Udogodnienia w montażu stelaży klasycznych lub zabudowy „mokrej”

Systemy podtynkowe Viega

Oferta firmy Viega obejmuje szeroką gamę rozwiązań w zakresie techniki zabudowy podtynkowej. Oprócz efektywnych, uniwersalnych, w atrakcyjnej cenie, klasycznych stelaży dostępne są również oszczędzające miejsce elementy narożne, czy bloki do zabudowy „na mokro”, także w wersji o maksymalnie obniżonej głębokości zabudowy. Wszystkie te systemy tworzone są z myślą także o …instalatorach, a szczególnie o prostocie montażu, możliwościach korekty wysokości zawieszenie przyborów sanitarnych, czy pewności i szybkości podłączania ich do instalacji wodnej i kanalizacji.

Praktyczne rozwiązania „montażowe” w stelażach (z ramą)

Podstawę systemu Viega Eco Plus stanowią stabilne samonośne malowane proszkowo ramy przeznaczone do montażu wiszących elementów ceramiki łazienkowej. Gwarantują one absolutną sztywność i bezpieczeństwo. Typowy stelaż do WC ma wysokość 1130 lub 830 mm. Osadzony jest na specjalnych stopach wspornikowych, których wymiary (50×75 mm) pozwalają na montaż w profilach blaszanych typu U bądź C (50 lub 75 mm). W ofercie są także elementy narożne, które idealnie sprawdzą się w małych łazienkach. Viega Eco Plus to szereg przemyślanych rozwiązań niezwykle pomocnych podczas montażu. Na przykład wysokość zawieszenia ceramiki może być zmieniana już po przytwierdzeniu stelaża do podłogi i ściany. To ważne, ponieważ najczęściej popełnianym błędem instalatorów jest nieprawidłowe ustawienie wysokości stelaża względem przyszłej posadzki. Większość modeli ma zaznaczony na ramie punkt, który określa wysokość 1 m od przyszłej posadzki. Fachowcy często przyjmują, że zaznaczona wysokość jest mierzona od poziomu wylewki, a to oznacza pomyłkę o około 15 mm – grubość płytek wraz z klejem. Niestety błędy w ustaleniu odpowiedniej wysokości są często znacznie większe, zauważone niestety bywają dopiero podczas montażu samej miski. Stelaże Viega Eco Plus pozwalają jednak na regulację wysokości przyłączy niezależnie od zamontowanej ramy.

System Viega ma również inne zalety z punktu widzenia wykonawcy. Dzięki pomocy nastawczej, oszczędzić można mnóstwo czasu przy montażu. Oprócz tego kolanko przyłączeniowe WC, o regulowanej głębokości, zapewnia komfortowe podłączenie do rury odpływowej. Zabudowę stelaży wykonuje się dwuwarstwowo (2 x 12,5 mm) płytami karton-gips.

Viega Eco Plus to uniwersalny system zabudowy podtynkowej, którego podstawę stanowią stabilne, samonośne, malowane proszkowo ramy, przeznaczone do montażu wiszących elementów ceramiki łazienkowej. W ofercie są także elementy narożne, który idealnie sprawdzą się w małych łazienkach.

Konsekwencje błędów montażowych…

Rama stelaży do zabudowy lekkiej musi być odpowiednio zamontowana do ściany i posadzki. Miska ustępowa zamontowana na prawidłowo zamocowanym i zabudowywanym stelażu powinna wytrzymać zgodnie z normą PN-EN 997 obciążenie statyczne sięgające 400 kg. Przypadki  problemów z nośnością i wytrzymałością zabudowy stelaży do ceramiki sanitarnej wynikają prawie zawsze z błędów podczas montażu. W większości przypadków stelaże montowane są do masywnej ściany murowanej oraz do posadzki. Montaż odbywa się zwykle tylko w 4 punktach- dwa do posadzki i dwa do ściany. Użycie nieprawidłowych kotew może spowodować  obluzowanie mocowania i uginanie się całej konstrukcji. Pamiętajmy, że do silikatów wymagane są inne kotwy niż do porotermu  a jeszcze inne do gazobetonu.
Posadzka betonowa wydaje się wyjątkowo wytrzymałym podłożem i punktem mocowania. Niestety nie zawsze tak jest. Jastrychy cementowe wykonywane z tzw. moksokreta często mają wytrzymałość zaledwie 10 MPa, a przy grubości 4 cm uzyskujemy bardzo słaby punkt mocowania. Mocowanie stopek stelaża przez wylewkę i warstwę styropianu do płyty stropowej, także nie gwarantuje stabilności konstrukcji. Powodem problemów w takiej sytuacji jest warstwa styropianu umieszczona pod jastrychem. Posadzka „pływająca” wymaga solidnego mocowania stelaży do wylewki o odpowiedniej wytrzymałości lub ustawienia i przymocowania stopek bezpośrednio do płyty stropowej.

Funkcjonalny montaż zabudowy „mokrej”

Stelaże do zabudowy „mokrej”, czyli bloki do obmurowania umożliwiają schowanie całej spłuczki w ścianie bez tworzenia dodatkowych półek. Ukrycie zbiornika oraz wszystkich przyłączy jest tutaj niewątpliwą zaletą. Viega Mono to sprawdzone rozwiązanie do tego typu zabudowy. Obudowa ze styropianu o regulowanej długości (od 980 do 1130 mm) zapewnia swobodę i elastyczność montażu. Możliwa jest także płynna regulacja głębokości bloków podtynkowych. Zmontowane wstępnie przyłącze wody i przepust ścienny z wysokogatunkowego, odpornego na korozję brązu ułatwiają podłączenie do instalacji wodnej.

Viega Mono to sprawdzone rozwiązanie do zabudowy „na mokro”. Obudowa ze styropianu o regulowanej długości (od 980 do 1130 mm) zapewnia swobodę i elastyczność montażu.

Dodatkowe opcje do zabudowy mokrej to spłuczka Mono Slim z zaizolowaną rurą spłuczkową i materiałem do zamocowania do ściany, oraz element do WC Mono Tec z ramą ze stali ocynkowanej, łukiem przyłączeniowym i materiałem do zamocowania ramy. W przypadku tych rozwiązań głębokość zabudowy wynosi jedynie 8 cm! Pomimo tak małych wymiarów nowa spłuczka posiada wszystkie zalety charakterystyczne dla innych wersji, np. dwuobjętościowy system spłukiwania.

W przypadku spłuczki Mono Slim i elementu Mono Tec, głębokość zabudowy wynosi jedynie 8 cm!

Bezpłatna prenumerata