Wybór rekuperatora zdaniem praktyka

Centrale, które znajdują się na polskim rynku, różnią się od siebie pod względem wyposażenia, jakości wykonania, klasy podzespołów, sterowania, a także dostępnych rozwiązań technicznych. Z tego względu pojawiają się różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi modelami. Rekuperatory znanych producentów to najczęściej urządzenia wysokiej klasy, a różnice pomiędzy nimi nie są znaczące. Większe są różnice w stosunku do central dużo tańszych, które możemy znaleźć np. na portalach aukcyjnych.
 

Od redakcji
W rozmowach z potencjalnymi inwestorami niezwykle ważna jest zarówno wiedza poparta uprawnieniami projektowymi czy wykonawczymi, ale też doświadczenie nabyte podczas realizacji wielu podobnych systemów. Poprosiliśmy jedną z firm – Klimat-Dom – specjalizującą się m.in. w systemach wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, spełniającą wszystkie te ważne czynniki o udzielenie porady na temat wyboru rekuperatora.

Na polskim rynku dostępna jest potężna oferta profesjonalnych rekuperatorów. Aktualnie funkcjonuje wielu producentów krajowych, a także dystrybutorów odpowiedzialnych za import central, w tym wielu np. ze Skandynawii.
Aby dokonać prawidłowego wyboru inwestor może:

• powierzyć to zadanie zaufanemu wykonawcy, którzy dobierze najlepszą centralę dla domu,
• samodzielnie poszukiwać informacji w prasie i Internecie, porównywać ceny, czytać komentarze na forach branżowych, a także zasięgać opinii od fachowców na targach,
• zbierać opinie oraz informacje od różnych instalatorów lub znajomych aktualnie używających rekuperatorów.
Należy jednak mieć świadomość, że nie ma centrali idealnej dla każdego domu. Każdy budynek jest bowiem inny, a w każdym z nich mieszkają osoby o innych preferencjach i wymogach.

Od czego zaczynamy?

W pierwszej kolejności ustalona musi być wielkość centrali, a więc ilość powietrza niezbędna do prawidłowej wentylacji. W tym przypadku można posłużyć się 3 kryteriami:
• minimum higieniczne świeżego powietrza, zależne od liczby mieszkańców,
• wymagana ilość powietrza wywiewanego dla łazienki oraz kuchni wg PN,
• krotność wymian, zależna od kubatury budynku.

Niezbędne jest zwrócenie uwagi na spręż dyspozycyjny centrali, ponieważ większość producentów informuje o maksymalnym wydatku, który w realnych warunkach jest nieosiągalny, kiedy uwzględnione zostaną opory na instalacji, może okazać się, że z wydatku na poziomie 400 m3/h pozostanie 250 m3/h. Na tym etapie niezbędne jest również informowanie, z jakich przewodów instalacja zostanie wykonana, ponieważ istnieje różnica oporów w przypadku sztywnych przewodów spiro, półelastycznych systemów rozdzielaczowych czy elastycznych przewodów flex. Jeżeli w trakcie budowy wykonana zostanie instalacja np. z rur elastycznych, konieczny może być montaż centrali o większym sprężu, ponieważ tylko taka będzie mogła przepchnąć optymalną ilość powietrza.
Kiedy ustalona zostanie ilość powietrza, możemy przejść do fazy wyboru konkretnego modelu centrali.

Na co zwracamy uwagę?

1. Wymiennik centrali – w centralach domowych najczęściej wykorzystuje się wymienniki: (od najmniejszego do największego poziomu odzysku ciepła)
• krzyżowe z tworzyw sztucznych
• krzyżowe aluminiowe (zazwyczaj firmy Heatex)
• podwójne krzyżowe
• przeciwprądowe
• obrotowe

2. Wentylatory – większość centrali wyposażonych jest w wysokiej klasy wentylatory firmy ebm-papst o różnej budowie. Najnowocześniejsze z nich to wentylatory komutowane, które wyróżniają się niższym poborem prądu, niższym hałasem, a także podwyższoną trwałością.

