Nowoczesne urządzenia HVAC na czynnik R32

Daikin poleca BLUEVOLUTION

Oferta nowoczesnych urządzeń HVAC przeznaczonych dla odbiorców komercyjnych, jak i indywidualnych, jest  na rynku bardzo bogata. Znajdziemy tutaj zarówno prostsze i tańsze urządzenia klimatyzacyjne z rynków azjatyckich, jak i topowe modele renomowanych producentów europejskich. Przeciętny inwestor poszukujący klimatyzatora dla domu czy biura, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na wygląd i cenę. Trochę bardziej wymagający – zwróci uwagę na głośność i sprawność energetyczną. Niewielu jednak ma świadomość, jak duży wpływ na wybór urządzenia, może mieć zastosowany w nim czynnik chłodniczy oraz zmiany prawne z tym związane.

 Daikin zaprasza na stoisko nr 56 na Forum Wentylacja 2018.

Czynniki chłodnicze

Czynniki chłodnicze stosowane w urządzeniach klimatyzacyjnych należą do tzw. gazów cieplarnianych. Ich negatywny wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego określa współczynnik GWP. Powszechnie stosowany w urządzeniach klimatyzacyjnych czynnik R410A ma wartość GWP 2088. W 2014 roku Parlament Europejski przyjął szereg rozporządzeń, które ograniczają stosowanie niektórych czynników chłodniczych oraz wzmagają kontrolę nad ich użyciem.

Pierwsze ograniczenia w ilości R410A trafiającego na rynek europejski zaczęły się w 2015 roku, a zaostrzone wymagania kontrolne – w 2016 i 2017 roku. Aktualnie wszystkie urządzenia z ilością czynnika R410A przekraczającą 2,4 kg wymagają elektronicznej rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz przeprowadzania cyklicznej, obowiązkowej kontroli szczelności, wykonywanej wyłącznie przez uprawnione do tego podmioty, z tzw. certyfikatem F-gazowym, co podnosi koszty serwisowania. Ograniczenia te już spowodowały wzrost ceny czynnika R410A.

Od 2025 w urządzeniach klimatyzacyjnych typu split z ilością czynnika do 3 kg, można będzie stosować tylko i wyłącznie czynniki z GWP < 750. Tak więc stosowanie R410A w tych urządzeniach będzie zabronione. Producentów urządzeń czeka więc w najbliższych latach przestawienie produkcji na inne, ekologiczne czynniki chłodnicze.

Firma Daikin, jako jeden z największych producentów urządzeń klimatyzacyjnych na świecie, postanowiła zostać liderem rozwiązań ekologicznych, i już w roku 2012 wprowadziła na rynek japoński pierwsze urządzenia klimatyzacyjne na czynnik R32, którego GWP wynosi 675. R32 jest nietoksyczny, ma zerowy wpływ na niszczenie warstwy ozonowej, niski wskaźnik GWP, 1,5x lepsze parametry chłodnicze w stosunku do R410A, a także mniejszą lepkość, dzięki czemu ładunek czynnika na 1 kW mocy chłodniczej jest o około 30% mniejszy od R410A. Zastosowanie R32 pozwala obniżyć negatywny wpływ na środowisko o prawie 80%, przy uzyskaniu najwyższych klas energetycznych. Urządzenia z R32 o mocach nawet kilkunastu kW nie wymagają rejestracji ani obowiązkowych kontroli szczelności. 

Urządzenia BLUEVOLUTION z R32

W 2014 Daikin wprowadził jednostki z R32 na rynek europejski, a aktualnie jest jedynym producentem, który ma w ofercie pełny typoszereg urządzeń klimatyzacyjnych z tym czynnikiem, o nazwie BLUEVOLUTION, dostosowany do różnych potrzeb oraz wymagań klienta. Znajdziemy tutaj jednostki ścienne split i multisplit o mocach od 2 do 7 kW w czterech klasach, zaczynajac od prostszych i tańszych rozwiązań Easy, dalej idąc przez bardziej zaawansowane jednostki Comfort i Professional, a kończąc na topowych modelach klasy Premium, Ururu-Sarara i Emura, w klasach energetycznych A+++.
Dla rozwiązań komercyjnych również jest także pełen typoszereg BLUEVOLUTION o mocach od 7 do 14 kW, w trzech klasach, Alpha, Advanced i Active.
Wśród innych producentów urządzeń z czynnikiem R32 na rynku europejskim w czołówce są firmy japońskie, jednakże ze znacznie uboższą ofertą.
Urządzenia klimatyzacyjnego nie kupujemy na kilka lat, lecz na kilkanaście. Biorąc pod uwagę uwarunkowania prawne i ograniczenia serwisowe, które w kolejnych latach mogą się jeszcze  zaostrzać, warto wybrać nowoczesne i przyszłościowe urządzenie pracujące na czynniku R32.

Na system klimatyzacyjny Sky Air serii ALPHA BLUEVOLUTION z funkcją automatycznego czyszczenia (FCAG_ BYCQ140DG + RZAG-M) można głosować w konkursie NA NAJCIEKAWSZY PRODUKT FWSK 2018.

 

 

 

Instalnews - bezpłatny biuletyn e-czasopisma InstalReporter 1/2018 12/2017 4/2017