2b

Zabezpieczenie przed cofką

Instalacje kanalizacji w budynkach, a nieprzewidywalne i ekstremalne warunki atmosferyczne

W budynkach podpiwniczonych poziom kanalizacji jest często na poziomie tylko nieznacznie wyższym niż sieć kanalizacji sanitarnej. Takie przypadki powodują ryzyko, tzw. „cofki”, czyli przepływu zwrotnego z sieci kanalizacyjnej w kierunku budynku. Przepływ zwrotny może być spowodowany awarią sieci kanalizacyjnych lub bardzo dużymi opadami atmosferycznymi, które powodować mogą wypełnianie rur sieci kanalizacji sanitarnych wodami opadowymi. Żyjemy w czasach, gdy ponadprzeciętne opady lub wiosenne roztopy coraz częściej skutkują zalaniami i podtopieniami. Usytuowanie budynku na terenach zalewowych lub zagrożonych wylewaniem wody jest oczywistym zagrożeniem dla danego obiektu. Lokalizacja w większej odległości od zbiorników wodnych powinna gwarantować brak problemów z odpływem kanalizacji. Niestety powodów wylewania wody z toalety czy wpustu piwnicznego jest znacznie więcej. Nie będę się tutaj rozwodził na temat powodów cofki. Omówię kilka rozwiązań, które pozwolą na zabezpieczenie domów przed zalaniem ściekami z toalety sąsiadów.

Celem zabezpieczenia piwnic należy stosować zasuwy burzowe na przyłączu poziomu piwnicy, odpływy podłogowe z zabezpieczeniem zwrotnym oraz syfony z zaworem zwrotnym.

Na początek kilka zasad, jakimi należy się kierować podczas projektowania i wykonywania instalacji kanalizacji sanitarnych w budynkach podpiwniczonych. Zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym montujemy tylko na części kanalizacji, która odprowadza ścieki z piwnicy, tak by nie blokować całej instalacji kanalizacji w przypadku wystąpienia cofki. Zasuwa burzowa czy inne urządzenie z zaworem zwrotnym ma zabezpieczyć tylko dane urządzenie sanitarne czy instalację znajdującą się poniżej poziomu gruntu (fot. 1a i 1b). Takie rozwiązanie umożliwia nam korzystanie sanitariatów znajdujących się powyżej poziomu terenu.

1

Wpust podłogowy Optifix 3 (fot. 2) firmy Viega z podwójnym zabezpieczeniem przed przepływem zwrotnym umożliwia ochronę instalacji kanalizacyjnej przed przepływem zwrotnym z sieci kanalizacyjnej, a jednocześnie pełni rolę wpustu piwnicznego. Optifix 3 ma także funkcję umożliwiającą ręczne zablokowanie klap zwrotnych w pozycji zamkniętej, a tym samym dokonanie kontroli szczelności zamknięcia lub blokady mechanicznej w przypadku ryzyka powstania przepływu zwrotnego.

2a
2b

Zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym mają także niektóre przyłącza do WC oraz syfony do umywalek, pralek (fot. 3) czy zmywarek.
Zasuwy burzowe, wpusty z zaworami zwrotnymi oraz syfony z zabezpieczeniem przed przepływem zwrotnym zabezpieczają przede wszystkim piwnice przed zalaniem w przypadku blokady odpływu czy przepływu zwrotnego oraz chronią pomieszczenia także przed przedostawaniem się zapachów z kanalizacji w przypadku braku wody w zasyfonowaniu. Syfon z klapkami pozostaje zamknięty w przypadku braku przepływu, odcinając w ten sposób instalację przed zapachami z kanalizacji za syfonem. Syfon z klapkami jest idealnym rozwiązaniem do umywalki w piwnicy, ale także odprowadzenia skroplin z klimatyzatora działającego tylko w okresie letnim. Zadaniem syfonów i innych odpływów z zabezpieczeniem przed przepływem zwrotnym jest ochrona przed cofką, jednak wymagają one znacznie więcej uwagi niż ich standardowe odpowiedniki. Elementy zabezpieczające przed cofaniem się wody w kanalizacji, czy chroniące przed zapachami w przypadku wyschnięcia wody w syfonie, powodują znaczne zmniejszenie wydajności odpływu.

3a
3a
3b
3c

Niestety nie tylko ta cecha jest bardzo często pomijana. Klapki czy kule w odpływie powodują, że syfon znacznie szybciej się brudzi, co z kolei jest przyczyną zmniejszania się przepływu, a zamknięcie staje się nieszczelne. Nieczystości pokrywają powierzchnię przylgową uszczelnienia klapy lub sam mechanizm zamykający. Regularnie czyszczone i konserwowane elementy robocze będą dawały mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa i komfort użytkowania instalacji kanalizacyjnej.
Fot., rys. Viega

Bezpłatna prenumerata