SmartBox – czy należy bać się baterii podtynkowych?

Od kilku lat, wśród instalatorów, można zauważyć stopniowy wzrost popularności baterii podtynkowych. Czy obawa przed ich instalacją związana jest z tym, że są bardziej skomplikowane w montażu niż baterie natynkowe? Co możemy zyskać, stosując je w naszych łazienkach?

Baterie podtynkowe obecne są na rynku od wielu lat, jednak dopiero od niedawna producenci zadbali o to, aby były naprawdę dopracowane i przyjazne w montażu. Firma Grohe przygotowała bardzo ciekawe i pomocne instalatorom rozwiązanie, jakim jest element podtynkowy Grohe Rapido SmartBox. Jest to korpus podtynkowy, który daje wiele możliwości w zakresie szerokiego doboru odbiorników takich deszczownice, słuchawki prysznicowe, wylewki, dysze boczne i wiele innych. Również dobór rozet daje dużą swobodę wyboru, można zainstalować rozetę ze sterowaniem jednouchwytowym, termostatycznym, ale także sterowaniem za pomocą przycisków – Grohe Smart Control.
Korpus podtynkowy ma doprowadzenie wody ciepłej i zimnej od dołu, dzięki czemu nie trzeba stosować dodatkowych kształtek, aby zasilić go jak standardową baterię po lewej i prawej stronie. Kolejną cechą elementu podtynkowego Grohe Rapido SmartBox, na którą warto zwrócić uwagę, jest głębokość montażu. Jest on najpłytszy na rynku. Jego minimalna głębokość zabudowy wynosi zaledwie 75 mm, natomiast tolerancja głębokości to aż 30 mm.
Kolejną cechą wyróżniającą Grohe Radpido Smartbox jest podłączenie aż trzech odbiorników bezpośrednio z korpusu. Jest to praktyczne rozwiązanie np. do wanny z deszczownicą i słuchawką lub do prysznica, gdzie można zamontować dysze boczne, deszczownicę i słuchawkę. Wartym uwagi ułatwieniem dla instalatora jest umieszczenie na płytce osłonowej elementu podtynkowego schematów podłączeń, które pozwalają na prawidłowe wykonanie rozprowadzenia rur bez konieczności sięgania do instrukcji montażu i obsługi. Innym praktycznym rozwiązaniem jest podcięcie na płytce osłonowej na poziomicę, które ułatwia właściwe ustawienie elementu podtynkowego. Gdyby jednak zdarzyła się jakaś niedokładność poziomowania, istnieje możliwość skorygowania ustawienia rozety w zakresie 6°.

Co w przypadku zamienienia doprowadzenia wody cieplej i zimnej lub zbyt głębokiego montażu? Grohe nie pozostawia instalatora z problemem, gdyż oferuje wkład termostatyczny do „odwróconych przyłączy wodnych”. Czyli bez kucia płytek i ściany można naprawić błędnie zamontowaną instalację. Podobnie jest, gdy korpus podtynkowy zostanie zamontowany zbyt głęboko. W takim przypadku można zastosować zestaw przydłużający i bez opresji wyjść z sytuacji.

Zdarza się, że na etapie białego montażu rozeta po zmontowaniu nie trzyma poziomu – co wtedy? Grohe Rapido Smartbox jest przygotowane na taką niedoskonałość. Rozetę możemy skorygować w poziomie nawet o 6°, co również czyni go jedynym w swoim rodzaju na rynku, ponieważ żaden inny producent nie daje takich możliwości.

Na baterię podtynkową firma Grohe udziela 10-letniej gwarancji, a czynności serwisowe dokonywane są po zdjęciu rozety, bez konieczności kucia ściany.

Czy zmiana baterii podtynkowej zawsze oznacza kucie ścian? Należy pamiętać, że uniwersalność to również możliwość zmian. Jeśli po kilku latach zajdzie konieczność wymiany baterii z jednouchwytowej na termostatyczną, oczywiście Grohe oferuje takie rozwiązanie. Nie trzeba kuć ściany, płytek, wykuwać instalacji. Wystarczy za pomocą kilku narzędzi zdemontować starą rozetę i zamontować nową. Korpus podtynkowy zamurowany w ścianie zostaje ten sam!
Fot. Grohe

Przejdź  Aktualne promocje Grohe

Przejdź  Szkolenia produktowo-montażowe dla instalatorów

Bezpłatna prenumerata