Prostownica strumienia testovent 417

Bardziej precyzyjny pomiar przepływu objętościowego na anemostatach wirowych

Kierunek przepływu i turbulencje wytworzone przez anemostat wirowy, powodują duże utrudnienia w pomiarach strumienia objętościowego.
Prostownica strumienia testovent 417 rozwiązuje ten problem. Nowe rozwiązanie stworzone przez Testo zmienia zawirowane powietrze w prawie równomierny przepływ, zapewniając możliwość precyzyjnego określenia przepływu objętościowego na anemostatach wirowych.

Wyzwanie

Coraz częstszym przypadkiem jest stosowanie tzw. anemostatów wirowych w celu zapewnienia wyższego komfortu. Ten typ wylotów jest często używany w budownictwie, gdzie wymagany jest wysoki poziom wymiany powietrza w pomieszczeniach, np.: w budynkach biurowych, szkołach, pomieszczeniach rekreacyjnych, szpitalach lub w domach prywatnych. Typową cechą tych otworów wentylacyjnych jest fakt, że powietrze napływające do pomieszczenia nie jest wdmuchiwane bezpośrednio. Zamiast tego powietrze wdmuchiwane jest na zasadzie ciągłego wiru. Pozwala to na lepsze mieszanie się powietrza dostarczanego z powietrzem będącym w pomieszczeniu.

Anemostaty wirowe sprawiają jednak problemy podczas wykonywania pomiarów wydatku, ponieważ wpływają na ruch obrotowy wiatraczka w użytkowanym anemometrze, na dwa możliwe sposoby, jak można to zobaczyć na ilustracji 1 i 2.

W obydwu przypadkach, występujący wir prowadzi do błędów pomiarowych: strumień objętościowy jest zbyt wysoki (1) lub zbyt niski (2). System wentylacyjny jest niepoprawnie ustawiany w dół (1) lub w górę (2). W konsekwencji oznacza to zbyt małą ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu (1) lub fakt, iż system wentylacyjny pracuje niepotrzebnie ze zbyt wysoką wydajnością (2).

 Rozwiązanie

Opatentowana prostownica strumienia powietrza testovent 417 wyrównuje wirujące powietrze pochodzące z anemostatu wirowego i zmienia w niemal  jednolity przepływ (3). Wpływ wirującego powietrza na ruch obrotowy wiatraczka zmniejsza się znacząco, dzięki czemu strumień objętościowy powietrza może zostać zmierzony szybko, prosto i niezawodnie – na przykład za pomocą anemometru wiatraczkowego testo 417.

Sposób montażu

Prostownica strumienia powietrza testovent 417 montowana jest pomiędzy rękaw pomiarowy, a sondę wiatraczkową. Wewnątrz posiada zamontowany specjalny wkład o strukturze plastra miodu, który zapewnia przerwanie wirowania powietrza i zmianę w prawie jednorodny przepływ. Pozwala to na wykonywanie do 50% precyzyjniejszych pomiarów strumienia objętości powietrza na anemostatach wirowych.

Prostownica strumienia powietrza jest systemem pasywnym i nie może skompensować strat ciśnienia – pewna niedokładność pomiaru musi być zawsze brana pod uwagę. Jednakże jest znacznie zmniejszona w stosunku do innych pasywnych metod pomiarowych.

Zastosowanie w zestawie

Prostownica strumienia powietrza testovent 417 może być użyta tylko w kombinacji z rękawami pomiarowymi testovent 417 i następującymi przyrządami pomiarowymi:

  • anemometrem wiatraczkowym testo 417;
  • referencyjnym urządzeniem pomiarowym testo 480 w połączeniu z sondą wiatraczkową o średnicy 100 mm;
  • wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe testo 435 w połączeniu z sondą wiatraczkową o średnicy 100 mm.

 

 

Bezpłatna prenumerata