Pompy Wilo w Warsaw Spire w Warszawie

Pompy do zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków w kompleksie biurowym

Warsaw Spire jest najwyższym w Warszawie oraz jednym z wyższych obiektów biurowych w Europie. Charakterystyka obiektu sprawia, że trzeba było zmierzyć się z trudnymi zagadnieniami wysokich ciśnień i zróżnicowanych przepływów. Sprostał temu system Wilo – technologia agregatów pompowych wraz z automatyką współpracującą z BMS kompleksu.

O inwestycji

Warsaw Spire to kompleks budynków biurowych zlokalizowany w warszawskiej dzielnicy Wola przy Placu Europejskim. W skład kompleksu wchodzą trzy budynki. Najwyższy z nich ma wysokość 180 m, a wraz z iglicą – 220 m. Całkowita powierzchnia zabudowy wynosi ponad 100 000 m². Inwestycja została zrealizowana przez belgijskiego dewelopera Ghelamco i oddana do użytku w dniu 12 maja 2016 roku. Obecnym właścicielem obiektu jest firma IMMOFINANZ.

Warsaw Spire jest najwyższym w Warszawie oraz jednym z wyższych obiektów biurowych w Europie. Kompleks obejmuje także otwarty plac zieleni z fontannami. Inwestycja otrzymała wiele prestiżowych nagród, takich jak Wybitny Architektoniczny Projekt Roku w Polsce w 2011 roku, „Nowo Wykreowana Przestrzeń Publiczna” we wrześniu 2016 roku, a w rok później – główną nagrodę na targach Best Office & Business Development w Cannes.

Warsaw Spire jest elementem całościowej koncepcji zagospodarowania przestrzeni tej części Warszawy wraz z The Warsaw HUB oraz Warsaw UNIT. Wiele światowych marek wybrało to miejsce na swoją siedzibę.

Warsaw Spire wyzwaniem dla inżynierów

Ze względu na swoją wielkość i przeznaczenie Warsaw Spire stał się autonomicznym obiektem architektonicznym, wyposażonym w nowoczesne systemy grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, a także odprowadzania ścieków i zaopatrzenia w wodę.

Charakterystyka obiektu sprawiła, że należało sprostać trudnym zagadnieniom wysokich ciśnień i zróżnicowanych przepływów.
Jest to jeden z pierwszych tego typu obiektów w Polsce, dlatego zastosowane w nim rozwiązania musiały być nieszablonowe i wymagały dużej wiedzy inżynierskiej. Istotnym elementem planowania były także indywidualne oczekiwania najemców i konieczność dostosowania się do ich specyfiki.
Kompleks musiał odpowiadać ponadto wysokim kryteriom bezpieczeństwa, jak również surowym normom zużycia energii.

Korzyści z zastosowania rozwiązań Wilo

Wilo dostarczyło kompleksową technologię pompową, która odpowiada za prawidłowe zaopatrzenie obiektu w wodę, również w strefie 25 bar, z uwzględnieniem obiegów wentylacji, klimatyzacji, a także systemu odprowadzania ścieków.
System Wilo należy rozumieć jako całościową technologię agregatów pompowych wraz z automatyką współpracującą z BMS kompleksu. Szczególnym wyzwaniem w tym przypadku były znaczne nierównomierności dobowe, a także sezonowe. Rozwiązaniem było zastosowanie w pełni elektronicznych zestawów hydroforowych typoszeregu COR z możliwością współpracy z BMS. Obiegi grzewcze oraz chłodnicze wyposażone są w pompy dławnicowe IL-E oraz IL wraz z systemem elektronicznego sterowania, a także pompy bezdławnicowe Stratos.
Odprowadzenie ścieków realizuje system Wilo z pompami typoszeregu Rexa z systemem sterowania. Pompownię główną zaopatrzono w pompy FA ze sterowaniem. Ze względu na gazy złowonne zastosowano również pompownie hermetyczne DrainLift. Obiekt wyposażono ponadto w nowatorski system stacji deszczowych typu AF 400.

Opinia klienta nt. współpracy z Wilo Polska
Najlepszą rekomendację niech będzie fakt, że firma Ghelamco zdecydowała się zastosować kompleksowe rozwiązania Wilo dla budynków wysokościowych także w kolejnym projekcie The Warsaw HUB.


Bezpłatna prenumerata