3. Obudowa centrali – zazwyczaj wykonana jest z blachy ocynkowanej malowanej lub nie. Izolacja wykonana ze styropianu, wełny lub pianki od 20 do 50 mm. Jest to czynnik, która ma wpływ przede wszystkim na estetykę, a także akustykę samej centrali.

4. Filtry – powinny znajdować się na nawiewie do pomieszczeń oraz wyciągu o klasie przepuszczalności od EU 5 do EU 7 – większość urządzeń dostępnych na rynku spełnia ten warunek. Nie ma przeciwwskazań, aby w razie konieczności, samemu dołączyć dodatkowy filtr o wyższej klasie.

5. Wyposażenie dodatkowe
• zabezpieczenie wymiennika przed zamarznięciem – zazwyczaj stosuje się dwa rozwiązania: wstępną nagrzewnicę elektryczną bądź by-pass na nagrzewnicę wtórną, cykliczne zatrzymywanie wentylatora nawiewnego bądź też zaawansowane stopniowe zmniejszanie stosunku powietrza nawiewnego. W każdym przypadku jest to rozwiązanie automatyczne (problem nie ma znaczenia w przypadku zastosowania GWC),
• nagrzewnica wtórna (dogrzewająca) – zazwyczaj jest to urządzenie wodne lub elektryczne. Jej zadaniem jest podgrzanie powietrza nawiewnego o 3-8 °C, w taki sposób, aby przy niższej temperaturze zewnętrznej, także gwarantować komfort użytkowania i nie wtłaczać zimnego powietrza do domu. Jeżeli nie ma jej w centrali, możliwe jest ustawienie temperatury, przy której nagrzewnica funkcjonuje (w zakresach między 16-35°C),
• czujnik zabrudzenia filtra (presostat), odpowiedzialny jest za sygnalizowanie konieczności wymiany filtrów, kiedy zachodzi taka potrzeba, bądź licznik czasowy sygnalizuje o wymianie filtrów,
• rozwiązanie obejścia wymiennika na lato (zazwyczaj kaseta letnia) bądź automatyczny by-pass, w przypadku wymienników obrotowych jest to zatrzymanie rotora,
• możliwość harmonijnej współpracy z GWC, z przepustnicą strefową , chłodnicą freonową czy też systemami domów inteligentnych.

6. Sterowanie temperaturą oraz wydajnością wentylatorów – ręczne bądź z wykorzystaniem programatora tygodniowego lub dobowego o różnym stopniu zaawansowania.

Warto wybrać sprawdzoną firmę instalatorską….

Raczej odradzamy samodzielny wybór i zakup centrali, ponieważ dla inwestora w większości przypadków jest to zakup jednorazowy, a więc nie posiada on odpowiedniej wiedzy teoretycznej i doświadczenia. Warto więc uniknąć rozczarowań wynikających z dokonanego błędnego wyboru. Warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy firmy instalatorskiej, która w trakcie montażu i serwisowania centrali poznaje zalety i wady poszczególnych modeli rekuperatorów.

Klimat-Dom Paweł Rędziński

Firma Klimat-Dom Paweł Rędziński powstała w 2004 roku. Zapewnia kompleksową obsługę w zakresie instalacji sanitarnych. Oferuje klientom pełną ofertę zarówno w zakresie doradztwa, projektu, wykonawstwa, a także serwisu zamontowywanych urządzeń.
Swoją ofertę kieruje zarówno do inwestorów poszukujących firmy, która kompleksowo wykona całość prac instalacyjnych oraz takich, którzy poszukują wykonawcy do pojedynczych instalacji, szczególnie rekuperacji, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania.

mgr inż. Paweł Rędziński
upraw. budowlane w specjalności instalacyjnej – projektowe nr MAZ/0428/POOS/09
upraw. budowlane w specjalności instalacyjnej – wykonawcze nr MAZ/0191/OWOS/07

Więcej na: www.klimat-dom.pl


Bezpłatna prenumerata