Ogrzewanie podłogowe w remontowanych budynkach

Ciekawe propozycje systemów płaszczyznowych
Przeglądy:

Czy ogrzewanie podłogowe to przywilej osób budujących nowy dom? Niekoniecznie. Właściciele starszych domów, którzy chcą je wyremontować, mają alternatywę do grzejników. Nie musi się to wiązać z gruntowną przebudową, czyli usunięciem istniejącej podłogi i wykonaniem nowej z instalacją ogrzewania podłogowego. Na rynku są już dostępne inne technologie, które są znacznie szybsze i prostsze, ponieważ można je stosować na istniejącej podłodze. Dzięki temu zmniejsza się koszty związane z nakładem pracy i materiałem, a także przyspiesza montaż. Te nowe rozwiązania określane są często mianem technologii renowacyjnych.

Do nowych domów – technologie tradycyjne, do remontowanych – alternatywą renowacyjne

Na ogrzewanie podłogowe wykonane w technologii tradycyjnej z izolacją termiczną i 6-centymetrową wylewką, w której znajdują się rury decydują się głównie właściciele nowych domów. Jest to sprawdzony i doskonale działający system płaszczyznowy.
Podczas jednak remontu często uwzględnia się nie tylko ograniczenia odnośnie wysokości podniesienia podłogi, ale i czasu prac. Warto pamiętać, że w tradycyjnej technologii czas potrzebny na wykonanie podłogi grzewczej to co najmniej 5-6 tygodni. Należy uwzględnić usunięcie starej podłogi, położenie nowej izolacji termicznej, montaż rur, wykonanie wylewki i dopiero po 21 dniach cykl wygrzewania, trwający minimum 8 dni. W tym czasie nie można wykończyć podłogi, ponieważ zawarta w wylewce wilgoć musi odparować. Jeśli inwestor jest tego świadomy, to na pewno będzie zadowolony z ogrzewania podłogowego wykonanego w technologii tradycyjnej.
Wielu jednak inwestorów remontujących dom decyduje się na mniejszy zakres prac i ułożenie ogrzewania podłogowego na już istniejącej podłodze.
Producenci ogrzewania podłogowego, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, opracowali nowe rozwiązania, tzw. technologie renowacyjne.

Różne warianty technologii renowacyjnych na podłogach

Przykładem może być system skonstruowany z rury o średnicy zaledwie 10 mm, przymocowanej do specjalnej ażurowej płyty z tworzywa sztucznego, przykryty na końcu cienką płynną wylewką o grubości 20-25 mm.
Drugi przykład to system składający się z samoprzylepnej od spodu maty, która od góry ma specjalną tkaninę umożliwiającą montaż rury owiniętej paskiem z rzepu. Całość również przykrywa cienka płynna wylewka o grubości 20-25 mm.
Oba systemy montuje się bezpośrednio na istniejącej podłodze, nie zrywając starego pokrycia, jeśli są to płytki. Decydując się zatem na jeden z systemów renowacyjnych, należy się liczyć z podniesieniem poziomu podłogi, lecz będzie to niewiele, czyli około 30-40 mm już z wykończeniem. Prace na gotowych podłogach można zacząć już po kilku dniach, co absolutnie przebija metodę tradycyjną.
Jeszcze innym przykładem jest system renowacyjny w technologii suchej, czyli bez pokrycia rur warstwą „mokrej” wylewki. Ten system jest skonstruowany z cienkich płyt o grubości 17 mm, wykonanych z bardzo twardego styropianu. Płyty mają wydrążone kanaliki i są pokryte fabrycznie cienką blachą aluminiową, która bardzo dobrze przewodzi ciepło. Rury o małej średnicy 14 mm montuje się w tych kanalikach. Ponieważ system nie wymaga stosowania wylewki, można od razu po ułożeniu rur przystąpić do montażu wykończenia podłogi. Wybór materiału jest całkowicie dowolny, nie zapominając oczywiście o maksymalnym oporze cieplnym warstwy wykończeniowej,  który przy ogrzewaniu podłogowym nie może przekroczyć 0,15 m2K/W. Mogą to być oczywiście płytki, parkiet lub wykładzina. Parkiet pływający można układać bezpośrednio na gotowym systemie, mając jednak na uwadze, że nie  może być cieńszy niż 15 mm. Zanim wykona się płytki lub parkiet klejony, na system należy położyć płyty suchego jastrychu o grubości 12,5 mm lub specjalną systemową prasowaną matę o grubości zaledwie 5 mm. Wykładziny należy kleić na warstwę suchego jastrychu. Sumując grubości poszczególnych warstw, otrzymuje się wysokość nowej warstwy podłogowej równej około 35 do 40 mm.

