Powietrzna pompa ciepła Vaillant za kołem podbiegunowym

Ekstremalne warunki – skuteczna praca

Daleko na północy Szwecji, 235 km od koła podbiegunowego, położona jest miejscowość o nazwie Naimakka. Jej jedynym mieszkańcem jest Åke, ma 80 lat i na co dzień opiekuje się stacją meteorologiczną. Mieszka tutaj całe życie, a opiekę nad stacją przejął po swoich rodzicach. Dzisiaj prawie nikt go nie odwiedza. Nie dziwne, temperatura spada tam prawie do -40°C. Jednak Åke wpadł na pomysł co zrobić, aby mieć więcej gości: zamienić Naimakka w najprzytulniejsze miejsce w Szwecji.Åke obala popularne mity na temat ogrzewania!

Początek zimy to sezon grzewczy. W wielu domach oznacza to po prostu włączenie ogrzewania i odpowiednią jego regulację w celu zapewnienia zadanej temperatury wewnętrznej. Åke Siikavuopio boryka się z ważnym dla niego dylematem ogrzewania przez całe życie. 80-latek mieszka w Naimakka, jednym z najzimniejszych miejsc w Szwecji. Nawet jednak w powietrzu o niskiej temperaturze zawarte jest ciepło, możliwe do wykorzystania przez pompę ciepła. Tak więc Åke postanowił spróbować… właśnie pompy ciepła i tym samych zachęcić turystów do wizyty w Naimakka i sprawdzeniu „na żywo” jak pracuje taki system ogrzewania w tak ostrych warunkach – długa zima z niskimi wartości temperatury występującymi ponad 200 dni w ciągu roku.

W 2016 roku Åke Siikavupois stał się właścicielem pompy ciepła Vaillant flexoTHERM exclusive (pompa ciepła powietrze/woda) przystosowanej do pracy w zimnym klimacie. Wyposażona jest w sprężarkę z technologią Scroll EVI i podgrzewacz wody użytkowej pojemności 185 litrów. W układzie pracuje jednostka zewnętrzna aroCOLLECT odbierająca ciepło z powietrza. Sama zaś praca i ewentualne usterki są zdalnie sprawdzane przez Internet w panelu profiDIALOG. Centrum serwisowe na bieżąco monitoruje pracę pompy ciepła, dokonuje zmian parametrów i tym samym pomaga jej właścicielowi w obsłudze urządzenia.

Pompa ciepła ogrzewa pomieszczenia małej stacji meteorologicznej, nad którą zbudowano namiot w kształcie igloo. Duże przeszklenia w ciągu dnia dostarczają energii ze Słońca, a w nocy oświetlają otoczenie budynku. 

Åke Siikavupois jest jednocześnie uczestnikiem projektu badawczo-rozwojowego mającego na celu sprawdzenie funkcjonowania urządzenia w tak ekstremalnych warunkach.
Kampania informacyjna związana z zastosowaniem pompy ciepła w najchłodniejszym miejscu Szwecji została szeroko nagłośniona w mediach społecznościowych i reportażach. Åke Siikavupois z przekonaniem poleca zastosowanie wysokoefektywnych pomp ciepła nie tylko dla celów grzewczych (flexoTHERM, flexoCOMPACT), ale także dla podgrzewania ciepłej wody użytkowej (aroSTOR VWL).

Jest to kampania ocieplająca wizerunek marki Vaillant, a także potwierdzająca wysoką jakość i niezawodność naszych pomp ciepła. Åke jest ciekawą osobą, na której od lat można polegać. Jest odpowiedzialny, poświęca się swojej pracy, jest wesoły i czasem zabawny. Jednocześnie, Åke czuje się samotny jako jedyny mieszkaniec Naimakka. W dalszych odsłonach kampanii, Åke instaluje naszą pompę ciepła, aby ocieplić miejscowość Naimakka, by przyciągnąć gości. Praca pompy ciepła w tak ekstremalnych warunkach świadczy o niezawodności naszych urządzeń. Zapraszam do śledzenia dalszych losów Åke na FB, YT oraz serwisie www. – komentuje kampanię Łukasz Gwiazdowski, dyrektor zarządzający Vaillant Group.

Więcej o .ke Siikavupois i jego pompie ciepła na:
– www.alterschwede.net (kliknij)
– www.vaillant.pl (kliknij)
– kanale YouTube „Vaillant Polska” (kliknij)
– portalu EKO-Blog (kliknij)
– profilu firmy Vaillant na Facebooku (kliknij)

 

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017