby wykluczyć ryzyko poparzenia podczas pobierania wody. Podczas krótkich oraz objętościowo niewielkich pobrań wody może w wyniku działania armatury bezpieczeństwa zdarzyć się, że temperatura ciepłej wody będzie poniżej wartości zadanej.

Pobór ciepłej wody odbywa się przy pomocy zaworów kulowych HERZ (8).
Aby zapobiec zanieczyszczeniom po stronie grzewczej na zasilaniu zamontowano łapacz zanieczyszczeń z sitem o drobnych oczkach – 0,75 mm.

 

Zalety stacji wymiennikowych firmy Herz:

- możliwość indywidualnego ogrzewanie pomieszczeń oraz wytwarzania c.w.u.;
- dynamiczne dopasowanie stacji do zmiennego zapotrzebowania na c.w.u.;
- możliwość jednoczesnego przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń;
- możliwość indywidualnej nastawy wg życzeń użytkowników;
- minimalne wymiary;
- nie wymaga zbiornika c.w.u.;
- w wyniku utrzymywania stałej temperatury w wymienniku ciepła zmniejsza się ryzyko występowania bakterii Legionella oraz tworzenia się zwapnień;
- niska temperatura powrotu czynnika grzewczego;
- minimalne straty ciepła w systemie;
- prosta obsługa instalacji w mieszkaniu;
- optymalny komfort ciepła.

Parametry pracy stacji wymiennikowych Herz

Minimalne ciśnienie wody zimnej:    3,5 bar
Temperatura wody zimnej:               10oC
Wydajność przygotowania c.w.u.:     13 [l/min]
Strumień czynnika grzewczego:        600  [l/min]
Wymiary stacji wymiennikowej wynoszą maksymalnie:      1000 x 1000 x 250  mm (wys. x szer. x głęb.).

Temperatura zasilania [oC] 60 75 60 75
Ciśnienie dysp. zasilania [kPa] 20 20 25 25
Temperatura c.w.u. [oC] 45,4 57,5 46,6 57,1
Moc grzewcza wymiennika [kW] 32 42,3 33 42

 

Natynkowo lub podtynkowo

Dzięki swoim niewielkim wymiarom oraz kompaktowej budowie stacja wymiennikowa Herz może być montowana natynkowo lub podtynkowo, albo na klatce schodowej albo w samym mieszkaniu (np. zamiast klasycznego zbiornika c.w.u). Z tego powodu stacja wymiennikowa HERZ jest dostępna w dwóch wariantach: w wersji podtynkowej i natynkowej. W obu przypadkach stacja wymiennikowa jest mocowana ze wszystkimi elementami składowymi do blachy metalowej albo przykręcana do skrzynki podtynkowej, albo w wersji natynkowej – zabezpieczana pokrywą. Jest to korzystne z tego względu, że w przypadku dużych prac budowlanych należy jest jedynie zamontować obudowę, a dopiero po zakończeniu prac wbudować i podłączyć stację wymiennikową.

W różnych wersjach

Aby uwzględnić różnorodne potrzeby klientów, firma Herz oferuje stacje Deluxe i Projekt.
Stacje Deluxe przeznaczone są dla wymagających klientów i dodatkowo wyposażone są w regulator strefowy oraz zawór regulacyjny z funkcją odcięcia.
Stacje Projekt przeznaczone są dla budownictwa wielorodzinnego. Stacje wykonywane są w standardzie ekonomicznym i zawierają podstawowe wyposażenie.
Oferowane stacje wymiennikowe Herz charakteryzują się wysokimi walorami użytkowymi zaś oferowane wersje wykonania pozwalają zaspokoić szeroką gamę klientów firmy Herz.

 

 

 

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 6/2018 1/2018 12/2017