Wymienione powyżej rozwiązania renowacyjne mają jeszcze jedną istotną zaletę. Ze względu na cienką warstwę przykrywająca rury (płynna wylewka to 20-25 mm, płyta suchego jastrychu 12,5 mm), skraca się czas reakcji systemu ogrzewania. Innymi słowy podłoga nagrzewa szybciej, a co za tym idzie również pomieszczenia.

 Systemy renowacyjne na ścianach i sufitach

Komfort cieplny w podłogówce i w ogrzewaniu ściennym
Systemy w technologii suchej mają wszechstronne zastosowanie, które nie ogranicza się tylko do ogrzewania podłogowego. Jeżeli w budynku znajduje się drogocenna podłoga, która ma być zachowana w niezmienionej formie po remoncie, nie należy od razu rezygnować z ogrzewania niskotemperaturowego i warto rozważyć inne systemy płaszczyznowe. Dobrym przykładem jest ogrzewanie ścienne lub sufitowe. Pozornie takie zastosowanie jest pozbawione sensu, ponieważ nie daje komfortu cieplej podłogi i idealnego komfortu cieplnego. Trudno nie zgodzić się z pierwszym stwierdzeniem, jednak można podyskutować na temat komfortu cieplnego. Podłogówka w istocie zapewnia najbardziej zbliżony do idealnego rozkład temperatury w pomieszczeniu z punktu widzenia komfortu cieplnego człowieka. Jednak przy ogrzewaniu ściennym profil temperatury w pomieszczeniu jest zbliżony, a powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia analogiczna. Dzięki oddawaniu ciepła do pomieszczenia przez promieniowanie uzyskuje się efekt podobny jak przy ogrzewaniu podłogowym.

Wykonując ogrzewanie ścienne…
…w remontowanym budynku zdecydowanie powinno się zastosować technologię z systemem suchym. Istniejące ściany, które można przeznaczyć pod ogrzewanie, ponieważ nie będą przesłonięte np. przez meble, należy zabudować konstrukcją profili do zabudowy kartonowo-gipsowej. Pomiędzy profilami umieszcza się płyty systemowe, montuje w nich rury, a na końcu całość przykrywa płytami kartonowo-gipsowymi. Analogicznie można wykonać również ogrzewanie sufitowe, jednak z uwagi na znacznie mniejszą wydajność grzewczą nie może to być wyłączny system ogrzewania. Wyjątkiem są domy pasywne, które mają bardzo małe straty ciepła. System sufitowy ma jednak dwie istotne zalety w porównaniu do ogrzewania podłogowego i ściennego. Przede wszystkim ma najwyższą wydajność w trybie chłodzenia, zatem stanowi bardzo dobry system komfortowego chłodzenia budynku latem. Naturalnie instalacja musi być wyposażona w źródło chłodu, jak np. pompa ciepła z modułem chłodzenia pasywnego lub aktywnego. Oprócz tego nie zabiera powierzchni na zagospodarowanie ścian.

Podsumowując…

remont domu nie oznacza, że inwestor jest zmuszony do zakupu grzejników. Godząc się na skromne podniesienie poziomu podłogi, może wykonać ogrzewanie podłogowe, w dodatku bardzo szybko i bez przestoju w pracach wykończeniowych. Ponadto system renowacyjny będzie reagował szybciej na zmiany temperatury oraz zapewni lepszą wydajność instalacji. Ogrzewanie płaszczyznowe to nie tylko podłoga, ale również ściany i sufity. Na rynku są dostępne technologie, które umożliwiają zagospodarowanie niemal każdej powierzchni pod montaż systemu z rurami.

Bezpłatna prenumerata