Separatory zanieczyszczeń w instalacji z pompami ciepła

Gwarancja bezpieczeństwa pracy układu

Instalacja grzewcza z pompą ciepła to nie tylko wyraźnie oszczędności podczas eksploatacji, ale niestety także duży koszt inwestycyjny. Aby zabezpieczyć się przed niespodziewanymi awariami, warto pomyśleć już właśnie na etapie montażu o wyposażeniu instalacji w separatory, które na bieżąco będą usuwać niepożądane zanieczyszczenia i zapewniać ciągłość pracy układu. Koszt inwestycyjny niewielki w porównaniu z całym układem, a korzyści bezprecedensowe.

Zanieczyszczenia powstają z osadów wymywanych z różnych elementów instalacji, w trakcie wykonywania instalacji, z tlenu rozpuszczonego w wodzie oraz wolno pływających mikropęcherzyków powietrza, które reagują z metalowymi elementami instalacji, tworząc osady – produkty korozji. Może prowadzić to do blokowania zaworów oraz uszkodzeń drogich komponentów instalacji, zmniejszenia efektywności wymiany ciepła i co za tym idzie wzrostu kosztów zużycia energii, a także znaczącego obniżania żywotności instalacji, wzrostu awaryjności i kosztów eksploatacji. W skrajnych wypadkach może skutkować całkowitym zniszczeniem instalacji.
Zgodnie z zasadą: lepiej zapobiegać, niż leczyć, marka IMI Pneumatex proponuje wiele rodzajów separatorów zanieczyszczeń i separacji powietrza typu Zeparo dostosowanych do preferencji instalatorów czy też inwestorów, a także wymagań samej instalacji. Warto choć ogólnie poznać niektóre z nich.
Założona w 1909 r. w Bazylei w Szwajcarii firma IMI Pneumatex jest prawdziwym pionierem na rynku utrzymania ciśnienia i zapewnienia odpowiedniej jakości wody – ponad 100 lat innowacji.

Zeparo Cyclone – cyklonowe separatory zanieczyszczeń (fot. 1)
Separatory z serii Cyclone to szeroka gama produktów do usuwania zanieczyszczeń oraz magnetytu w systemach ogrzewania i chłodzenia. Różnorodność zastosowań oraz konstrukcja modułowa jest jedyną w swoim rodzaju.
W separatorach wykorzystano technologię cyklon bazującą na kilku prawach gwarantujących wysoką wydajność separacji:
• siły odśrodkowe – cyklon wytwarza wewnętrzne ruchy cyrkulacyjne, które powodują separację cząstek zanieczyszczeń. Połączenie siły grawitacji i siły odśrodkowej skutkuje zwiększeniem efektywności działania separatora;
• siły odśrodkowe są znacznie wyższe z uwagi na większe prędkości w porównaniu z siłami grawitacyjnymi;
• różnica gęstości pomiędzy cząstkami wody i zanieczyszczeń (które mają większą gęstość) powoduje odseparowanie cząstek zanieczyszczeń na zewnętrznej ściance separatora;
• cyklon kieruje cząsteczki zanieczyszczeń do dołu i ostatecznie do komory zbierającej zanieczyszczenia, która należy okresowo wypłukać.

Zeparo Cyclone – ciekawostki wyposażenia i możliwości montażowe w różnych pozycjach
Separatory Zeparo działające na zasadzie cyklonu można montować nie tylko poziomo, ale pod dowolnym kątem, z nieznacznymi zmianami wydajności separacji. W separatorach tych istnieje możliwość zastosowania izolacji z wkładem magnetycznym, która zwiększa wydajność separacji szczególnie w przypadku cząstek szlamu oraz magnetytu (produktu korozji). Wszystkie cząstki poruszają się w kierunku odśrodkowym ze względu na efekt cyklonu, czyli dokładnie tam, gdzie umieszczono magnesy. Dzięki temu magnes zlokalizowano w optymalnym miejscu, a izolacja termiczna dodatkowo ogranicza straty ciepła. Izolacja z wkładem magnetycznym może być zamówiona oddzielnie jako wyposażenie dodatkowe lub w zestawie Zeparo Cyclone.

