Vitosolar 300-F

Kocioł kondensacyjny z podgrzewaczem multiwalentnym

Energia słoneczna to darmowe źródło ciepła najczęściej wykorzystywane do podgrzewu wody użytkowej, z pewnością dlatego, że wspomaganie instalacją solarną również centralnego ogrzewania wiązało się dotychczas z projektowaniem rozbudowanej instalacji z zaworami przełączającymi, wymiennikami i zaawansowaną automatyką sterującą pracą systemu. Oznaczało to wysoki koszt urządzeń i dodatkowe nakłady pracy. Wychodząc naprzeciw tym problemom firma Viessmann wprowadza do oferty urządzenie kompaktowe Vitosolar 300-F do solarnego wspomagania podgrzewu wody użytkowej i centralnego ogrzewania z gazowym, wiszącym kotłem kondensacyjnym.

Budowa

Centrala Vitosolar 300-F składa się z podgrzewacza multiwalentnego o pojemności 750 litrów, z orurowanym stelażem do bezpośredniego montażu gazowego oraz wiszącego kotła kondensacyjnego. Całość zamknięta jest w kompaktowej obudowie i zawiera praktycznie wszystko, co jest potrzebne do sprawnego funkcjonowania instalacji solarnej (pompa solarna wraz z osprzętem, automatyką sterującą). Stojak montażowy jest już wyposażony w rozdzielacz obiegów grzewczych, skutecznie izolowane cieplnie rurociągi i zawory odcinające. Vitosolar 300-F jest fabrycznie przygotowany do montażu. Wszystkie przyłącza można wyprowadzić z prawej lub lewej strony zależnie od sytuacji na miejscu ustawienia. Do zakresu dostawy należy ponadto kompletna izolacja cieplna i estetyczna obudowa. Duża pojemność zbiornika buforowego (750 l) pozwala na bezproblemowe podłączenie do 15 m2 kolektorów słonecznych płaskich lub 7 m2 próżniowych. W przypadku zastosowania kolektorów płaskich Vitosol 100–F lub 200-F oznacza do 6 płyt solarnych.
Jednostką grzewczą Vitosolar 300-F jest kocioł kondensacyjny. Do wyboru są urządzenia z kotłem Vitodens 300-W – dostępnym o mocy 13, 19, 26 lub 35 kW. Z kotłem Vitodens 200-W można wybierać pomiędzy mocami 19, 26 i 35 kW. W każdym przypadku zbiornik buforowy ma pojemność 750 litrów o współczynniku wydajności c.w.u. NL od 2,1 do 3,0 w zależności od mocy zastosowanego kotła Vitodens. Oznacza to pokaźną wydajność wody użytkowej od 19,5 do 22,8 l/min! Wymiary Vitosolar 300-F, łącznie z przewodem odprowadzania spalin (wysokość × szerokość × głębokość): 1875 × 990 × 1550 mm.

Automatyka

Dzięki temu, że w urządzeniu Vitosolar 300-F zastosowano kocioł grzewczy, wyposażony we wszystkie udogodnienia samodzielnego kotła Vitodens, użytkownik może w pełni wykorzystać możliwości sprzętu i automatyki. Zastosowany regulator Vitotronic 200 HO1B steruje pracą do 3 obiegów grzewczych (jeden obieg bezpośredni i dwa obiegi za układami mieszającymi), ulepszono także stosowany od dawna system Lambda Pro Control, odpowiadający za płynne dopasowywanie składu mieszanki gazowo-powietrznej i automatyczną adaptację armatury gazowej do pracy na każdym rodzaju gazu ziemnego i płynnego. System steruje również obrotami wentylatora palnika kotła, przyczyniając się do obniżenia hałasu. Na wzór stosowanego w kotłach stojących systemu obliczania czasu pomiędzy kolejnymi uruchomieniami palnika, Viessmann w kotłach wiszących stosuje tzw. algorytm dynamicznej pauzy zwiększającej dodatkowo o 1% średnioroczną sprawność kotła. Po wybraniu informacji o pracy instalacji solarnej na ekranie regulatora można sprawdzić, ile energii uzyskujemy z kolektorów. Informacje są przedstawione w postaci czytelnych wykresów słupkowych, a dzięki współpracy regulatora Vitotronic z wbudowanym modułem solarnym, poprzez szynę komunikacyjną KM-Bus, obsługa instalacji solarnej jest realizowana przez panel regulatora kotłowego. Szyna komunikacyjna KM-Bus wykorzystywana jest także do podłączania zewnętrznych rozszerzeń (moduł EA1, AM1), zdalnego sterowania kotła (moduły Vitotrol), również poprzez sieć GSM (Vitocom 100GSM), rozszerzenia do protokołu EiB/KNX, systemu inteligentnego sterowania ogrzewaniem budynku (Vitohome 300), a także elektroniki sterującej pracą mieszaczy.

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017