Wymiana pompy obiegowej/cyrkulacyjnej

Jak zrobić to sprawnie i poprawnie?

Dzięki pracy pompy obiegowej w instalacji wytwarzany jest odpowiedni przepływ ciepłego czynnika, pozwalający na rozkład ciepła po całej instalacji. Pompa obiegowa w bardzo dużym stopniu oddziaływuje na pracę instalacji, ale również instalacja ma bezpośredni wpływ na pracę pompy. A kto z nas wie, co się dzieje wewnątrz rur w naszym domu czy budynku? Pompy to urządzenia pracujące w określonych warunkach eksploatacyjnych i choć często są to jednostki o niedużych wielkościach, są zbudowane z wielu elementów, które w trakcie pracy mogą ulegać zużyciu. Zużycie to może się różnić w zależności od warunków pracy, na które wpływa temperatura, ciśnienie, prędkość obrotowa oraz bardzo ważny aspekt, jakim jest jakość wody. Częściami podlegającymi zużyciu są wszystkie podzespoły obrotowe lub te podlegające dynamicznym obciążeniom, włącznie z komponentami elektronicznymi. Są to więc m.in. uszczelki, łożyska i wały, wirniki i podzespoły pomp, przekaźniki, obwody elektroniki, elementy półprzewodnikowe itp.
Rzadko jednak w przypadku uszkodzenia małych pomp, tych które pracują w większości domów jedno- czy wielorodzinnych wymieniamy poszczególne podzespoły pomp. W starszych instalacjach wykonywanych przed 2013 rokiem zazwyczaj instalowane były tzw. pompy stałoobrotowe. Cykl życia tego typu urządzeń średnio liczony jest na ok. 10 lat, a przy dobrej jakości wody oraz odpowiednich pracach konserwacyjnych udaje się go nieco wydłużyć. W tym artykule nie będziemy zwracali uwagę na różnice w zużyciu energii i jakości pracy między pompami starego typu a nowymi elektronicznymi, ale rozpatrzymy jeden niezwykle istotny aspekt zwłaszcza dla użytkownika instalacji, jakim jest usunięcie ze sprzedaży od 2013 roku pomp stałoobrotowych konstrukcji bezdławnicowej, stosowanych w instalacjach grzewczych i chłodniczych.
W przypadku wystąpienia awarii, zatrzymania pompy i konieczności jej wymiany na nową, nie ma już możliwości wymiany urządzenia 1 do 1. Dlatego też należy zwrócić uwagę, czy nowa pompa spełni te same parametry przepływu, czy zagwarantuje takie samo ciśnienie różnicowe, czy jej wymiar będzie pasował do instalacji i czy wymagane będą dodatkowe prace instalacyjne.

Na co zwrócić uwagę podczas wymiany?

Na początku spójrzmy na wymiary. Nowa pompa powinna mieć takie same wymiary montażowe, długość korpusu hydraulicznego oraz średnicę przyłącza (gwintowaną lub kołnierzową).
Ułatwi i przyspieszy to prace instalacyjne. Nie zawsze dostępna jest również wystarczająca ilość miejsca, aby wprowadzić zmiany na rurociągu. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w pompach zainstalowanych w rozdzielaczach ogrzewania podłogowego lub innego rodzaju grupach pompowych o zdefiniowanych wymiarach.

Nowa pompa powinna mieć takie same wymiary montażowe, długość korpusu hydraulicznego oraz średnicę przyłącza (gwintowaną lub kołnierzową).

Drugim niezwykle ważnym czynnikiem jest charakterystyka hydrauliczna pompy. Od wydajności oraz od wysokości podnoszenia pompy zależeć będzie, czy zagwarantuje ona odpowiedni przepływ ciepłej wody w instalacji. Celem weryfikacji parametrów, należy odnieść się do charakterystyki hydraulicznej w karcie urządzenia. W tej kwestii dużym ułatwieniem jest unifikacja nazewnictwa i parametrów poszczególnych, popularnych urządzeń. Dla przykładu większość pomp dostępnych na rynku o znaczeniu np. 25-40, czy 25/1-4 ma zbliżone parametry hydrauliczne. Już z samej nazwy można wywnioskować, iż pompa ma przyłącze 25 = 1 cal oraz wysokość podnoszenia dochodzącą do 4 metrów słupa wody. Jeśli nie znamy jednak długości montażowej, parametr ten należy sprawdzić i porównać z dostępnymi na rynku urządzeniami. Najpopularniejszym wymiarem pomp stosowanych w instalacjach domów jedno- i wielorodzinnych są długości 180 mm i przyłącza o średnicy 1 cal, czyli tzw. „dwudziestopiątki”.

Czy przypływ nie będzie zbyt mały?

Przy zamianie starej pompy na nową, jest to często zadawane pytanie. W pierwszej kolejność należy zwrócić uwagę na najważniejszy aspekt pracy pompy.
To jak duży przepływ będzie generowała pompa, zależeć będzie od stopnia otwarcia instalacji, jej poszczególnych obiegów. Rzadko zdarza się, że to pompa jest głównym winowajcą niedogrzewania poszczególnych grzejników. Decydujący wpływ ma tu instalacja, a dokładniej brak odpowiedniego zrównoważenia przepływów przez poszczególne obiegi. W tym przypadku zastosowanie większej pompy również nie rozwiąże problemu. Należy pamiętać o tym aspekcie i w pierwszej kolejności wyregulować obiegi wodne przez poszczególne odbiorniki.
W rzeczywistych warunkach pracy możemy pozwolić sobie nawet na pewne niedowymiarowanie pompy. Pozwala nam na to charakterystyka pracy systemów grzewczych. Projektowane są one w taki sposób, aby zapewnić maksymalne parametry pracy, odpowiadające maksymalnej mocy instalacji (równej maksymalnemu zapotrzebowaniu na ciepło w okresie największych mrozów). Pytanie jak często potrzebujemy tak dużo ilości ciepła? Zazwyczaj największe zapotrzebowanie przypada na 7-14 dni w roku, są też lata, gdy nie występują tak duże mrozy.
Dlatego też zastosowanie mniejszej pompy, przy odpowiednim wyregulowaniu instalacji daje często lepsze korzyści, od inwestycyjnych po eksploatacyjne.
Podsumowując, podczas wymiany pompy na nową musimy zwrócić uwagę na wymiary montażowe starego urządzenia oraz charakterystykę hydrauliczną. Nie jest to duża ilość informacji, ale nie zawsze jest łatwa do odnalezienia, szczególnie gdy pompy starego typu przestały być produkowane, a producenci usunęli ich karty z katalogów.

Aplikacja Doradca Wilo umożliwia zamianę starej pomp na nową w formie 1 do 1, zachowując wymiary oraz parametry pracy.

W tym miejscu z pomocą idą producenci urządzeń, którym również zależy na tym, aby klient szybko i sprawnie dokonał wymiany starej pompy na nową. Dla przykładu Wilo przygotowało aplikację dedykowaną przede wszystkim dla instalatorów, ale również mogącą się przydać użytkownikom końcowym. Aplikacja Doradca Wilo umożliwia zamianę starej pomp na nową w formie 1 do 1, zachowując wymiary oraz parametry pracy. Tego typu narzędzia dostępne czy to na telefon komórkowy czy w wersji internetowej, umilą użytkownikowi czas związany z przestojem pracy urządzenia.
Fot. Wilo

Bezpłatna prenumerata