Separatory cyklonowe…

…doskonale sprawdzą się w systemach o dużym przepływie, gdzie jest dużo zanieczyszczeń. Najlepiej stosować je do szybkiego płukania instalacji, bo mają największą sprawność.
Nowy standard w separacji zanieczyszczeń i magnetytu w technologi cyklonowej, rewolucjonizuje ochronę systemów HVAC z 9-krotnie wyższą wydajnością.

Zeparo z wkładami HELISTILL (fot. 2)

Kształt wkładu Helistill jest idealny do wychwytywania mikropęcherzyków powietrza i cząsteczek zanieczyszczeń, dzięki czemu można je skutecznie oddzielić od wody, a następnie odprowadzić do pojemnika, z dala od turbulencji przepływu.
HELI oznacza spiralę i wskazuje na dynamikę styczną w procesie separacji.
STILL wskazuje na bezruch wymagany do prawidłowego oddzielenia składników gazowych i stałych.
W przypadku tego rozwiązania można powiedzieć, że im mniejsza prędkość przepływu, tym większa wydajność. Separatory Zeparo z wkładami Helistill także mogą być wyposażone w magnes i opcjonalnie w izolację.
Przeznaczone są głównie do montażu poziomego. Separatory w technologii Helistill mają najsilniejsze magnesy neodymowe o łącznej sile 8,4 Tesli, idealne do wyłapywania magnetytu. W zależności od typu, można je obracać 360° oraz łączyć dodatkowe funkcje, takie jak separacja powietrza.

3

Zeparo ZT turnable – do zastosowań specjalnych (fot. 3)
Separator Zeparo ZT turnable marki IMI Pneumatex wykorzystuje technologię Helistill, dzięki której można osiągnąć jeszcze większą wydajność przy mniejszej prędkości przepływu.
Niewątpliwą jednak szczególną zaletą separatora Zeparo ZT turrnable jest obrotowa komora separacyjna, spust oraz odpowietrzenie. Dzięki temu można instalować separator w pionie albo poziomie, z możliwością obrotu nawet o 360° Co więcej, komorę separacyjną można całkowicie odłączyć, dzięki czemu separator można zainstalować w ciasnej przestrzeni. Dzięki możliwości demontażu spustu, separator można łatwo wyczyścić.
Zeparo ZT turrnable ma izolację termiczną oraz wkład magnetyczny, które są dostarczane fabrycznie z separatorem. Magnes neodymowemu o sile 8.4 Tesli, skutecznie przyciąga cząstki magnetyczne w separatorach zanieczyszczeń, izolacja zaś do minimum eliminuje straty ciepła.
Dostępne wersje:
• Zeparo ZTMI – jako separator zanieczyszczeń z magnesem,
• Zeparo ZTVI – jako separator mikropęcherzyków powietrza,
• Zeparo ZTKMI – jako separator zanieczyszczeń i mikropęcherzyków powietrza z magnesem w wersji kombi.

Obejrzyj  Film o Zeparo ZT turnable

Dowiedz się, która technologia jest dla twojej instalacji najbardziej odpowiednia (fot. 4)
• W przypadku zastosowań, w których przez większość sezonu przepływ jest niski (15-20% qprojektowego), Zeparo ZT turnable jest najlepszym wyborem, ponieważ w tym urządzeniu, im mniejsza prędkość, tym większa wydajność.
• W przypadku zastosowań, w których przez większość sezonu natężenie przepływu wynosi ponad 70% qprojektowego, technologia cyklonowa, a więc Zeparo Cyclone, jest najlepszym wyborem, ponieważ od tej granicy i powyżej niej skuteczność separacji jest 9 razy większa niż w procesie sedymentacji.
• W obszarze przepływu około 30-50% możliwe jest zastosowanie obu technologii z dobrym skutkiem.

4

Pobierz  Broszura z przeglądem produktów IMI Pneumatex

Obejrzyj  Webinar „Cyklon – siła z natury”

Bezpłatna prenumerata