VivAir SDH-19 – nowa linia klimatyzatorów typu split Saunier Duval

Najnowsza gama urządzeń VivAir jest ekologicznym i wysoko wydajnym rozwiązaniem Saunier Duval w zakresie chłodzenia i ogrzewania, zapewniającym wysoki komfort użytkowania. Harmonijne i przyjemne wzornictwo, nie zestarzeje się w upływem czasu oraz dopasuje się do każdego wystroju wnętrza.

Możliwości zastosowania

Urządzenia VivAir są przeznaczone do ogrzewania i chłodzenia lokali i budynków mieszkalnych oraz małych obiektów usługowo-handlowych lub produkcyjnych. Urządzenia ścienne nie potrzebują podłogi, więc nie ograniczają powierzchni użytkowej. Mogą być instalowane w miejscach poprzednich urządzeń, jak i w nowych lokalizacjach takich, jak:
- domy letniskowe, budynki niskoenergetyczne oraz pasywne,
- budynki nieobjęte gazyfikacją oraz stale niezamieszkane,
- małe obiekty usługowo-handlowe lub produkcyjne, gdzie decentralne rozwiązania mogą być powiązane z rozwiązaniami centralnymi.

 

Ekologiczny czynnik chłodniczy R32

 SDH-19 wykorzystuje do pracy czynnik chłodniczy R32, który charakteryzuje się trzykrotnie mniejszym potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) niż jego poprzednik R410A z serii klimatyzacji SDH-17.
Czynnik R32 ma także lepsze parametry chłodnicze, dzięki czemu umozliwia osiągnięcie tej samej mocy urządzenia przy jego mniejszej zawartości (stosunek napełnienia w stosunku do R410A wynosi 0,81). Czynnik nie niszczy warstwy ozonowej (ODP=0), oraz jest jednorodn, czyli łatwiejszy w użyciu i odzysku. Ponieważ czynnik ma kategorię A2L – niższa zapalność (wg, ASHRAE 34) przed jego użyciem należy zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa.

 

Efektywność

Klimatyzatory typu split technicznie są pompą ciepła powietrze-powietrze o bardzo wysokiej efektywności z uwagi na brak elementów pośrednich.
Przykładowo dla urządzenia o mocy 3,5 kW, SEER (sezonowa efektywność energetyczna podczas chłodzenia) wynosi 6,1 – klasa A++, a SCOP (sezonowa efektywność podczas grzania) dla klimatu chłodnego 3,4 – klasa A. Klimatyzatory poza funkcją chłodzenia stają się obecnie dodatkowym lub czasami jedynym źródłem ogrzewania pomieszczeń.
Seria SDH-19 ma inwerterową sprężarkę oraz modulowaną prędkość wentylatora jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Dzięki temu można lepiej zarządzać mocą chłodzenia lub grzania w zależności od potrzeb. Przykładowo model o mocy 2,5 kW może zmodulować do mocy minimalnej 0,5 kW. Zakres temperatury zewnętrznej dla funkcji chłodzenia wynosi od -15 do 48°C, a dla funkcji grzania od -15 do 24°C. Dodatkowo urządzenia mają wbudowaną funkcję automatycznego odszraniania.


Gama urządzeń

Na ofertę monosplit (jedna jednostka wewnętrza – jedna jednostka zewnętrzna) składają się urządzenia o mocach 2,5/3,5/5,0/6,5 kW. Z kolei oferta multisplit (2-4 jednostki wewnętrzne – jedna jednostka zewnętrzna) zawiera gotowe pakiety o najpopularniejszych konfiguracjach w zakresie mocy 4,0/5,0/7,0/8,0 kW. Dodatkowo wprowadzono możliwość dowolnej konfiguracji jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, wybierając z koszyka: jednostka wewnętrzna: 2,0/2,5/3,5/5,0 kW; jednostka zewnętrzna: 4,0/5,0/7,0/8,0 kW. Pozwala to na samodzielne dopasowanie systemu do wymagań budynku.

Funkcje klimatyzacji

Klimatyzator za pomocą pilota bezprzewodowego można uruchomić w kilku trybach pracy tj. chłodzenie, grzanie, osuszanie (usuwanie wilgoci z pomieszczenia), wentylator (pracuje wyłącznie wentylator jednostki wewnętrznej), AUTO (klimatyzator sam przełącza się samodzielnie z funkcji grzania na chłodzenie i odwrotnie). Istnieje możliwość regulacji pionowego kąta nawiewu powietrza (oscylacja częściowa/oscylacja całościowa/stały kąt nawiewu) oraz zmiany prędkości wentylatora. Tryb nocny pozwala na obniżenie kosztów pracy podczas snu, a tryb turbo na szybkie podniesienie lub obniżenie temperatury w pomieszczeniu. W serii SDH-19 pojawiły się też nowe funkcje takie, jak I-FEEL, która – gdy jest aktywna – przenosi punkt czytania temperatury w pomieszczeniu z jednostki ściennej na pilota bezprzewodowego. Dzięki temu urządzenie zapewni idealną temperaturę w miejscu jego położenia. Kolejna nowa funkcja to tzw 8°C, która nie pozwoli na obniżenie temperatury w pomieszczeniu poniżej 8°C, co mogłoby spowodować np. zamarznięcie instalacji wodnej. Funkcja ta jest przydatna np. w budynkach użytkowanych czasowo.

Nowa seria klimatyzacji Saunier Duval została zaprojektowana z myślą o maksymalnym komforcie dla użytkownika oraz oferuje wiele możliwości jej zastosowania z uwagi na dowolność konfiguracji. Klimatyzacja typu split jest urządzeniem bezpiecznym, o dużej żywotności oraz o zerowej emisji zanieczyszczeń. Może być używana do celów chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Nowoczesne wzornictwo z ukrytym wyświetlaczem pod lśniącym białym panelem idealnie potrafi wpasować się do każdego wnętrza.

 

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 6/2018 1/2018 12/2017