Urządzenia klimatyzacyjne marki Bosch

Trzy systemy chłodząco-grzejące i system z odzyskiem ciepła

Bosch w 2016 r. rozpoczął sprzedaż systemów klimatyzacji VRF na polskim rynku i oferuje kompleksowe rozwiązania w oparciu o cztery serie nowoczesnych urządzeń. Dostępne są trzy wersje systemów dwururowych, w tym wersja Mini VRF, oraz system z odzyskiem ciepła. Bosch oferuje także szerokie spektrum jednostek wewnętrznych: do wyboru jest 14 typów urządzeń. Wprowadzając na rynek systemy klimatyzacji VRF, Bosch uzupełnił swoje portfolio o rozwiązania dla nowych inwestycji i budynków modernizowanych.

Oferta Bosch Thermotechnik związana z klimatyzacją jest bardzo zróżnicowana zarówno pod kątem typów urządzeń, jak i możliwych miejsc ich montażu. W asortymencie znajdują się następujące produkty:

  • RAC – urządzenia pokojowe naścienne typu split (jednostka zewnętrzna „agregat” + jednostka wewnętrzna) małych mocy od 2,6 kW do 7,3 kW; przeznaczone do mieszkań, pomieszczeń biurowych oraz serwerowni,
  • SCAC – urządzenia komercyjne typu split (jednostka zewnętrzna „agregat” + jednostka wewnętrzna) kasetonowe, kanałowe, przypodłogowo-podstropowe i konsola średnich mocy od 3,5 kW do 14 kW; przeznaczone do biur, sklepów oraz serwerowni,
  • Multi Split – systemy multi przeznaczone do mieszkań, domów jednorodzinnych oraz biur, charakteryzujące się możliwością podłączenia kilku jednostek wewnętrznych do jednego agregatu,
  • VRF – systemy komercyjne dużej mocy ze zmiennym przepływem czynnika, przeznaczone do dużych budynków biurowych, hotelowych, magazynowych oraz użyteczności publicznej.


Pierwszym typem urządzeń VRF Bosch jest seria DCI, oferująca ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Zespoły agregatów w zakresach mocy od 8 do 72 HP pozwalają na podłączenie do 64 jednostek wewnętrznych. System wykorzystuje sprężarkę inwerterową, a w modelach z dwoma sprężarkami – dodatkowo sprężarkę typu scroll. W trybie chłodzenia, urządzenie może pracować przy temperaturze od -5 do 48°C, a w trybie grzewczym od -20 do 24°C.

SDCI to drugi typ systemów oferowany przez Bosch. Oparty jest na technologii „All Inverter”, co oznacza, że wykorzystywane są w nim wyłącznie sprężarki inwerterowe. Ponadto wentylatory jednostek zewnętrznych wyposażono w energooszczędne silniki prądu stałego DC.

Trzeci typ – seria MDCI to VRF w wersji mini z agregatami bocznego wyrzutu powietrza. Obejmuje jednostki zewnętrzne o mocy od 8 do 26 kW. System oferuje tryb grzania lub chłodzenia. W trybie chłodzenia zakres jego pracy to: -15 do 43°C, w trybie grzania: -15 do 27°C.

Bosch oferuje także 3-rurowe układy VRF z odzyskiem ciepła. System RDCI umożliwia jednoczesne grzanie i chłodzenie w obrębie jednego układu chłodniczego. Obejmuje zespoły agregatów o mocy od 8 do 64 HP. Do współpracy z nim przygotowano moduł S-Box, który pozwala na zmianę trybu pracy jednostek wewnętrznych oraz odzysk ciepła.

Systemy klimatyzacji VRF Bosch mogą współpracować z automatyką budynku. Przygotowane moduły pozwalają na komunikację w standardach BacNet, Modbus, Lonworks.

 

Szkolenia w nowym Centrum Szkoleniowym Bosch Klimatyzacja

Dział Klimatyzacji Bosch zaprasza na szkolenia dla instalatorów i instalatorów z poniższej tematyki.

RAC i SCAC (1 dzień) – klimatyzatory pokojowe oraz komercyjne – szkolenie autoryzacyjne dedykowane dla instalatorów i serwisantów - certyfikat wydawany na montaż i serwis:
- wyjaśnienie podstaw chłodnictwa i klimatyzacji;
- opis technologii inwerterowej;
- przedstawienie oferty urządzeń, omówienie podstawowych właściwości poszczególnych grup produktowych;
- omówienie poprawności montażu;
- omówienie kodów błędów oraz rozwiązywanie problemów serwisowych;
- praktyczne zajęcia na działających urządzeniach.

Systemy Bosch Climate 5000 VRF (1 dzień) – szkolenie instalacyjno-serwisowe przeznaczone dla zaawansowanych instalatorów – certyfikat wydawany na instalację oraz serwis systemów VRF:
- omówienie zasady działania oraz koncepcję systemów ze zmiennym przepływem czynnika serii Bosch Climate 5000 VRF
- omówienie różnic między systemami 2- i 3-rurowym;
- omówienie poprawnych zasad montażu;
- omówienie logiki działania poszczególnych funkcji urządzeń;
- omówienie zasad serwisu i rozwiązywania problemów technicznych;
- praktyczne zajęcia na działających urządzeniach;
- omówienie modułów do central wentylacyjnych AHU Kit.

Szkolenia odbywają się w Centrum Szkoleniowym Bosch Klimatyzacja przy ul. Jutrzenki 105 w Warszawie. Maksymalna liczba osób na szkoleniu: 12. Szkolenie w godzinach: 9:00-16:00. Szkolenia są bezpłatne. Podczas szkolenia zapewniony jest serwis kawowy oraz lunch. Warunkiem uczestnictwa w szkoleniu jest podanie podczas rejestracji numeru świadectwa F-Gaz.

Zapisy i szczegóły: szkolenia-klimatyzacja@pl.bosch.com

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017