Kocioł czy pompa ciepła – co doradzić inwestorowi?

Wybór grzejników do zastosowania z niskotemperaturowymi źródłami ciepła

Kondensacyjny kocioł gazowy czy pompa ciepła? Obydwa rozwiązania mają swoich zwolenników i wiele argumentów przemawiających na ich korzyść. To z pewnością najbardziej energooszczędne źródła ciepła na rynku, dlatego wybór po prostu nie może być zły. Jednak obecna sytuacja związana z trudnymi do przewidzenia czynnikami takimi, jak podaż czy ceny energii elektrycznej i gazu w pewien sposób determinuje podjęcie decyzji i warto wziąć uwagę wszystkie plusy i minusy.

Przy wyborze źródła ciepła nie da się podjąć decyzji bez analizy indywidualnych uwarunkowań inwestycji, np. obciążenia cieplnego budynku, dostępności gazu, tempa budowy, kosztów inwestycji oraz preferencji wyboru systemu – grzejniki, ogrzewanie podłogowe czy mieszane itp.
W dużym uproszczeniu jednak można wskazać na najważniejsze argumenty.
Decydując się na wybór pompy ciepła, inwestor musi wziąć pod uwagę dużo wyższe, jednorazowe koszty samej inwestycji związanej z zakupem i instalacją, musi także mieć świadomość, że rozwiązanie wymaga ciągłej dostawy prądu. Ale w przypadku podjęcia decyzji o ogrzewaniu podłogowym w całym domu koszty ogrzewania w obecnej sytuacji rynkowej będą najniższe (w przypadku średniej wielkości domu szacunkowo będzie to ok. np. 1000-2000 zł rocznie mniej).
Niskotemperaturowy kondensacyjny kocioł gazowy to zazwyczaj pierwszy wybór, kiedy dla inwestycji jest możliwe podłączenie gazu. W obecnej sytuacji rynkowej rozwiązanie to ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim z pewnością mniejsze ryzyko wystąpienia lockdownu gazowego niż energetycznego czy ustalenia nowych taryf dla czasokresów poboru. Nie bez znaczenia jest także fakt, że jest to technologia obecna na rynku od bardzo wielu lat i bez problemu znajdzie się ekipę instalacyjną czy serwisową. Optymalnie ustawiony kocioł gazowy pracuje w sposób ciągły, jest cichy i może być zainstalowany nawet w pomieszczeniu gospodarczym, jeśli w domu nie ma miejsca na kotłownię.
Nie bez znaczenia są kwestie związane z ekologią – niską emisją CO2 oraz ekonomią inwestycji. Inwestorzy decydujący się na pompę ciepła zazwyczaj wybierają ogrzewanie podłogowe w całym domu, ponieważ jest to najbardziej efektywne rozwiązanie. W przypadku kotła gazowego najczęściej wybierany jest tzw. model mieszany, czyli częściowo system płaszczyznowy połączony z niskotemperaturowymi grzejnikami. To także optymalne rozwiązanie dla inwestorów, którzy mają w domach stare, nieefektywne kotły np. na paliwo stałe czy węgiel. Wystarczy wymiana kotła i starych, żeliwnych grzejników na niskotemperaturowe, dedykowane do modernizacji, które znajdziemy w ofercie renomowanych producentów (np. model Purmo Compact).

Jakie grzejniki dobrać?

Odpowiednio dobrane grzejniki płytowe marki Purmo współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła np. pompami ciepła czy kondensacyjnym kotłem gazowym podobnie efektywnie co instalacje podłogowe i ścienne. Z tego rozwiązania mogą skorzystać zwolennicy ekonomicznych rozwiązań grzewczych, jeśli z powodu wysokich kosztów lub czasochłonnego remontu nie zdecydują się na montaż ogrzewania płaszczyznowego.

W dostępnej na rynku ofercie znajduje się co najmniej kilka rozwiązań, które doskonale sprawdzą się w przypadku zastosowania pompy ciepła w modernizowanych budynkach. Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie model Purmo Compact. W tradycyjnych instalacjach z żeliwnymi grzejnikami żeberkowymi najlepiej sprawdzi się dedykowany do bezpośredniej wymiany grzejnik o wysokości 550 mm, który ma rozstaw przyłączy taki sam, jak stare grzejniki żeliwne.

Bardzo dobrym przykładem nowoczesnego grzejnika płytowego do pompy ciepła, jest także Plan Compact. Ten grzejnik wyróżnia całkowicie płaska płyta frontowa.

Kolejną propozycją jest poziomy grzejnik płytowy Ramo Compact. Model charakteryzuje się nowoczesnym designem – subtelnymi, zdobiącymi płaski front poziomymi przetłoczeniami na całej długości grzejnika.

Inwestorów oczekujących wyszukanego wzornictwa z pewnością zainteresuje poziomy grzejnik dekoracyjny Tinos H Flex lub pionowy Tinos V. W jednym i drugim modelu panel czołowy grzejnika tworzy z osłonami bocznymi jeden element. Ich konstrukcja umożliwia zawieszenie na ścianie w taki sposób, że odległość pomiędzy urządzeniem a ścianą była zredukowana do minimum.

Niedawno w ofercie Purmo pojawiło się nowe, jeszcze bardziej elastyczne rozwiązanie – uniwersalny grzejnik płytowy Flex. Jego zaletą jest możliwość wyboru strony montażu wkładki i głowicy termostatycznej. Model Flex również występuje w wersjach Plan i Ramo z płaskimi frontami przednimi.

Kiedy na instalację grzejnika jest stosunkowo niewiele miejsca najlepszym wyborem będzie grzejnik typu 33, tj. grzejnik zbudowany z trzech płyt i trzech konwektorów, co gwarantuje większą moc grzewczą urządzenia.

Modele grzejników Purmo Flex, Tinos H Flex i Tinos V są dostępne w wersji z podłączeniem dolnym zapewniającym bardziej „dyskretne” podłączenie, które doskonale sprawdzi się w przypadku jeżeli planowana jest również modyfikacja instalacji doprowadzającej wodę i ukrycie rur w ścianie.

Bezpłatna prenumerata