LVE – płaski, modułowy system kanałów wentylacyjnych

Nowość w ofercie Stiebel Eltron

LVE to płaski i elastyczny system rozprowadzania powietrza dla systemów wentylacji wymuszonej w domach jednorodzinnych. Służy do doprowadzania i odprowadzania powietrza z pomieszczeń. Przeznaczony do instalowania pomiędzy betonowymi stropami i jastrychem oraz w ścianach lub na ścianach.

LVE wykonany z najwyższej jakości tworzyw sztucznych. Jest główną częścią całego systemu wentylacji i służy do komfortowej dystrybucji powietrza doprowadzanego i zużytego.
Właściwie dobrany i sprawnie działający system wentylacyjny ma decydujący wpływ na komfort, wydajność i higienę wentylacji pomieszczeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budowa systemu

Rozdział powietrza pomieszczeń takich, jak sypialnie, pokoje dziecięce oraz wszystkie przestrzenie, gdzie jest powietrze wywiewane (kuchnia, łazienka, WC), jest połączony z centralnym urządzeniem wentylacyjnym w domu, np. LWZ. System jest bardzo prosty podczas instalacji dzięki systemowi wtyczek plug-LVE. Wszystkie komponenty zostały zaprojektowane w kształcie różnych modułów do dowolnej konfiguracji co powoduje, że system ma uniwersalne zastosowanie do każdego domu. Całość składa się z kilkunastu elementów: kanałów wentylacyjnych w podłodze i ścianie, otworów wentylacyjnych i przepływu powietrza, nawiewników ściennych, przyłączy, kolan, adapterów podłączeniowych. Głównym elementem jest centralny, regulowany rozdzielacz powietrza z czterema przyłączeniami płaskich kanałów do rozprowadzania powietrza, do połączenia z urządzeniem wentylacyjnym. Jakość całego systemu LVE umożliwia bezproblemowe osiągnięcie wysokiego przepływu powietrza.

 System wentylacji LVE

– prosty system wtyczek do szybkiej instalacji (plug-LVE)
–  idealny do komfortowej dystrybucji powietrza
– wysoki przepływ powietrza do 45 m3/h
– centralny, regulowany rozdzielacz powietrza
–  elastyczne zastosowanie przy podłodze, suficie i wylotach ściennych
– system idealnie współpracuje z urządzeniami wentylacyjnymi, np. LWZ.

Elementy systemu

LVE jest systemem kompletnym, który oprócz elementów głównych, jak: rozdzielacz, przyłącza podłogowe czy ścienne , kanały i kolana o najróżniejszym kącie  zawiera też wszystkie inne składowe tak potrzebne do montażu, jak:  złączki, przejściówki, przedłużki, adaptery, zaślepki…

 

 

 

Projektowanie systemu LVE

Centralny system rozdziału powietrza z tworzywa sztucznego jest przeznaczony specjalnie do montażu w płaszczyźnie izolacji pod jastrychem, do montażu w sufitach podwieszanych lub ściankach lekkich. Charakteryzuje się on dużą stabilnością i niewielką wysokością zabudowy wynoszącą tylko ok. 52 mm.
Rozdział powietrza na pomieszczenia następuje z 4-wyjściowego rozdzielacza w kształcie gwiazdy. Aby uniknąć nadmiernie długich dróg przewodów, zaleca się umieszczenie rozdzielacza powietrza doprowadzanego i zużytego centralnie na jednej kondygnacji. Powietrze zużyte jest odsysane w pobliżu sufitu przez wyloty ścienne lub sufitowe; w obszarze powietrza doprowadzanego można również dodatkowo zastosować wyloty podłogowe. Rozdzielacz podłącza się do urządzenia wentylacyjnego za pośrednictwem rury płaszczowej, specjalna kształtka łączy rozdzielacz z przewodem głównym.
W domach jednorodzinnych o powierzchni nieprzekraczającej ok. 200 m2 do wentylacji zgodnej z DIN 1946-6 dla powietrza doprowadzanego i zużytego zwykle wystarcza jeden przewód pionowy oraz od 1 lub 2 rozdzielaczy.


Wymiarowanie i regulacja ilości powietrza

Podczas projektowania rozdziału powietrza decydujące znaczenie ma ocena całkowitej straty ciśnienia oraz regulacja poszczególnych ilości powietrza. Do szacunkowego wymiarowania wystarczy określić stratę ciśnienia w najbardziej niekorzystnym przewodzie (długi odcinek, wiele kolanek) od rozdzielacza do wylotu powietrza. W tym celu należy zsumować straty ciśnienia w kanale, kolankach i wylotach powietrza dla ustalonego strumienia przepływu w przewodzie (tabela). Wartość maksymalna nie powinna przekraczać 50 Pa.

Regulacja ilości powietrza dla każdego pomieszczenia obliczonej na podstawie normy DIN 1946-6 odbywa się centralnie na rozdzielaczu. W przypadku przewodu z najwyższą stratą ciśnienia regulacja nie jest konieczna; przy pozostałych przyłączach oraz za pomocą wbudowanych urządzeń regulacyjnych przeprowadzana jest kompensacja systemu. Niezbędne do tego celu wartości nastaw podawane są przy projektowaniu instalacji wentylacyjnej. Można je również samodzielnie wyznaczyć za pomocą oprogramowania „Lüftungs-Navigator”.

Kryteria wymiarowania w skrócie:
— maks. ilość powietrza 45 m3/h na przewód
— maks. strata ciśnienia 50 Pa na przewód (wg tabeli)
— tylko jedno pomieszczenie na przewód (4 pomieszczenia na rozdzielacz)
— maks. 2 wyloty powietrza na przewód
— maks. całkowita ilość powietrza 160 m3/h na rozdzielacz
— maks. ilość powietrza 45 m3/h na wylot (na ścianie/suficie/podłodze)
— maks. 2 rozdzielacze na przewód pionowy
— brak wylotów podłogowych w okolicy powietrza zużytego



Czyszczenie

Z uwagi na rozdział powietrza w kształcie gwiazdy i uwarunkowane tym rozwiązaniem krótkie przewody czyszczenie przewodów rurowych jest niekłopotliwe. Czyszczenie można przeprowadzić przez rozdzielacz z wbudowanym otworem rewizyjnym, jak również przez wyloty powietrza za pomocą dwufunkcyjnego systemu odsysania ze szczotkami. Pokrywę rozdzielacza można zdjąć łącznie z urządzeniami regulacyjnymi, dzięki czemu ponowna regulacja ilości powietrza nie będzie konieczna. W najniższym punkcie przewodów pionowych (rozdział główny) należy również zaplanować otwory rewizyjne; tutaj sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie trójników w połączeniu z pokrywami do czyszczenia.

 

Każdy element systemu jest wyceniony w cenniku oddzielnie i przykładowo zapłacimy: od 5 euro netto za adapter przejściowy do 190 euro netto za płaski elastyczny kanał powietrzny z tworzywa sztucznego o długości 20 m

 

 

 

 

Bezpłatna prenumerata